Откриено која е згодната бринета од фотката на Груевски

Никола Груевски, поранешниот македонски премиер кој е во бегство во Будимпешта, се појави на еден настан, а внимание предизвика негова фотографија на која тој е до згодна бринета.

Жената која привлече внимание и лавина коментари се вика Вивиен Чене, по професија е економистка, но е позната како инфлуенсерка и модел фриленсер, која има над 35.000 следачи и постојано објавува професионални фотографии од неа, но и рекламира производи.

Заедно беа фотографирани на бизнис забава.

ВИДЕО: Денис си вгради чип во раката и со него плаќа сметки

Денис Париша од Шибеник на иновативен и интересен начин плаќа сметки. Имено тој вгради чип под кожата кој му овозможува со движење на раката да плаќа сметки во продавници и во банки, а на чипот со големина на зрно ориз ги има и сите шифри за отклучувањe на врати, мобилни телефони и останати уреди кои Периша смета дека му се потребни.

„Станува знор за XNT уред, тој е „пиши-бриши“ чип, на кој може да се стави некој податок и подоцна да се отчита. Што и да е инсталирано на него, одговара со информации. Нема ништо на тоа во моментов, но чекам договор со банката да ми одобри плаќање со помош на чипот. Тоа прво ќе го направиме. Мислам дека тој не е во спротивност со какви било хрватски закони. Плаќањето всушност минува преку посредник, во мојот случај преку Google Pay. Картите се шифрираат, па парите не можат да се повлечат директно од чипот, туку само преку посредникот – објасни Периша.

Тој го порачал чипот преку интернет страницата Dangerous Things, но дури сега нашол некој што ќе сака да му го вгради.

„Не е баш пријатно име за веб страница, но мене ме привлече. Колку што проучував, доста луѓе тие чипови ги вградуваат самите, но сепак не сакав да ризикувам и најдов приватна клиника во Задар која тоа ми го направи за пет минути со локална анестезија. Не знам некој Хрват кој го направил ова досега“ вели најпознатиот хакер од Шибеник.

ФОТО: Семејство живее во куќа од 20 квадрати - куќа на тркала

Австралијката Доли им покажа на сонародниците дека среќата не лежи во бројот на квадрати и на дело покажала и докажала дека може да се живее комфорно и во мал простор.

Доли решила да се пресели во куќа на тркала која многу ѝ се допаднала затоа во една прилика престојувала во таква куќа.

Погледнете како ја уредила:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

What’s up with the air mattress? ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ I’m preparing for another windy night and I’m not planning on spending a sleepless night in the loft bedroom again 😢 The howling winds and the shakes and rocks that could be felt from the loft were scarier than the show I was watching on Netflix. 😂 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Does anyone want to swap places within last minute notice? ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #smallspacesquad #howyouhome #loveyourspace #smallhomedesign #simplestyleyourspace #thow #homeandliving #homelove #intentionaldecor #tinyhouseonwheels #simplify #tinyhome #tinyhouse #tinyhouseliving #smallspaces #tinyliving #tinymissdolly #beinspired #interiordesign #homedecor #designlife #tinyhouselife #makeityourown #smallspaceliving #homesweethome #homeinspiration #tinytinymoments #homeiswhereyourheartis #myhomevibe

A post shared by Tiny Miss Dolly On Wheels (@tinymissdollyonwheels) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I’ve been putting this off since my tiny house was built. It’s been almost 2 years and I need to get back to my regular workouts if I want to stay healthy, inside and out! No, I don’t do aerobics and yoga for the same reasons I don’t dance. I have difficulty following and keeping up with steps and rhythms. 🤣 But I do better with deadlifts and kettlebell swings and squats. I used to attend @kettlefit sessions 2x a week but it is too far from where I live now. My last record on the deadlift was 75kgs which is almost twice my weight 😅 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ I will resume my kettlebell workouts from home so I’m looking for a new set of kettlebells since I had donated mine which I bought online. The grip was too big for my small hands. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Do you workout? What is your favorite exercise? ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #workoutfromhome #homeworkout #tinyhouseonwheels #simplify #tinyhousemovement #tinyhome #tinyhouse #tinyhouseliving #smallspaces #tinyspaces #livingsmall #simpleliving #tinyliving #tinymissdolly #beinspired #interiordesign #homedecor #designlife #tinyhouselife #makeityourown #cozyplace #smallspaceliving #cozyhome #homesweethome #homeinspiration #tinyhousedesign #tinytinymoments #homeiswhereyourheartis #myhomevibe

A post shared by Tiny Miss Dolly On Wheels (@tinymissdollyonwheels) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

This is how it looks like when it’s laundry time. I don’t have a dryer (I consider that an excess) so I use a drying rack. The hallway is just the right width for it. Since it’s summer here in Australia, the clothes will be dry in no time 👍 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ For our bedtime tea, my niece is roasting some slices of banana apple and cinnamon bread we bought from the farmers market this weekend. Simple life is good. Good night everyone! 😊 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #tinyhouseonwheels #minimalism #simplify #tinyhousemovement #tinyhome #tinyhouse #tinyhouseliving #smallspaces #tinyspaces #livingsmall #simpleliving #sustainablehome #lessismore #tinyliving #tinymissdolly #beinspired #interiordesign #tinyhouseaustralia #tinyhouselife #makeityourown #bhghome #cozyplace #smallspaceliving #cozyhome #homesweethome #homeinspiration

A post shared by Tiny Miss Dolly On Wheels (@tinymissdollyonwheels) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Last night I made a small macrame to hang a basket of Marble Queen Pothos I bought over the weekend. It’s just appropriate that it’s hanging above the “throne”. I can’t wait for the day when it’s trailing leaves are touching my head while I sit there 😄 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #plantstagram #plantsarefriends #plant_addiction #plantlove #girlswithplants #houseplantplantclub #houseplants #tinyhouseplants #indoorplants #decoratingwithplants #plantsofinstagram #plantsmakepeoplehappy #plantslover #greenhome #houseplantclub #ihavethisthingwithplants #indoorjungle #tinyhousedecor #tinyhouseplants #indoorgarden #plantinspiration #macrame #tinymissdolly

A post shared by Tiny Miss Dolly On Wheels (@tinymissdollyonwheels) on

На туристите им се заканува затвор затоа што украле песок од плажа во Сардинија

Белиот песок од Сардинија се смета за ценето јавно богатство и забрането е негово изнесување од островот, а двајца Французи за малку ќе завршеле во затвор, откако биле фатени со 40 килограми во автомобилот. И покрај тврдењето дека сакале да го однесат песокот дома како сувенир и не знаеле дека го кршат законот, властите ги обвиниле за тешка кражба.

Полицијата го открила песокот спакуван во 14 пластични шишиња и кој бил земен од плажата Чиа, во јужна Сардинија. Французите биле приведени пред да се качат на траект во Порто Торес, кој плови до Тулон, Франција.

Властите на пристаништата и на аеродромите во Сардинија вршат систематски проверки на торби за да ги фатат патниците што шверцуваат песок.

Агентите на аеродромите во Олбија конфискуваат околу 2 тони украден песок годишно, според локалниот информативен сајт Галура Оги, а уште 500 килограми биле одземени минатото лето од фериботските патници на пристаништето Олбија, каде проверките се помалку строги.

Некои градови околу Сардинија, во кои се наоѓаат едни од најпопуларните плажи на Италија, предложија да се забранат носење крпи и големи торби на плажите за да се спречат туристите да земаат песок од крајбрежје, без разлика дали е намерно или ненамерно.

Дел совесни туристи неодамна вратиле ''украден'' песок и школки од островот, кои што потоа  биле однесени на соодветните плажи.

Популарно