Скопјанец силувал куче на Кеј!

Грозоморниот чин се случил минатата недела на сред бел ден на кејот на Вардар од страната на Керамидница. Лице на возраст од 25-30 години мачело и силувало куче , кое по чинот влегло во една од куќите на таа страна од Вардар, велат од Анима мунди.

13102016112652_web_stray_dogs_20141204_slk_0111f

„Сведоци биле повеќе лица кои седеле на клупите од страната на Аеродром, кои реагирале, и веднаш повикале полиција, оставиле свои податоци, но полицијата откако дошла одбила да влезе во куќата во која се скрил монструмот, силувачот на кучето. Шокирани сме што се се случува во Македонија и што се е се толерира во нашето општество. Шокирани сме што монструми кои се закана за секого шетаат, немаат страв од никого и среде бел ден се изживуваат врз послабите, во случајот врз бездомно, младо куче, кое не можело да избега“, стои во соопштението на здружението.

Велат, иако е пријавено, полицијата нема интерес или механизам да изврши претрес, вештачење и да го приведе лицето кое го извршило монструозниот чин.

„Адвокатскиот тим на Анима Мунди контактира со сведоците и бараме најстрога казна и правда за злоставуваното куче. Каква порака се пренесува на овие деликвенти и психопати, доколку не бидат најстрого санкционирани? Кој ги штити луѓето, децата, животните во нашето општество, колку сме безбедни кога социопат, сексуален манијак, зоофил, зооераст слободно шета и силува животни на кеј, пред очите на другите луѓе? Која е нашата порака кога на монструмите никој ништо не им може? Така на пример во Кочани, силувачот на кучиња кој беше 10 пати пријавен од локалното население, здруженијата за заштита на животни за мачење/силување/убивање кучиња, сега е повторно на слобода и без било каква контрола – насилникот повторно слободно шета, собира кучиња , ги носи на напуштени локации за потоа да на животните им се губи секоја трага, а на местото остануваат искористени кондоми или мрши, велат од Анима Мунди.

Од здружението ги повикуваат Министерството за внатрешни работи, АХВ и општинските власти да ги вложат сите напори за да ваквите лица бидат казнети и сместени во затвор.

Како после една масажа и се променил животот?

„Бев семејна жена сè додека не отидов на мојата прва масажа. Како да започнам Имам 45 години, прекрасни деца и сопруг. Јас би рекла прекрасен брак. Јас сум вистинска семејна жена. Не знам дали сеуште  припаѓам во таа категорија.

Решив да одам на масажа и закажав состанок. Кога пристигнав, не ме дочека масерката него масер кој беше згоден млад човек. Масерката требало да  заврши нешто итно, па таа откажа во последен момент.

Ми беше малку непријатно, но се согласив да го земам терминот. Тој е убав, културен, има околу 20 години. За време на масажата тој ми рече дека немал поубава клиентка доесга и јас се засрамив од тоа.

Кога се вратив дома, јас бев под импресија од тоа што ми го кажа. Тој веднаш ми испрати барање за пријател на ФБ. Се плашам да кажам дека ми се допаѓа тој, или барем начинот на кој ме третира. Не значи дека би го измамила мојот сопруг, но лесно би можел да се  заљбувам во овој млад човек.

Одам на масажи кај него веќе три месеци и совеста ме гризе. Ништо не се случи, но ми се допаѓа неговото друштво. Најдобро би било да прекиам, но  јас не го сакам тоа “.

Фото: Да и тое е можно „само една жртва во собраќајна незгода“ изминатата година

Според официјалната статистика, има само една фатална несреќа во Осло во 2019 година.

За прв пат, ниту едно дете под 16 години не починало во сообраќајна несреќа низ Норвешка во 2019 година.

Податоците на Норвешката управа за патишта покажуваат дека бројот на жртви на  патиштата е драматично намален во изминатите 50 години, од 41 жртва во 1975 година.

Норвешка го регистрираше најмалиот број на жртви на сообраќајни несреќи во Европа во 2017 година, со 20 сообраќајни несреќи на милион жители.

Во 2002 година, норвешката влада воведе Vision Zero стратегија како дел од својата национална стратегија за сообраќај за 2018-2029 година, со цел воспоставување сообраќаен систем во кој никој нема да загине или сериозно повреден.

Норвешка постигна ниска стапка на смртност со намалување на просечната брзина на патиштата и зголемениот број на безбедносни карактеристики на тешките возила во продажба.

Во Осло, градската власт воведе ограничувања на урбаните области, особено во центарот, и започна да воспоставува добро поврзани велосипедски ленти за да ги охрабри жителите да користат средства за превоз на две-тркала за транспорт.

Фото: Дејвид Бекам има „чудна“ навика

Иако уредноста е несомнено доблест, Викторија Бекам не можеше да одолее и да не се пошегува „на штета“ на нејзиниот сопруг и неговите секојдневни навики.

Дејвид Бекам се подготвува секоја вечер за тоа што да облече следниот ден. Убаво подредена облека и чевли го чекаат наутро и тој  само се  облекува.

Иако навиката на Дејвид изгледа многу позитивно, Викторија Бекам сепак се пошегува за тоа.

„Слатко како Дејвид Бекам ја подготвува целата своја облека за следното утро“, напиша Викторија Бекам со фотографија од облеката на нејзиниот сопруг .

Популарно