ВИДЕО: Ви благодариме што нè напуштивте, доаѓа кронавирусот и кај ВАС

На социјалните медиуми во Италија кружи видеото „Благодарам“, во кое граѓаните на оваа земја, најтешко погодени од коронарната пандемија, „им се заблагодаруваат“ на светските лидери, француските и американските претседатели, германската канцеларка и британскиот премиер за „помошта“ што ја „обезбедија“ Во најтешките времиња што ги поминуваат по Втората светска војна.

Италијанците потсетуваат на нивната извонредно богата традиција, култура, славни сонародници кои со векови ја издржале хуманоста, но исто така велат дека вирусот не знае за граници и ги погодува сите.

- Благодарам драги Макроне, благодарам драга госпоѓа Меркел, благодарам што нè напуштивте во моментот кога ни требавте. Ви благодарам што експлицитно одговоривте на нашето барање да ни испратите обични маски и други медицински материјали, со цел да се бориме против ширењето на вирусот. Знаете, ние би ви платиле за тоа!

Ние сме Италијанци, занаетчии, нечисти од работа, недисциплинирани, комични, бучни, музичари, понекогаш и мафијши. Но, знаете, ние изградивме патишта, училишта, ја напишавме азбуката што ја користите сега. Ние сме автори на најголемите уметнички дела, кои се „скриени“ во вашите музеи. Две третини од светското уметничко и културно наследство е со нас. Ние сме Италијанци, креатори на уметноста, културата, основата на нашата и вашата цивилизација. Ние сме креатори на моцарела, пршута, пармезан, равиоли, лазањи, пица, сладолед, но и мода .. Ние ги научивме Французите да прават вино, ракија.

Исто така, вие господин Трамп и вие господинот Џонсон, ви благодарам што избравте изолација наместо помош. Господине Трамп, се сеќавате ли кој ја откри Америка? Сите вие, кога остварувате повик, сетете се на Меучи, кога гледате телевизија и слушате радио, мислете на Маркони ...

Знаете, италијанците се Колумбо, Марко Поло, Леонардо Да Винчи, Микеланџео, Бернини, Тицијан, Рафаел, Галилео, Цезар, Аурелио, Веспасијан, Данте…

Драги наши, кога ќе го слушнете името на Италија следниот пат, спуштете ја главата. Кога ги посетувате вашите музеи, ве молиме, не потпирајте се на уметнички дела, направени од Италијанци. Ве молиме, држете се подалеку од посета на најубавата земја во светот. Им ја отвораме вратата и топло ќе ги поздравиме сите оние кои ни помогнаа “.

Во вашите пресметки, заборавате дека вирусот не знае за граници. Ги погоди сите. И Вас. Со вашиот егоизам, покажавте колку сте мали! Благодарам!

Кипар ги повикува туристите и ветува

Кипар вети дека ќе ги покрие трошоците на секој кој ќе биде позитивен на коронавирусот во текот на одморот на овој остров во Средоземното море.  

Владата на Кипар соопшти дека ќе ги покрие трошоците за привремено сместување, храна, пијалаци и лекови за пациентите кои се заболени од коронавирус и нивните семејства. Пациентите ќе мора да го платат само возењето со такси до аеродромот поради летот до дома.

За странските патници кои ќе бидат позитивни на тестот ќе биде одвоена болница со 100 кревети, а за пациентите во критична состојба ќе бидат резервирани 112 места на интензивна нега и 200 респиратори. За сместувањето на семејствата на пациентите и останатите блиски контакти ќе биде издвоен посебен “карантински хотел” со 500 соби.

Ваквите информации се наоѓаат во писмото на 5 страници кое е испратено до авиопревозниците и туристичките агенции. Во него се опишани строгите здравствени и хигиенски протоколи кои ќе стапат на сила на Кипар.

Туризмот има директен удел во кипарската економија од 13 отсто. Државата очекува оваа година да изгуби 70 отсто од 2,6 милијарди проценетиот приход од туризмот во оваа година.

Меѓународните летови на Кипар почнуваат од 9 јуни иницијално од 19 земји, а патниците мора да се тестираат на Ковид-19 три дена пред пристигнувањето. Ваквата мерка ќе биде укината на 20 јуни за 13 земји помеѓу кои се Германија, Финска, Израел, Грција и Норвешка.

извор: tocka.mk

Можна е повторна инфекција со коронавирусот дури и кај оние пациенти кои развиле имунитет кон вирусот

Повторна инфекција со коронавирусот е можна дури и кај оние пациенти кои развиле имунитет кон вирусот, тврдат руски лекари кои лекувале лица заболени од „ковид-19“.

Евгениј Шијато, шеф на работната група за спречување на коронавирусот во Санкт Петербург, тврди дека податоците што им се на располагање укажуваат дека инфекцијата со вирусот е можна дури и откако лицето веќе било заразено, пренесува ТАСС.

Шијато изјави дека денес е познато дека се потребни меѓу 100 и 120 дена за да се добие имунитет на вирусот, што значи дека теоретски постои можност за повторна инфекција во овој период.

Дури и кога некое лице го има прележано вирусот и има високо ниво на антитела, тоа не значи дека тој секогаш ќе биде заштитен од повторна инфекција, посочи овој руски лекар.

Јаков Накатис од Клиничката болница „Соколов“ бр. 122, во која се лекуваат пациенти со „ковид-19“, смета дека имунитетот на коронавирус може да биде сличен на имунитетот на грипот, од кој вакцината не заштитува секогаш. Накатис истакна дека степенот на имунитет не зависи од сериозноста на симптомите на болеста и дека зависи само од среќа дали некое лице повторно ќе се зарази или не.

Слично мислење има и Сергеј Петров од Градската болница „Свети Елизабета“ во Санкт Петербург, кој смета дека можна повторна инфекција и дека коронавирусот, како и секој друг вирус, може лесно да мутира, и тогаш стекнатиот имунитет веќе не би обезбедил заштита.

Во Русија, 362.342 лица се заразени со коронавирусот од почетокот на епидемијата, закрепнати се 131.129 пациенти, додека 3.807 починале.

Во Италија цената на десетдневен одмор би можела да се зголеми за 18 до 20 отсто во однос на минатата година

Во Италија, здружението за заштита на потрошувачи „Кодаконс“ процени дека во август, поради правилата за ограничениот број на луѓе на плажи, ресторани и други јавни места, цената на десетдневен одмор би можела да се зголеми за 18 до 20 отсто во однос на минатата година.

Резултатите од анкетата на јавното мислење покажуваат дека повеќе од 50 проценти од жителите на Италија не планираат летување, а од вкупниот број на оние кои ќе патуваат, 90,2 проценти од нив ќе го сторат тоа во рамките на границите на својата земја.

Се проценува дека почитувањето на мерките воведени за да се спречи ширењето на вирусот „Ковид-19“, кој тешко ја погоди Италија, ќе доведе до зголемување на цените.

Италијанската влада ги повика граѓаните ова лето да го поминат во својата земја, а како дел од пакетот мерки за ублажување на ефектите од епидемијата одредија бонус од 500 евра за семејствата со цел да им ги олеснат трошоците.

Сепак, Кодаконс процени дека чадорите, лежалките, паркингот, храната, пијалаците и другите услуги што се нудат на плажите ќе ги чинат Италијанците повеќе од порано.

Популарно