ВИДЕО: Прилепчани во кал до колена!

Наши читатели ни испратија фотографии и видео од улицата “Боца Иваноска” во Прилеп, која се наоѓа во населбата Марино маало.

Во 21 век жителите на оваа улица се соочуваат со вистински хаос за време на врнежливите денови.

Тие бараат надлежните што поскоро да го решат овој проблем.

Испратено до анонимен

Заменик министерот за здравство поднесе оставка

Заменик министерот за здравство, Асим Муса, соопшти денеска дека се повлекува од функцијата откако во медиумите беше објавена видео снимка, направена од албанска телевизија, а на која се гледа како тој прима пари на рака од пациент од Албанија.

-Се повлекувам од функцијата заменик министер за да ја расчистам оваа дамка против мене. Продолжувам и понатаму да им служам на граѓаните на нашата земја и пошироко – рече тој.

Муса тврди дека наседнал на стапица и на денешната прес конференција изјави дека станува збор за пари кои треба да ги плати за интервенција секој странски државјанин.

-Мојот искрен обид да им помогнам на пациентите се претвори во стапица за спектакл на медиумите, кои имаат намера да ја оштетат мојата професионална фигура. При постојаното барање на пациентот, го информирав дека интервенцијата за странски граѓанин, кој не е осигуран во нашата држава е приватна и го информирав за можниот износ на интервенцијата по неговото прашање за пакетот – рече Муса.

Како што рече тој со објавување на снимката, против него се води медиумска хистерија

-Токму овие пациенти постојано се обидуваа да приредат стапица против мене во било која форма. Посветеноста, професионалноста и искреноста наспроти медиумското дивеење и жед за спектакл не можат да надвладеат. Секој граѓанин од Република Албанија кому сум му служел, јасно знае дека ова е стапица, намерна со цел да и наштети на мој лична професионална и фамилијарна фигура. Нема да дозволам цели овие 23 години инвестиција во мојот професионален и фамилијарен кредибилитет да биде нарушена на ваква намерна стапица, бомбастички со лажни наслови кои не се ништо реални, како може да се види во снимката – додаде тој.

Извор: Фокус

ФОТО: Семафоp во Ckoпје - зелено или цpвено?

Фотографиите од семафорот на „Трета Македонска Бригада“ во Скопје ни ги испрати редовен читател, кој збунет прашува, како е можно да свети црвени и зелено во ист момент.

- Ваква, навидум мала грешка, може да предизвика страшна сообраќајка. На булеваров навечер се вози со голема брзина, уште семафоров да не работи и....

Инаку, фотографиите се снимени синоќа по полноќ. Се надеваме дека грешката со семафорот ќе биде брзо санирана.

Испратено од Џули

ФОТО: Родители внимавајте - вакви тетратки за деца се продаваат во Џамбо

Почетокот на новата училишна година е на прагот, а со тоа и подготовките на родителите и дечињата со училишен прибор. Токму затоа во тетратки, моливи и пенкала може да се видат во секој маркет, но...

Разбираме дека сме 2019 година и дека времињата се менуваат, па денеска децата имаат нови идоли, но вакви тетратки го поминуваат прагот на сечиј вкус, барем кога станува збор за деца, па дури и постари од 15 години.

Популарно