АРМ се ангажира за санација во Охис

Вечерва се ангажира едница од составот на Армијата за санација на хаваријата во Охис, единицата ќе изврши  „неутрализирање“ на ефектите од хаваријата која настана при истекувуање на опасна токсична материја, пишува ИНФОМАКС:

Во кругот на фабриката Охис рано попладнево се случи хаварија. Од она што го дознава Инфомакс се случила реакција на високо токсична и опасна материја во кругот на фабриката од која се остраува токсичниот отпад. Жителите на Пинтија и околните населби се пожалиле на миризба на сулфур, по што пријавиле во полиција.

Неофицијално хаваријата се случила при чистење на еден од контењерите со отпад, при што дошла до хемиска реакција помеѓу отпадот и водата. Компанијата која е задолжена за отстранување на отпадот е Еко Центар 97, отпад кој потоа се извезува во Швајцарија.

За хаваријата е известена полицијата која прави координација со сите институции кои имаат соодветна опрема за да се справат со хавријата. Се организира која екипа има сооодветна опрема за да може безбедно да интеренира. Засега нема информации дали ќе се врши евакуација на локалното население ниту дали се известени дека во нивна близина хаварија со токсичен материјал. На терен се наоѓа едно возило на брзата помош, но и неколку екипи на противпожарната единица и не е познато дали има повредени.

– Станува збор за истекување вода од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер. Откако е испразнета цистерната фирмата има обврска да ја исчисти. При перењето попуштил вентил и течноста се излеала во еден вид бетонска када која е надвор и затоа се почувствувала миризба во околината, велат од инспекторатот.

Денес се регистрирани 147 новозаразени од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19.

- Скопје 64

- Куманово 8

- Штип 6

- Прилеп 3

- Тетово 16

- Струга 7

- Велес 5

- Битола 4

- Охрид 5

- Гостивар 9

- Струмица 1

- Крива Паланка 1

- Кочани 1

- Пробиштип 1

- Кратово-1

- Свети Николе 7

- Кичево 4

- Ресен 4

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово, еден пациент од Штип и еден од Берово.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 111 оздравени пациенти.

- Скопје 56

- Штип 7

- Тетово 36

- Велес 2

- Битола 3

- Гостивар 1

- Гевгелија 2

- Струмица 1

- Свети Николе 1

- Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 66.133 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6932, бројката на оздравени пациенти е 2987, на починати е 334, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3611.

Видео: Дали само соседна Србија има оваква опрема?

Денес претседателот на Србија присуствуваше на презентацијата на новите беспилотни летала CH-92A на аеродромот во Батајница.

- Станува збор за шест беспилотни летатал што ги купивме во Кина, а кои можат да стрелаат во цели од оддалеченост од 9 километри, но исто така и да извидуваат на непријателска територија. Тоа е модерен начин на војување, во кој  досега не би можевме да се натпреваруваме со други држави, а сега започнавме да го развиваме и тоа. Трансферот на технологија е исто така важен за нашиот „Пегаз“, тие се најмодерно оружје денес. Гледате како се води војната денес во Саудиска Арабија и Јемен, каде што не претрпувате загуби и сте во можност да го нападнете непријателот - изјави Вучиќ.

На прашањето колку чинат беспилотните летала, тој одговори:

- Не можеме да кажем, но тие не се многу. скапи И јас бев изненаден да ви кажам искрено. Сите армии ги чуваат  вакви податоци, но повторувам - не е скап и цената беше одлична. 

“.

Со набавка на кинески извидувачки и борбени беспилотни летала CH-92A, Србија станува првиот корисник на вакви летала во регионот.

Беспилотно летало CH-92A кое припаѓа на семејството BPL Cai Hong (кратенката CH, преведено како Виножито, виножито) досега е помалку познат или скоро непознат тип на кинески беспилотни летала-борбени за извидување, што беше донекаде очекувано затоа што станува збор за понов авион, чии први генерално познати фотографии се направени  пред две години.

CH-92A има распон на крилјата нешто помалку од десет метри, акционен радиус од повеќе од 150 километри, максимална надморска височина на летот од 5.000 метри и брзина од нешто помалку од 200 километри на час. Тој носи две водени ракети со дострел до шест километри и е наменет за извидување, корекција на артилериски оган и за напад на важни цели, како што се лесни возила, радарски комуникациски системи и други.

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус.

Тој вели дека и покрај максималното почитување на мерките, е позитивен на Ковид-19 и дека заедно со семејството ќе биде во изолација.

„За жал, нештата понекогаш се случуваат и покрај максимално можно почитување на препораките за заштита. Се чувствувам одлично, засега немам никаков проблем. Заедно со семејството во наредниот период ќе бидеме во изолација, под надзор на матичниот лекар“, напиша Бишевац на Фејсбук.

извор: Makfa

Популарно