ФОТО: Семафоp во Ckoпје - зелено или цpвено?

Фотографиите од семафорот на „Трета Македонска Бригада“ во Скопје ни ги испрати редовен читател, кој збунет прашува, како е можно да свети црвени и зелено во ист момент.

- Ваква, навидум мала грешка, може да предизвика страшна сообраќајка. На булеваров навечер се вози со голема брзина, уште семафоров да не работи и....

Инаку, фотографиите се снимени синоќа по полноќ. Се надеваме дека грешката со семафорот ќе биде брзо санирана.

Испратено од Џули

„Вакцината на Трамп“ нема да биде одобрена пред ноември

Потенцијалната вакцина против Ковид-19, која е поддржана од програмата на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп наречена „Оперјшн варп спид“ (Operation Warp Speed) тешко дека ќе добие зелено светло од регулаторните тела пред ноември или декември, изјави синоќа директорот на американскиот Национален институт за здравје, Френсис Колинс.

Тој додаде дека е потребно да се даде доволно време за клиничките испиртувања на вакцината.

– Потребно е вакцината да се испита на најмалку 10.000 луѓе, тоа е најмала бројка на испитаниците за да се добијат доволно податоци дали вакцината е безбедна и ефикасна за широка употреба, наведе Колинс.

За последниот стадиум на испитување на вакцината во САД ќе бидат вработени повеќе од 30.000 луѓе.

(Фото) Цацко од К-15 со кеси за замрзнување против КОВИД 19

Бубо Каров познат како Цацко Конопишки сериозно ја сватил опасноста од КОВИД 19, со маска на лицето и со кеси за замрзнување се вози во својот автомобил.  Не излегува да купи се труди се да си нарача од кола.

Испратено од Виктор

Популарно