ВИДЕО: Maријана нема ниту интернет, ниту мобилен, а во училиштето велат дека е посебна

Маријана има 12 години и, како што самата вели, среќно детство. Но, нема се’што денешните деца имаат. Она што многумина го земаат здраво за готово. Таа нема лаптоп, интернет, нема ниту мобилен телефон. Но, затоа пак Маријана го има она што го немаат денешните основци.

Има соништа, нешто околу што треба да се труди, нешто за што треба упорно и вредно да се работи, кон кое треба да се стреми – вака од хрватската телевизија “Нова ТВ” ја започнуваат приказната за малата Маријана Марков.

Кога ќе порасне, таа сака да оди на факултет, да биде учителка, а за да го оствари својот сон – тоа што нема Инстаграм, Фејсбук или е-дневник нема да ја запре. Маријана има книги, кога нешто не знае ги прашува постарите, логички носи заклучоци…

Маријана секогаш некако се снајдува.

Целиот прилог за ова неверојатно девојче и нејзиното семејство погледнете го ТУКА.

ФОТО: Семејство живее во куќа од 20 квадрати - куќа на тркала

Австралијката Доли им покажа на сонародниците дека среќата не лежи во бројот на квадрати и на дело покажала и докажала дека може да се живее комфорно и во мал простор.

Доли решила да се пресели во куќа на тркала која многу ѝ се допаднала затоа во една прилика престојувала во таква куќа.

Погледнете како ја уредила:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

What’s up with the air mattress? ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ I’m preparing for another windy night and I’m not planning on spending a sleepless night in the loft bedroom again 😢 The howling winds and the shakes and rocks that could be felt from the loft were scarier than the show I was watching on Netflix. 😂 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Does anyone want to swap places within last minute notice? ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #smallspacesquad #howyouhome #loveyourspace #smallhomedesign #simplestyleyourspace #thow #homeandliving #homelove #intentionaldecor #tinyhouseonwheels #simplify #tinyhome #tinyhouse #tinyhouseliving #smallspaces #tinyliving #tinymissdolly #beinspired #interiordesign #homedecor #designlife #tinyhouselife #makeityourown #smallspaceliving #homesweethome #homeinspiration #tinytinymoments #homeiswhereyourheartis #myhomevibe

A post shared by Tiny Miss Dolly On Wheels (@tinymissdollyonwheels) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I’ve been putting this off since my tiny house was built. It’s been almost 2 years and I need to get back to my regular workouts if I want to stay healthy, inside and out! No, I don’t do aerobics and yoga for the same reasons I don’t dance. I have difficulty following and keeping up with steps and rhythms. 🤣 But I do better with deadlifts and kettlebell swings and squats. I used to attend @kettlefit sessions 2x a week but it is too far from where I live now. My last record on the deadlift was 75kgs which is almost twice my weight 😅 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ I will resume my kettlebell workouts from home so I’m looking for a new set of kettlebells since I had donated mine which I bought online. The grip was too big for my small hands. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Do you workout? What is your favorite exercise? ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #workoutfromhome #homeworkout #tinyhouseonwheels #simplify #tinyhousemovement #tinyhome #tinyhouse #tinyhouseliving #smallspaces #tinyspaces #livingsmall #simpleliving #tinyliving #tinymissdolly #beinspired #interiordesign #homedecor #designlife #tinyhouselife #makeityourown #cozyplace #smallspaceliving #cozyhome #homesweethome #homeinspiration #tinyhousedesign #tinytinymoments #homeiswhereyourheartis #myhomevibe

A post shared by Tiny Miss Dolly On Wheels (@tinymissdollyonwheels) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

This is how it looks like when it’s laundry time. I don’t have a dryer (I consider that an excess) so I use a drying rack. The hallway is just the right width for it. Since it’s summer here in Australia, the clothes will be dry in no time 👍 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ For our bedtime tea, my niece is roasting some slices of banana apple and cinnamon bread we bought from the farmers market this weekend. Simple life is good. Good night everyone! 😊 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #tinyhouseonwheels #minimalism #simplify #tinyhousemovement #tinyhome #tinyhouse #tinyhouseliving #smallspaces #tinyspaces #livingsmall #simpleliving #sustainablehome #lessismore #tinyliving #tinymissdolly #beinspired #interiordesign #tinyhouseaustralia #tinyhouselife #makeityourown #bhghome #cozyplace #smallspaceliving #cozyhome #homesweethome #homeinspiration

A post shared by Tiny Miss Dolly On Wheels (@tinymissdollyonwheels) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Last night I made a small macrame to hang a basket of Marble Queen Pothos I bought over the weekend. It’s just appropriate that it’s hanging above the “throne”. I can’t wait for the day when it’s trailing leaves are touching my head while I sit there 😄 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #plantstagram #plantsarefriends #plant_addiction #plantlove #girlswithplants #houseplantplantclub #houseplants #tinyhouseplants #indoorplants #decoratingwithplants #plantsofinstagram #plantsmakepeoplehappy #plantslover #greenhome #houseplantclub #ihavethisthingwithplants #indoorjungle #tinyhousedecor #tinyhouseplants #indoorgarden #plantinspiration #macrame #tinymissdolly

A post shared by Tiny Miss Dolly On Wheels (@tinymissdollyonwheels) on

На туристите им се заканува затвор затоа што украле песок од плажа во Сардинија

Белиот песок од Сардинија се смета за ценето јавно богатство и забрането е негово изнесување од островот, а двајца Французи за малку ќе завршеле во затвор, откако биле фатени со 40 килограми во автомобилот. И покрај тврдењето дека сакале да го однесат песокот дома како сувенир и не знаеле дека го кршат законот, властите ги обвиниле за тешка кражба.

Полицијата го открила песокот спакуван во 14 пластични шишиња и кој бил земен од плажата Чиа, во јужна Сардинија. Французите биле приведени пред да се качат на траект во Порто Торес, кој плови до Тулон, Франција.

Властите на пристаништата и на аеродромите во Сардинија вршат систематски проверки на торби за да ги фатат патниците што шверцуваат песок.

Агентите на аеродромите во Олбија конфискуваат околу 2 тони украден песок годишно, според локалниот информативен сајт Галура Оги, а уште 500 килограми биле одземени минатото лето од фериботските патници на пристаништето Олбија, каде проверките се помалку строги.

Некои градови околу Сардинија, во кои се наоѓаат едни од најпопуларните плажи на Италија, предложија да се забранат носење крпи и големи торби на плажите за да се спречат туристите да земаат песок од крајбрежје, без разлика дали е намерно или ненамерно.

Дел совесни туристи неодамна вратиле ''украден'' песок и школки од островот, кои што потоа  биле однесени на соодветните плажи.

Татко си ја подмитува ќерката за да оди во теретана, еве зошто

Еден загрижен татко и понудил на својата ќерка да и плаќа по 15 долари за секој поминат саат во теретана, бидрјки бил загрижен за нејзината тежина. Имено неговата ќерка откако заминала во друг град да студира, но бидејќи и работела во исто време, сосема заборавила да се грижи за својот изглед. 

Креативниот татко ги запрашал корисниците на Reddit дали е лошо што сакал да и плати на својата 22-годишна ќерка за секој час што го поминувала во теретана.

„Не станува збор за естетски изглед повеќе, туку јас сум многу загрижен за нејзиното здравје. Се обидов да разговарам со неа за нејзината тежина. Таа го прифати тоа, но гледам дека таа беше и малку повредена. За жал, нема доволно мотивација да оди во теретана покрај сè друго што прави во нејзиниот живот. Јас и предложив да и давам секој час поминат во салата по 15 долари. Верувам дека тоа ќе ја охрабри “ се пожалил таткото. 

Иако неговата сопруга смета дека ова е ужасна идеја, тој смета дека тоа ќе ја поттикне неговата ќерка да живее поздраво. Сепак, имаше некои одговори дека вежбањето ќе помогне, но дека 80 проценти од диетата е всушност исхраната.

„Се согласувам дека поздравата исхрана ќе помогне да изгуби повеќе килограми, но ако таа добива 10 долари на час на работа и 15 долари во теретана, сигурен сум дека ќе вежба повеќе од било кога и ќе има повеќе пари за да купи подобра храна“, истакнал тој.

Популарно