ВИДЕО: Поради султанот преминала во ислам, а потоа тој ја оставил преку интернет

Гламурозната руска мисица, чиј брак со поранешниот крал на Малезија се распаднал кога била во четвртиот месец од бременоста, дознала дека сопругот се разведува од неа преку интернет.

Оксана Војеводина вели дека не се ни видела, ниту разговарала со својот поранешен сопруг Мухамед Петти, откако ја оставил во декември. 

Бидејќи сега многумина се сомневаат дека малиот Леон е негово дете, таа е подготвена да направи ДНК тест. Поранешната мис Москва апелирала директно до својот отуѓен сопруг да почне да му биде татко на Леон.

"Имате син и татко сте. И без разлика на тоа што се случи со нашиот брак, сакам мојот син да има два родитела. Само размислете за својот син", му порачала таа.

Оскана се омажила за 49-годишниот султан на тајна исламска церемонија во малезиската држава Келантан на 7-ми јуни минатата година. Нивната летна венчавка била проследена со блескав прием во Москва, а по неколку недели бракот се распаднал.

"Кога замина во декември, повеќе не се врати. Така дознав за разводот преку интернет. Не знам што точно се случи бидејќи се беше во ред, го очекувавме нашето прво бебе, а дури и сега не ја знам вистинската причина зошто тоа го направи", објаснила Оскана.

Во Малезија нивниот брак не бил добро прифатен, иако Оксана преминала во ислам. Кога руските медиуми објавиле дека Оксана пет години пред средбата со Фарис учествувала во реално шоу, состојбата дополнително се влошила, посебно кога се појавила снимка на која таа со друг маж била интимна во базен.

Во јануари оваа година султанот абдицирал од престолот како 15-ти крал на земјата, станувајќи прв монарх во историјата на нацијата кој го направил тоа. Но, Оскана негирала дека таа била причината за неговата мистериозна абдукција.

Засега Оскана живее во изнајмен стан во Москва и вози скап автомобил, свадбен подарок од султанот, додека "работи на тоа да се издржува себеси и бебето". Вели дека сака да основа свој ЈуТјуб канал на кој ќе зборува за родителството.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bagi ramai orang, kisah pertemuan pertama saya dengan suami saya tetap menjadi misteri. Kami bertemu pada musim bunga 2017 di Eropah. Pada masa itu saya bekerjasama dengan rakan karib kami, Jacob Arabo. Selepas acara itu, kami pergi untuk makan malam, di mana saya berjumpa dengan seorang lelaki, dan beliau memperkenalkan dirinya sebagai Raja Malaysia. Saya menganggap itu sebagai jenaka semata-mata, dan saya pula bergurau bahawa saya juga adalah ratu di Moscow. Kami berbual sepanjang malam dan bertukar nombor telefon. Tidak lama kemudian terdapat berita yang muncul mengenai pelantikan raja, yang merupakan kawan baru saya ... untuk diteruskan For many people, the story of our first meeting with my husband remains to be a mystery. We met in spring 2017 in Europe. At that time I cooperated with our common friend jeweler Jacob Arabo. After the event, we went for dinner, where I met a man, and he introduced himself as king of Malaysia. I took it as a joke and joked back that I was also the queen of Moscow. We talked all evening and exchanged phone numbers. Soon there were news appeared about the appointment of the king, who was my new friend... to be continued Для многих людей остаётся загадкой история нашего знакомства с мужем. Это случилось в Европе, весной 2017 года. На тот момент я сотрудничала с нашим общим знакомым ювелиром Джейкобом Арабо. После мероприятия мы отправились на ужин, где я познакомилась с мужчиной, и он представился королем Малайзии. Я восприняла это как шутку и пошутила в ответ, что я тоже королева Москвы. Мы проговорили весь вечер и обменялись номерами телефонов. Вскоре в прессе появились новости о назначении короля, которым и был мой новый знакомый... продолжение следует

A post shared by Rihana Oksana Petra (@rihanapetra) on

400 денари за ноќевање во домот „Гоце Делчев“

Дарио Николовски, директорот на Државниот студентски центар за „Мета.мк“ рече дека планира да го стави овој дом на booking.com, за да може секој, посебно во летните месеци кога собите се празни, да си изнајми соба. Едно ноќевање вели, ќе чини 400 денари.

– Во однос на храната, има значително подобрување и во однос на квалитет и на разновиност. За храна и за сместување студентот плаќа 3.400 денари месечно, а условите за живот овде се достоинствени и најдобри досега – вели Николовски. 

Мини кујна, нови кревети и душеци, нови плакари, нови прозорци и врати, опремени заеднички простории за одмор. Сето ова го има во сите четири згради-блокови кои го сочинуваат студентскиот дом „Гоце Делчев“, изграден по катастрофалниот земјотрес, а пуштен во употреба пред точно половина век, во 1970 година. Во меѓувреме, никогаш од изградбата не беа направени потемелни реконструкции на објектите кои им биле дом на илјадници станари кои живееле овде во текот на студиите.

Просторот околу домот во моментов партерно се уредува, а она што е непроменето е студентската менза. Студентите со кои поразговаравме велат дека се задоволни од подобрените услови за живот во домот.

– Студент сум во четврта година. Сум живеел во неколку студентски домови, можам да кажам дека овде е најдобро досега, бидејќи се е ново. Ми имаат раскажувано дека во минатото родителите на своја иницијатива и со свои пари им ги средувале собите на нивните деца-студенти, бидејќи биле многу лоши условите за живот. Сега не е така. Само уште да знаеме да го сочуваме ова што го имаме, да не го уништуваме инвентарот – вели Горан М.

Во студентската менза сѐ како да е застанато во времето, бидејќи објектот не е реновиран откако е изграден. Но, храната што се приготвува е поквалитетна и побогата во споредба со претходно, барем така велат студентите. На мени за појадок денеска имаа да избираат – пржени и варени јајца, путер, зденка, кашкавал, јајца со виршли, сирење, паштети, јогурт, млеко…

Во минатото, студентите-станари во студентскиот дом „Гоце Делчев“ спиеја на скапани мандраци, во соби со прозорци што не дихтуваа, а мебелот беше стар и мувлосан. Тоалетите беа во ужасна состојба, студентите многу често немаа топла вода за да се искапат, ниту парно за да се згреат. Родителите на студентите, со одобрение на управата, многу често со свои пари варосуваа во собите, набавуваа мебел и покуќнина, за да можат нивните деца да имаат достоинствени услови за живот во текот на студиите во главниот град.

ФОТО: Македонец се родил во авион на ЈАТ, а кум му бил пилотот

Австралијанецот Јатко Тодев со потекло од Македонија, добил доживотно бесплатно летање со авион од авиокомпанијата ЈАТ, затоа што во 1978 година, се родил за време на летот за Сиднеј.

Јатко е роден на 13 февруари за време на летот Б-707, кој летал од Југославија до Австралија. Неговата мајка Марија Тодева се породила во авионот и тоа било прв таков случај во историјата на воздушниот сообраќај.

Јатко раскажува дека папочната врвца ја пресекле со ножици, а ја дезинфицирале со виски. Кум бил пилотот, кој управувал со авионот. Јатко го добил името во чест на авиокомпанијата ЈАТ, сега позната како Ер Србија.

Јатко е единствениот човек во светот каде што во местото на раѓање е запишана регистрацијата на авионот YU-AGI. Иако добил можност бесплатно да лета до било која дестинација во светот, Ратко ниту еднаш не го искористил овој подарок. Тој сега со семејството живее во Австралија.

ФОТО: Овој тепих е толку популарен што има свој Инстаграм профил

Црно-белиот тепих со украсни мотиви од северот на Африка е новото омилено парче на вљубениците во ентериерот.

Станува збор за ефектен тепих од француски бренд, познат по тренди парчињата кои се со достапни прифатливи цени.

Интересниот тепих со мотиви од народот Бербери  кои го населуваат сахарското подрајче на северна Африка изнесува 99 фунти. Поради неутралниот дијазн и класични комбинации на бои одлично се вклопува во секој ентериер.

„Afaw“ тепихот толку брзо стана популарен што има и свој Инстаграм профил.

Популарно