Засекогаш сама: Сестрата на Тоше со еден коментар покажа како се чувствува по 12 години

Вчера се навршија точно 12 години од прераното заминување на нашата најголема музичка ѕвезда Тоше Проески, па фановите во последниве неколку дена непрестано споделуваа фотографии, песни и раскажуваа спомени поврзани со него.

Дора Проеска не сака многу да се искпонира во јавноста, но на социјалните мрежи често поставува фотографии и комуницира со неговите фанови од целиот регион, па токму вчера на една од објавите откри како навистина се чувствува откако за жал нејзиниот брат засекогаш не напушти. „Засекогаш сама“, стои во коментарите под неговата слика.

Во многу прилики досега имавме шанса да слушнеме дека тие двајца беа премногу блиски, иако честопати поради патувањата и турнеите физички беа раздалечени.

Болката за неговата загуба е најголема кај потесниот круг на семејството, а неговата сестра Дора за „Фокус“ денес изјави дека ништо не е исто без Тоше.

„Животот ни застана и воопшто не е полесно. Ќе кажат дека времето лечи се, но за нас нема лек. Многу тешко се живее без Тошки“, кратко рече Проеска.

Исто така, во Крушево денеска пристигнаа учесниците во ултрамаратонот во чест на Тоше Проески кои беа пречекани од ученици, млади, вработени во институции, угостители, компании и граѓани со рози во рацете.

Розите беа оставани покрај патот при поминувањето на маратонците, а се слушаа песни на Тоше низ целиот град.

Во ултрамаратонот учествуваа 10 учесници кои трчаа во чест на пејачот од Нова градишка до Крушево. Дел од денешниот настан беаше и група од четворица велосипедисти кои со велосипеди ја поминаа истата релација, соопштуваат од општина Крушево.

Со цел да им се заблагодарат на маратонците, како што информираше неговиот пријател Стерули Штерјоски, семејството Проески им подари симболични подароци во вид на крст, слични како оние кои ги носеше и самиот Тоше.

Велешанецот Ѓоре четири дена откако го победи Корона вирусот, а го загуби својот татко доби голема радосна вест

дна народна поговорка вели: „После дождот доаѓа сонце“. Семејството Давчевски од Велес е пример за тоа. Детски плач го стопли нивниот дом.

Само четиресет дена откако Ѓоре Давчевски го победи коронавирусот, а за жал, неговиот татко ја загуби битката, пред два дена во нивниот дом пристигна новиот член. Сопругата на Ѓоре, Сања на свет му донесе живо и здраво бебе.

Лозата се продолжува, фамилија Давчевски е побогата за уште еден член. Марко ќе продолжи онаму, каде што неговиот дедо сакаше. За жал, тој не успеа барем за миг да го види својот внук и да се израдува на своето поколение.

„Пресреќен сум. Добив син, чувство кое не се опишува со зборови. После тешкиот период за мојата фамилија и проблемите со кои се соочивме, ова е најубавата вест која можеше да случи.

Мојата сопруга ми го донесе мојот син Марко и бескрајно сум благодарен тоа. Таа е вистински херој за мене, затоа што во најтешкиот период во животот ни даде сила да продолжиме напред”, ја почна својата емотивна приказна Ѓоре Давчевски.

Ѓоре, неговата мајка и неговиот татко беа меѓу првите заразени со короанвирус во Велес. Поминаа низ вистински пе кол. Речиси месец и половина се лекуваа по болниците во Велес и Скопје.

Неговата сопруга беше единствената во семејството, која вирусот ја заобиколи. За жал, неговиот татко не ја издржа битката со оваа нова болест. Ѓоре жали што татко му не успеа барем еднаш да го гушне својот внук, да се израдува на моментите за кој мечтаеше.

“Жал ми е за татко ми. Жал ми е што не успеа да го види своето внуче, да се радува на моментите кои ги нуди животот. Жал ми е и што мојот син не доби шанса да го запознае својот дедо.

Но, длабоко во себе знам дека тој не гледа од некаде далеку и сигурен сум дека ни ја посакува целата среќа на овој свет. Јас му ветувам дека ќе го чувам неговиот внук, ќе го воспитувам по начелата по кои тој ме воспитуваше мене и ветувам дека лозата на фамилијата Давчевски нема да згасне”, вели Ѓоре.

31-годишното момче од Велес никогаш нема да ја заборави оваа 2020 година. Му донесе толку та га, но и огромна радост.

Вели дека тој и неговата мајка животот им го должат на оние, кои повеќе од дваесет дена деноноќно се грижеа за нив, на вработените лекари и медицински персонал од инфективното одделение на велешката болница, за што им благодарат до небо, како што вели Ѓоре.

Марко е роден во борба. Борба против невидлив непријател. Затоа и не можеше да добие посимболично име, кое означува борец. Од името на нашата редакција, но и сите наши читатели, му посакуваме да расте во безгрижно детство и да ги чува спомените на својот дедо, кој несомнено, ќе беше горд на него.

Се огласи мајката на Моника Конопова: Мојот сопруг е најголемиот домаќин!

Таа посочува дека нејзиниот сопруг Стојан со гордост се обидувал да ѝ помогне на својата ќерка да се вработи и да започне нормален живот.

Многу ми е тешко поради ова што ни се случува во семејството, изјави Кристина Ристеска, мајка на претепаната активистка Моника Ристеска-Конопова, за порталот „Галама.мк“.

– Моника е со импулсивен карактер и не само сега, туку и во минатото знаела да изреагира со осуда кон нас, иако целиот живот го посветивме на децата. И покрај честите испади кои ги прави, за кои јавноста е сведок, ние како родители никогаш не се откажавме од неа. Напротив, секогаш бевме тука да ѝ помогнеме, па дури и сега. Тоа е наше чедо! Би сакала да демантирам дека мојот сопруг Стојан е алкохоличар како што Моника го нарекува. Стојан е најголемиот домаќин, маж и глава во фамилијата, каков секое семејство би посакало да има. Тој секогаш се грижел за домот, никогаш не одел по коцки, по жени или по некакви пороци. Секогаш приоритет му било семејството. И затоа тешко ми паѓа ова што го пишува за нас мојата ќерка, моето чедо. Пишува и за мене, но нејсе – изјавила Кристина Ристеска за „Галама“.

Многу ми е тешко поради ова што ни се случува во семејството, изјави Кристина Ристеска, мајка на претепаната активистка Моника Ристеска-Конопова, за порталот „Галама.мк“.

– Моника е со импулсивен карактер и не само сега, туку и во минатото знаела да изреагира со осуда кон нас, иако целиот живот го посветивме на децата. И покрај честите испади кои ги прави, за кои јавноста е сведок, ние како родители никогаш не се откажавме од неа. Напротив, секогаш бевме тука да ѝ помогнеме, па дури и сега. Тоа е наше чедо! Би сакала да демантирам дека мојот сопруг Стојан е алкохоличар како што Моника го нарекува. Стојан е најголемиот домаќин, маж и глава во фамилијата, каков секое семејство би посакало да има. Тој секогаш се грижел за домот, никогаш не одел по коцки, по жени или по некакви пороци. Секогаш приоритет му било семејството. И затоа тешко ми паѓа ова што го пишува за нас мојата ќерка, моето чедо. Пишува и за мене, но нејсе – изјавила Кристина Ристеска за „Галама“.

Предлог за денешен ручек

Вкусна посна проја по стар рецепт…

СОСТОЈКИ:

1,5 чаша палента

1,5 чаша пченкарно брашно

1,5 чаша бело брашно

сол

прашок за печиво

1/2 чаша масло

3 чаши кисела вода

сусам

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Измешајте ги брашната, па додајте лажичка сол, прашок за печиво, масло и кисела вода. Добро измешајте, па ставете во намастен и побрашнет калап. Додајте преку малку сусам. Печете околу 20 минути на 180 степени.

Извор: Готви.мк

Популарно