Таа бара „снимките“ да не се користат „против“ Јанева

Ирена Фрчкоска-адвокатката на Катица Јанева во нејзиното гостување во емисијата „360 степени“ изјави дека ќе бара снимките на Орце Камчев да не бидат користени како докази, бидејќи се прибавени на нелегален начин.

–Сега ќе треба да видиме дали тие снимки ќе можат да се користат како докази во постапката, бидејќи се прибавени на нелегален начин. Не може како „бомбите“ кои се користат како докази, бидејќи тие иако беа прибавени на нелегален начин, беа озаконети со Законот за специјално обвинителство. А, овие снимки се третираат како докази прибавени на незконит начин и како такви треба да бидат издвоени во постапката, изјави Фрчкоска на гостувањето во емисијата „360 степени“.

Според неа е спорно и што во образложението за разрешување на Јанева се користи терминот „незаконито дејствие“.

–Јас очекував да ја разрешат од функцијата специјален јавен обвинител. Спорна е одлуката со која таа е разрешена од функцијата јавен обвинител во Гевгелија и како тоа беше поистоветено со разрешување од специјален обвинител. За мене е спорна употребата на терминот „незаконито дејствие“, бидејќи тоа се одредува само со судска пресуда. Ниту Советот на јавни обвинители, ниту Парламентот не можат да утврдат незаконитост, вели Фрчкоска.

Мицкоски вети дека по изборите ќе ги засукаат ракавите

Продолжуваме со нашата политика за модерна европска иднина на Македонија, изјави синоќа по лидерската средба, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој вети дека новата влада еднаш ќе стави крај на злоупотребите, ќе го провери потеклото на имотот на политичарите без оглед на тоа кој е и од каде е.

Вели дека по изборите ќе ги засукаат ракавите за да Македонија биде дел од европското семејство. 

Избори ќе има на 12 април 2020 година. 

Кој е изборот на Зоран Заев за премиер на техничката влада?

Според ТВ Алфа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски најверојатно е изборот на Зоран Заев за премиер на техничката влада доколку лидерите постигнат договор за брзи предвремени избори.

Премиерот Заев вети дека ќе ги почитува законските процедури кои предвидуваат Пржинска влада која ќе трае 100 дена. Според законот донесен во 2016 година, Заев ќе треба да замине од челната позиција во Владата и да назначи технички премиер

Доколку лидерите на политичките партии усогласат брзи избори тие најрано би можеле да се одржат на 8 февруари 2020 година, а техничката влада да се избере за една недела односно на 28 октомври.

Оливер Спасовски е роден на 21 октомври 1976 во Куманово, а фунлцијата министер за внатрешни работи на Република Северна Македонија ја извршува во два кратки периода. На функција стапил на 2 септември 2016 година до 12 декември 2016. Претходно, во периодот од 11 ноември 2015 до 19 мај 2016 ја извршувал истата функција, по договорот од Пржино. Тој повторно стапува на должност како министер за внатрешни работи на Македонија на 1 јуни 2017 година кога парламентарното мнозинство ја изгласа новата влада на чело со Зоран Заев.

На парламентарните избори во 2016 година бил носител на листа во изборна единица 2, предводена од коалицијата на СДСМ.

Видео: Зошто лидеорот на ДУИ „се изнервира“?

Непосредно после  завршувањето на вчерашната лидерската средба во Вила Водно, претседателот на ДУИ Али Ахмети гостуваше во емисијата Клик Плус на Телевизија 21.

Изминативе години тој најчесто ја избегнуваше јавноста, во своето гостување изгледаше доста нервозно, разговараше со повишен тон а неколку пати и удри на масата поради тоа што Албанците не биле обединети.

Видно бесен, Ахмети потенцираше дека му е срам да оди на средби со 6 албански партии кога Македонците доаѓаат со 2, една од власта и една од опозицијата.

Срам ми е да одам на средби со 6 различни албански делегации и да се викаме Албанци со образование, со факултет. Каков факултет имаме, какво образование имаме. Срамота е за Албанците 6 албански делегации, а само 2 македонски – една на власта и една на опозицијата. Доаѓа Беса со шестмина, затоа што не се веруваат едниот на другиот. Села со 3-4, Тачи со 2-3, Ахмети со 2-3, Острени со 2-3, ова е срамота. И ми велите дека јас сум ги навредил нив. Најдете ми го најмалиот доказ и ќе се тргнам, нема да ги понижам Албанците, нервозно објаснуваше Ахмети

Популарно