Коронавирусот е измама, а доказ за тоа е банкнотата од 10 австралиски долари, тврди една група Австралијци

Една група Австралијци смета дека станува збор за измама, и покрај тоа што коронавирусот однесе повеќе од 320.000 животи низ целиот свет досега. Тие тврдат дека доказот дека станува збор за заговор може да се најде на банкнотата од 10 долари.

Имено, овие теоретичари на заговор веруваат дека пандемијата на коронавирус е оркестрирана со цел да се вакцинираат граѓаните. Тие тврдат дека тајното општество на милијардери се обидуваат да воспостават доминација над планетата и тие планираат да го постигнат тоа преку контрола на луѓето со вакцина.

Движењето ја поддржува и идејата дека антените за 5G се опасни по здравјето на луѓето и на некој начин влијаат на ширењето на вирусот корона. А сега, се појави додаток на светската завера, а сето тоа можете да го видите на банкнотата од 10 австралиски долари.

Имено, некои од теоретичарите веруваат дека печатот на банкноти има слика на КОВИД-19 во десниот агол кога се гледа под микроскоп, пренесува „”News.co.au“.

– Кога ќе ја свртите банкнотата, го добивате ефектот во боја и тогаш симболот е видлив. Може да се види на сите банкноти … во овој случај, дизајнот на симболите е начинот на кој дизајнерот го толкувал типот на акација „Acacia Victoriae“ што е на банкнотите – велат од банката на резерви во Австралија.

Кејти Атвел од Универзитетот во Западна Австралија рече дека сегашната клима на конфузија и несигурност стана основа за теории на заговор.

– Општеството е несигурно и во страв и нивниот когнитивен процес е целосно нарушен. Владите на светските земји, особено на САД, не успеаја да го спречат коронавирусот, кој има потенцијал да ги исплаши граѓаните – истакнува Атвел.

– Тоа е нестабилен коктел, границата помеѓу она што е ебено лудо и она што основано нè загрижува, почнува да нè крши – додаде таа.

(Видео) Џузепе Конте почна да кашла во парламент, пратениците само што не „избегаа“

Премиерот на Италија, Џузепе Конте поради кашлица мораше да го скрати говорот во парламентот, а негодувањето на пратениците поради ова случување ја смируваше претседателката на парламентот.

Конте во текот на говорот пред Сенатот неколку пати почна да кашла, поради што непланирано мораше да го скрати својот говор. Кога првпат почна да кашла, сенаторите од опозициските партии бурно реагираа и му дофрлаа да стави заштитна маска.

Нередот мораше да го прекине претседателката на Сенатот, Елизабета Каселати, која ги повика сенаторите да се смират.

Конте се напи вода и продолжи да ги чита точките, но набрзо повторно се закашла, овој пат со обид со лакт на уста да ги заштити сите во просторијата, а дел од коментарите на социјалните мрежи се дека пратниците за малку ќе го напуштеле парламентот поради тоа.

Сопственик на ресторан во Париз доби надомест за за*уба од неработење поради ковид-19

Суд во Париз донесе пресуда дека осигурителната компанија AXA мора да му надомести на сопственик на еден ресторан за загуби од два месеци поради коронавирусот. Ова го соопшти денеска адвокатот на ресторанот. Случајот може да ја отвори вратата за бран на слични тужби, јавија француски медиуми.

АХА соопштија дека ќе ја обжалат пресудата. Тврдеа дека постои разлика во толкувањето на специфичен вид договор потпишан со неколку стотици ресторани со една брокерска куќа.

Случајот беше изнесен од страна на Стефан Маниголд, кој е сопственик на четири ресторани во Париз. Тој поднесе тужба во која се бара АХА да ги покрие оперативните загуби по владината наредба во средината на март да затвори барови и ресторани за да се обиде да го забави ширењето на вирусот.

– Ова е колективна победа – изјави тој.

Судот соопшти дека административната одлука за затворање на ресторанот „е квалификувана за покритие од осигурувањето како загуба на деловен прекин“.

– Ова значи дека сите компании со иста клаузула можат да се жалат на своите осигурителни компании – рече адвокатот на Маниголд, Анаис Совањ.

AXA има 13 удел на пазарот меѓу француските занаетчии и трговци. AXA соопшти дека има само 200 договори во своето портфолио со француски бизниси во различни сектори кои обезбедуваат гаранции за деловен прекин кога нема физички штети и дека ќе изврши компензација за нив.

Според локални медиуми, осигурителните компании тврдат дека ризикот од пандемија е исклучен од гаранциите за осигурување. Француските осигурителни компании инаку би требало да компензираат 20 милијарди евра месечно за оперативни загуби поради прекинот, покажуваат проценките на индустријата.

Детали од грчкиот план за рестартирање на туризмот

Без било каков вид на тест и без задолжителен карантин, од 15 јуни 2020 година, започнува странскиот туризам во Грција за посетители од држави со добри епидемиолошки карактеристики, а балканските земи може да бидат меѓу првите за кои ќе биде дозволен влез, согласно планот на грчката Влада „Restart tourism”, презентирани од министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис, кој рече дека станува збор за „програма што ги содржи сите неопходни предуслови за брзо и безбедно да започне грчкиот туризам”, јави дописничката на МИА од Атина.

-Во соработка со комисијата на епидемиолози ќе се одреди листа на земји со кои ќе се ослободат летовите, пред крајот на месецот ја соопштиме оваа листа. Ослободување значи, и ова треба да се истакне за да им биде на сите јасно, дека предуслов нема да биде правење на било каков вид на тест за некој да дојде во нашата земја и нема да постои карантин. Но, ја задржуваме нашата можност да правиме тестови по случаен избор за епидемиолошки да следиме што се случува, рече Теохарис.

Надлежниот министер објасни дека постојат пет фази, првите две се однесуваат на домашниот туризам, на 25 мај се ослободува патувањето со јахти, а на 1 јуни се отвораат камповите и хотелите кои работата во текот на целата година.

Следните три фази, почнувајќи од 15 јуни се однесуваат на странскиот туризам, со отворање на останатите туристички објекти, меѓу кои и сезонските и со дозвола за првите летови од странство.

-Ако ситуацијата е како што е сега, сигурни сме дека од балканските до балтичките земји, еден пример е Бугарија, ќе бидат меѓу првите земји со кои ќе можеме да го обновиме поврзувањето, рече Теохарис, пренесе МИА.

Фазата од 1 јули предвидува дозвола за летови од странство кон сите аеродроми, како и дозвола за влез на туристи од сите земји, но во зависност од епидемиолошките карактеристики, може да постојат и исклучоци за одредени земји.

Паралелно, за безбедно да се примат туристите, предвиден е план за управување доколку се појави позитивен случај. Во планот е вклучено зајакнување на здравствениот капацитет на туристичките дестинации, што меѓу другото предвидува туристичките објекти да имаат соработка со лекар, како и управување со позитивен случај за што треба да постојат специјални „простори-карантин” во секој регион и на секој остров.

Исто така ќе постојат посебни здравствени протоколи за работа на хотелите и туристичките објекти, за туристичките автобуси, за превозот, транспортот и сл, а ќе бидат вклучен во закон кој во следните денови ќе се гласа во грчкиот Парламент.

Меѓу економските мерки за поддршка на туризмот, како што беше соопштено денеска, вклучено е намалување на ДДВ-то за превозот, за кафето и безалкохолните пијалаци и на туристичките пакети.

Во владиниот план, предвидени се и мерки за поддршка на домашниот туризам. Министерот за туризам соопшти дека во 2019 година, 33 милиони туристи ја посетиле Грција, а профитот бил 19 милијарди евра.

Популарно