ФОТО: Бремената Шехерезад позираше пред фоторепортерите

Една од најплатените  турски актерки Бергузар Корел или попозната како Шехерезад од серијата „1001 ноќ“, е бремена со второ дете. Таа и нејзиниот сопруг, актерот Халит Ергенч, криеја дека по вторпат ќе станат родители, но сега веќе стомачето е видливо и тие отворено зборуваат за бременоста. Таа вели дека ужива и дека се чуствува одлично.

„Како што можеше да прочитате во медиумите. Јас и Халит очекуваме друго дете. Не можам со зборови да ви ја опишам нашата среќа, бременоста е благословена состојба и токму така се чувствувам. Ние сме многу среќни и ви благодариме за вашите добри желби, рече Корел.

Бергузар и Халит веќе го имаат 9 годишниот син Али.

(Видео) Популарниот актер насмеа повеќе од пет милиони луѓе

Популарниот холивудски актер Вил Смит мака мачи со вишокот килограми кои ги добил во карантинските делови.

За својата борба за слабеење Вил редовно информира на социјалните мрежи, а овој пат објави забавно видео во кое се обидува да се присети како се користат справите во теретана.

Актерот се пошегува на своја сметка, а ова видео со сигурност насмеа многумина.

@willsmith

First and last time I was allowed at that gym

♬ Spongebob - Dante9k

Ким Кардашијан ослабела 30 килограми, но едно правило морала да го почитува

Секако, иако сите би сакале така, нема волшебно стапче и без намалување на порциите и малку физичка активност, тешко дека можеме да очекуваме добри резултати, но тоа не значи дека на патот треба да се изгладнувате . Напротив.

Во моментов, во Холивуд е хит новата верзија на една од најпопуларните диети на сите времиња, со која Кетрин Зета-Џонс, Ким Кардашијан, Кајли Џенер и Џенифер Анистон, како и претставници на посилниот пол, Бред Пит и Роби Вилијамс, успеаа да се стопат. Тоа е диета Аткинс, но со малку измени.

Како изгледа менито во новата диета Аткинс?

Диетата што некогаш ја смислил д-р Роберт Аткинс сега е насочена кон елиминирање на излекуваните месни производи од исхраната. Така, телото станува машина за топење и согорување на маснотии.

Новата диета Аткинсон се состои од 3 фази. Во првата фаза, внесувањето на јаглехидрати е ограничено на само 20 грама на ден. Должината на оваа фаза е 2 недели, а меѓу дозволените намирници се сите видови месо, морски плодови, свеж зелен зеленчук со лисја, јајца, сите видови маснотии и цели млечни производи.

Во втората фаза, постои постепено воведување на јаглехидрати, особено преку зеленчук и мали количини бобинки. Тогаш е дозволено да се вклучат сушени месни производи во исхраната.

Во оригиналната верзија на диетата Аткинс, сувомесни производи беа дозволени и во првата фаза. Сепак, сега е заклучено дека тие можат да го забават процесот на топење на маснотиите на самиот почеток на променетата диета.

Во третата фаза се внесува оптимална количина јаглехидрати – од 60 до 100 грама на ден, во зависност од конституцијата, која служи за одржување на постигнатата тежина. На луѓето кои ја следеле оваа диета им се препорачува да продолжат со ограничен внес на јаглехидрати дури и откако ќе ја достигнат посакуваната тежина, што всушност е неформална четврта фаза од диетата.

Во текот на првата фаза, луѓето кои се на диета Аткинс губат многу тежина, бидејќи нивната исхрана се базира на протеини. Сепак, во следните фази, исто така, потребно е вежбање.

Која храна е дозволена?

  • Месо – говедско, овчо месо, пилешко, патка, гуско месо, сланина
  • Риба – мрсна и морска риба, пастрмка, лосос, сардини
  • Јајца
  • Спанаќ, брокула, кељ, аспарагус, зелена салата, рукола, краставица, целер, кромид, печурки и пиперки
  • Бадеми, лешници, ореви и семки од сончоглед
  • Маслиново масло, кокосово масло и масло од авокадо
  • Билни зачини 

Правила:

Правилата на диетата Аткинс се многу едноставни – сè додека менито главно се базира на протеини, со употреба на здрави масла, како и зеленчук, ореви и семиња, килограмите ќе се стопат.

Сепак, она за што лекарите постојано предупредуваат е дека оваа диета не треба да ја практикуваат сите што сакаат да изгубат вишок килограми. Еден од несаканите ефекти на диетата Аткинс е запек, а ако храната е премногу солена, може да се појави ненадеен скок на крвниот притисок.

Меган и Хари сакаат повеќе пари и се обидуваат да го добијат „финансискиот гуру“ кој светската пејачка ја извлече од банкрот

Познатиот „финансиски гуру “ Оли Ејлинг и помогна на пејачката Никол Шерцингер да го промовира својот јогурт што ја збогати. Имено, заработката од овој јогурт изнесуваше повеќе од 10 милиони евра!

Гуруто работеше за Никол 7 години.

Вистина е дека Оли работи за Никол последните седум години и таа го ангажираше кога тој не беше познат експерт. Со негова помош поранешната членка на групата „Пусикет Долс“ се збогати и сега поголемиот дел од времето го поминува на плажа. Оли беше клучот во нејзината кариера, а по распадот на групата тој ја „одджруваше“ Никол Шлезингер во јавност.

Договорите што ги имаат им се малку, Меган и Хари сакаат повеќе пари затоа што мислат дека можат повеќе.

Сега Меган Маркл и принцот Хари се обидуваат да дојдат до овој финансиски гуру и веќе се извршени прелиминарни разговори. Војводата и војвотката од Сасекс веќе потпишаа договор вреден 12 милиони фунти со гигантот Нетфликс и дополнителни 30 милиони фунти со Spotify. Сепак, тие веруваат дека можат да заработат уште повеќе!

Гуруто одржува кариери на славни

- Кралското семејство се плашеше дека нема да имаат од што да живеат, но тие ја прошируваат својата деловна империја и го бараат најдоброто што може да им помогне во тоа - вели нивниот близок пријател.

Популарно