23.000 Македонци го направија овој потег - плата до 1.900 еврa

Според последниот извештај на австриската агенција за вработување, во Австрија престојуваат повеќе од 1 милион и 200 илјади странски државјани. Половина од нив потекнуваат од земјите кои не се членки на ЕУ, а околу 317 илјади странци потекнуваат од земјите на поранешна Југославија. Врз основа на официјалната статистика, во Австрија моментално претстојуваат околу 23.000 Македонци.

Тоа што ја прави Австрија привлечна за голем број странски работници, меѓу кои се вбројуваат и Македонците, е големата понуда на работни места како за домашното население, така и за населението од останатите земји. Поради тоа, Австрија спаѓа во земјите со релативно ниска стапка на невработеност. Имено, населението кое е невработено, а притоа активно бара работа изнесува 5.3 проценти од вкупното работоспособно население. Стапката на невработеност кај населението со австриско државјанство изнесува 4.9 проценти, додека пак невработеноста кај жителите со неавстриско државјансто е малку поголема и изнесува 9.9 проценти.

Австрија секоја година има потреба од голем број на сезонски работници во областа на туризмот, земјоделството и шумарството. Токму затоа, нешто повеќе од 30.000 работници секоја година заминуваат на сезонска работа во Австрија. Постои висока побарувачка за најразлични видови на професии, меѓу кои како најбројни се вбројуваат: келнери, готвачи, помошници во кујна, собарки, чистачки, рецепционери и сл. Потребата за овие работници е најголема во два годишни периоди, и тоа: од ноември до март во западните региони на Австрија каде што се одржуваат зимските спортови; и од мај до октомври во сите туристички региони во Австрија. Потребното ниво на познавање на германскиот јазик варира во зависност од позицијата, но во најголемиот дел од огласите се бара негово основно познавање (B1/2 за позиции кои бараат секојдневна интеракција со клиенти; и А1/2 за останатите позиции). Работното искуство на слична позиција се смета за предност, а добредојдени се и сите препораки, сертификати и награди така што се земаат предвид при финалната селекција.

Трошоците за сместување и исхрана се во целост покриени од страна на компаниите кои вработуваат, па така останатите трошоци се минимални (работниците ќе бидат однапред запознаени со можните трошоци што може да произлезат во текот на престојот). Сместувањето се наоѓа во непосредна близина или во рамките на туристичкиот центар во кој работникот ја извршува својата работа.

Платата на работниците се утврдува во зависност од многубројни фактори како што се: колективниот договор помеѓу синдикатот и државата, бројот на работни часови, прекувремена и ноќна работа, работа за време на празници и сл. Имајте предвид дека врз основа на колективниот договор, минималната плата на работниците мора да изнесува најмалку 1000 евра, а од мај 2018-та година изгласан е нов колективен договор за вработените во угостителскиот сектор со кој минималната плата се зголеми од 1460 на 1510 евра бруто. Во однос на редовното работно време, утврден е фиксен износ на работни часови во текот на денот со можност за платена прекувремена работа во зависност од реалните потреби. Платите се разликуваат од професија до професија меѓутоа во просек се движат од 1300 до 1900 евра без вклучени бакшижи и бонуси. Притоа, најплатени се готвачите чија месечна плата достигнува до 1900 евра, а најмалку платени се келнерите и собарките со по 1400 евра. Во сферата на туризмот, донесен е специјален закон во кој е утврдено: бројот на работни часови во неделата или месецот; паузите за одмор; и слободните денови. Дополнително, законот предвидува исплата на 13-та и 14-та плата која им следува и на сезонските работници во зависност од бројот на месеци во активен работен однос.

Предлог за денешен ручек

Зимско вариво

СОСТОЈКИ:

300 гр колбаси Пекабеско

2 лажици масло

60 гр кромид

500 гр компири

200 гр моркови

100 гр корен од целер

1 лажица зачин

црн бибер

сол

240 гр конзервирана леблебија

150 гр конзервирана леќа

150 мл доматен сос

70 гр милерам

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Колбасите ситно исечкајте ги на кругови и ставете ги на загреано масло. Кратко пропржете ги и со мешање додајте исечкан кромид, потоа коцки исечкан зеленчук. Прелијте со вода, додајте зачин, сол, бибер, исцедена леблебија, леќа и пасирани домати. Кога ќе зоврие гответе околу 15 минути. Готовото вариво посипете го со сечкан магдонос.

Ник Вујучиќ: Можете да ги имате сите пари на светот, а сепак да сте најбедната личност на планетата

Ник Вујичиќ е роден со тетра-амелиа синдром, што претставува ретко пореметување кое се карактеризира со недостаток на сите четири екстремитети.

Како дете и тинејџер бил мошне несреќен, имал депресивни фази и не можел да се помири со својот недостаток. Но, еден ден прочитал статија за човек со инвалидитет кој не дозволил физичките недостатоци да му го загрозуваат животот. Од тогаш, неговиот живот се менува.

Денес, тој е познат автор и мотивациски говорник кој успева да инспирира многу луѓе ширум светот. Ова е дел од еден негов говор кој укажува на тоа дека среќниот живот е можен и покрај ограничувањата и недостатоците.

Во животот не се важни материјалните работи кои ги поседувате, туку вашето постоење и став кон животот. Можете да ги имате сите пари на овој свет, но да биде најбедната личност на планетата. Запознавав луѓе кои имаат совршено тело, а не пронашле ниту половина од среќата која јас успеав да ја пронајдам. 

Зошто е тоа така? Задоволство пронаоѓате дури тогаш кога ќе дозволите вашата страст и таленти да се активираат. Ќе бидете среќни само кога ќе бидете задоволни со себе, баш онакви какви што сте. Заборавете на материјалното богатство, како совршена и пространа куќа, маркирана облека и најскап автомобил. Среќата ќе ја најдете во себе, кога ќе видите што поседувате а што се крие внатре во вас. 

Погледнете малку околу себе. Погледнете малку и во себе и ќе го најдете вистинското богатство.

Фото; Нема да верувате дека министерката скенира фискални

Актуелната министерката за финансии Нина Ангеловска на својот инстаграм профил објави фотографија како скенира фискални сметки. Покрај фотографијата која е направена во угостителски објект прокоментира за владината мерка.

„Над 200.000 граѓани учествуваат во борбата против сивата економија која е штетна за растот и напредокот на нашата земја. Додека учествуваат имаат можност да бидат наградени за тоа и остваруваат право на поврат на ДДВ.

Ако сѐ уште не сте се приклучиле симнете ја мобилната апликација и придружете се во борбата против неплаќачите.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

@mojddv_mojanagrada Над 200.000 граѓани учествуваат во борбата против сивата економија која е штетна за растот и напредокот на нашата земја. Додека учествуваат имаат можност да бидат наградени за тоа и остваруваат право на поврат на ДДВ. Ако се уште не сте се приклучиле симнете ја мобилната апликација и придружете се во борбата против неплаќачите. Наградниот фонд на #МојаНаграда е 500.000€ а секој ден се доделуваат х10 наради, секој месец х15 наради од 100.000 денари и 2 главни награди од х3.000.000 денари ќе се доделат во текот на играта.

A post shared by Nina Angelovska (@ninaangelovska) on

Наградниот фонд на #МојаНаграда е 500.000€ а секој ден се доделуваат х10 наради, секој месец х15 наради од 100.000 денари и 2 главни награди од х3.000.000 денари ќе се доделат во текот на играта“, напиша министерката.

На крајот од февруари граѓаните кои скенираат сметки ќе го добијат повратот на ДДВ за последните три месеци од 2019 година.

Популарно