Видео:Мајка обвинува дека поради несоодветна медицинска помош ја изгубила ќерката

Од страна на Државниот и санитарен инспекторат отворен е случај според кој мајка обвинува дека нејзината 22-годишна ќерка починала затоа што не добила соодветна медицинска помош во Ургентиот центар на скопските клиники, пренесува „Слободен печат“. Случајот мајката го сподели со јавноста во контактна емисија на ТВ24, по што видеото почна да се споделува по социјалните мрежи .

Мајката раскажува дека откако се влошила здравствената состојба на нејзината ќерка повикала Брза помош, која, како што вели мајката, навистина дошла брзо. Проблемите почнале кога возилото стигнало до Ургентниот центар.

 
Мајка плаче на 24тв како и' починала ќерка која на ургентна амбуланта никој не ги примал !

Мајка плаче на 24тв како и' починала ќерка која на ургентна амбуланта никој не ги примал ! https://twitter.com/AcoMalio/status/1179043198041231362 https://twitter.com/1VidiVidi/status/1179166671191367680

Posted by Види Види on Tuesday, October 1, 2019

– Додека се возевме со возилот на Итна помош докторката се јавуваше во Ургетниот центар за да најави дека има пациент во тешка состојба и точно кажа какви специјалисти треба да го пречекаат пациентот. Но кога дојдовме до Ургентниот, тој прво беше затворен, а потоа немаше кој да пружи помош. Половина час мојата ќерка лежеше и на крај констатираа дека умрела, па уште и докторот од Ургентен ја искара докторката од Итна помош што донела починат пациент – раскажува мајката.

Мајката вели и дека била повикана полиција и обвинител. Полицајците дошле, но не постапиле, а обвинителот не се ни појавил. За случајот, вели таа, испратила писмо и до министерот за здравство Венко Филипче и до премиерот Зоран Заев.

Во врска со овој случај од Ургентниот центар ги демантираат изјавите на семејството.

– Апсолутно не е точно дека навреме не е пружена медицинска помош. Но ние не сме семоќни пациентката беше донесена почината кај нас – вели д-р Алберт Леши раководител на Ургентен центар.

Директорката на здравствениот и санитарен инспекторат, Ирина Бухова, објансува дека за случајот постапуваат по допрен глас од медиумите.

– Инспекторатот ќе направи вонреден инспекциски надзор во сите здравствени институции каде пациентката била третирана тој ден, по што ќе излезе со став за тоа како ќе се постапува понатаму – вели Бухова.

На случајот добро се сеќаваат во Итната помош, но оттаму велат дека тие немаат право да даваат информации на медиумите, но сепак Санитарниот инспекторат детално ќе информира за случајот, пренесува „Слободен печат“.

Ѓоко Поповски осуден на девет години казна затвор

Добрила Кацарска го осуди правосилно на деветгодишна казна затвор Ѓоко Поповски, поранешниот помошник министер за внатрешни работи во случајот „Триста“ на поранешното СЈО за злоупотреба на службената положба. Поповски треба да ги надомести и судските трошоци, вештачења и проценки.Штетата што треба да ја надомести кон МВР е безмалку 29 милиони денари.

Поповски бил овластен од Гордана Јанкулоска, тогашната министерка за внатрешни работи, да ги спроведува постапките за јавни набавки  Одлуката за јавна набавка ја донел за 300 патнички моторни возила во 2012. Во оглас за јавна набавка како критериум е наведена економски најповолна понуда, е било предвидено тендерот да го добие операторот со најповолна понуда, но тендерот бил манипулиран така што за набавка на патнички моторни возила добивале и петорангираните, четврторангираните и треторангирани понудувачи.

Набавката била поделена во три лота, а 11 оператори доставиле понуда. Комисијата наместо да изврши избор на економски најповолни понуда, во самиот тек на постапката ги изменила критериумите за јавни набавки. Еднаш утврден, критериумот не смее да се менува за цело време на јавната набавка, наведе Кацарска. Таа наведе дека Поповски не смеел да ја прифати одлуката на комисијата за јавни набавки и не можел да не знае за штетните последици.

Кривичниот суд во Скопје во мај минатата година првостепено го осуди Поповски на  9 години ефективна казна за поранешниот помошник министер во МВР.

Таравари за Заев: На Мурто Амнестија не му пречи бегството на Груевски, се запнал со Гостивар

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари преку Фејсбук му возврати на премиерот Зоран Заев за вечерашната изјава во нтервјуто за Алсат дека само Таравари можел да го гушка Мицкоски во Гостивар.

-На Мурто Амнестија не му пречи бегството на Груевски, ниту слободата на Велјановски, ниту затворот на Фета Халими, запнал со Гостивар, напиша Таравари на Фејсбук.

Села: Заев ми понуди да го заменам Ахмети, но одбив- „Алијанса“ сама ќе ја подеди ДУИ овојпат

Алијанса за Албанците ќе победи на следните избори и ќе биде дел од новата Влада, рече вечерва во емисијата „Што не е јасно?“ лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села.

Според него неправедно е што вчера на маса кај претседателот Стево Пендаровски немало претставници од другите малцинства во земјава, ама вети дека нивната изборна програма ќе била посветена на проблемите на сите граѓани на ова општество.

-Нема да се случи тоа што се случи во 2016 година. Албанците гласаа за СДСМ во тоа време, но тие гласови беа за да падне ДУИ. Правда нема, ама се надевам дека ќе има мир. Алијанса за Албанците сама ќе ја победи ДУИ овој пат. Ќе коалицираме со таа партија која ќе ја прифати програмата и нашата политичка платформа. Нашата програма ќе биде економска, развојна и ќе ги тангира сите проблеми на граѓаните на ова општество. Ние сме свесни дека нема да добиеме 50 пратенници, и јас нема да бидам мандатар, но ќе застанам рамо до рамо со онаа партија која ќе ја прифати нашата програма, порачува Села.

На прашање дали Заев пред извесно време му понудил да го замени Ахмети и Алијансата да стане дел од власта, Села потврди.

-Точно е до негде. Не сакам да се враќам на таа слика. Тоа наликуваше на владеењето на Груевски. Тој имаше албански коалиционен партнер во власта, ама секогаш го уценуваше дека надвор чека другата албанска партија пред врата и чека да влезе. Понудата на Заев наликуваше на стариот премиер, вели лидерот на Алијанса. Додаде дека остоењето на СЈО било со цел политички прогон на една политичка партија.

- Се сведе на гонење на ВМРО ДПМНЕ, иако во прислушуваните материјали имаше разговори и на челници од ДУИ. Заев кога беше во опозиција велеше дека исто така се инкриминирани овие албански политичари. Ама видовме дека процесите против нив никогаш не почнаа, нагласува Села.

Популарно