Претежно сончево со слаб до умерен североисточен ветер

До крајот на денов во државава ќе имаме сончево и релативно топло време со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец, максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 13 до 21 степен.

Во Скопје и околината ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 19 степени.

Потоа во следните денови ќе има уште поголем пораст на температурите на воздухот, и тоа поради понатамошен продор на топол воздух од југ. Времето ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец кој повремено ќе засилува, особено за викендот. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 24 степени, особено од петок кога во најтоплите предели истите има услови да се искачат до 25 степени.

За време на викендот во попладневните часови локално ќе има услови за повеќе облачност и услови за локален краткотраен дожд.

Подготви: Славчо Попоски

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, попладне со ретки грмежи

Денеска не очекува  променливо облачно  време со повремени врнежи од дожд , попладне со ретки грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер, особено изразен вдолж Повардарието.

Утринската температура ќе се движи од 4 до 13, а дневната од  15 до 23 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 6.

Во Скопје променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува  умерен, повремено засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 10, а дневната ќе достигне до 19 степени.

Продолжува периодот на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд и со потпросечни дневни температури. Во попладневните часови на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и појава на грмежи.

Променливо облачно време со повремени врнежи од дожд и со умерен ветер

Денеска не очекува  променливо облачно време  со локални врнежи од дожд и со умерен до засилен северен ветер. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 12, а максималната ќе достигне од 15 до 22 степени Целзиусови.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремен дожд и услови за ретки грмежи. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 8, а максималната ќе достигне до 19 степени.

И во наредните денови ќе продолжи периодот на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. В четврток ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Променливо облачно и посвежо време

Денеска не очекува променливо облачно и посвежо. На повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен северен ветер. УВ=5

Утринската температура се движеше во интервал од 4 до 12 степени, а дневнатаќе се вижи од 11 до 21 степен Целзиусов.

Во Скопје максимална дневна температура до 18 степени Целзиусови.

Популарно