Дебар Мало ќе биде пешачка зона

Општина Центар изготви сообраќајно решение за забрана за сообраќај во вториот дел на Боемска улица во Дебар Маало, која ќе стане пешачка зона. Пешачка зона ќе биде делот од кафулето „Кантина“ до улицата Орце Николов.

„Сообраќајното решение е изготвено и предадено на одобрување во Министерството за внатрешни работи. На Боемска 2 ќе биде дозволено само влез на возила за дотур на стока, но во определен дел од денот. За да се затвори Боемска, улицата „Костурски херои“ ќе стане двонасочна“, вели градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ.

Посна погача-Брзо и едноставно

Сите можат да направат домашна погача, само следете ги упатствата на „Бабина кујна“.

СОСТОЈКИ:

400 мл млака вода

30 гр квасец

800 гр брашно

1 лажичка шеќер

1/2 лажичка сол

50 гр посен маргарин

малку масло

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Себастијан Курц-Не патувајте во западен Балкан

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ги предупреди граѓаните на Австрија денес уште еднаш да не патуваат во земјите од Западен Балкан и да не плаќаат за тестирање COVID-19 таму, пишува австрискиот Heute.

 „Ве повикувам да се придржувате до предупредувањата за патувања. Имаме сè повеќе случаи на инфекција секој ден, потеклото на истите може да се поврзе со Западен Балкан“, рече Курц.

Тој истакна дека австриските граѓани треба да се воздржат од патување во земјите од Западен Балкан .

Австрискиот канцелар исто така се повика на обврските на работодавците, повикувајќи ги да се осигурат дека ќе се почитува карантината од 14 дена после патувањето.

Покрај тоа, тој ја доведе во прашање валидноста на ефтините тестови COVID-19 на дестинациите за одмор во Западен Балкан, кои им овозможуваат на австриските граѓани да се движат слободно откако ќе се вратат во Австрија.

Тестирањето за COVID-19 на меѓународниот аеродром во Виена е алтернатива и чини 190 евра по човек.

Под строги протоколи за заштита од Ковид 19, викендов хиротонија на Отец Партениј за епископ Антаниски

Под строги контроли, со заштитни маски и дистанца викендов ќе се случи хиротонијата на Игуменот на Бигорскиот манастир, Отец Партениј за епископ Антаниски.

Во саботата вечерта во Бигорскиот манастир е закажано наречението на Отец Партениј, а во недела наутро во црквата Света Софија на литургија за Свети Петар и Павле, ќе биде хиротонисан за епсикоп Антаниски.

Поради строгите протоколи за заштита од ширење на вирусот, од Бигорската обител, апелираат до верниците на строго почитување на препораките. Носењето маски е задолжително, а за таа цел Манастирот ќе обезбеди маски за сите кои ќе бидат присутни во Бигорски во сабота и во Света Софија во недела. За дистанцата која е исто така задолжителна ќе се грижи и посебна агенција за обезбедување, како и припадници на СВР Охрид.

Поради оганичениот број на луѓе кои ќе можат да влезат во црквата, надвор од храмот ќе поставени видеобимови на кои ќе се пренесува чинот на хиротонија.

-Ги замолуваме сите присутни поклоници и посетители совесно да се придржуваат на сите пропишани мерки за здравствена заштита, кои пред сѐ, вклучуваат задолжително носење заштитна маска и запазување на потребното растојание. За таа цел, за присутните посетители ќе бидат обезбедени посебни заштитни маски, а ќе биде ангажирана и високопрофесионална агенција за обезбедување, којашто ќе се погрижи за максимално спроведување на редот и одржување на социјалната дистанца. Исто така, во тоа ќе помагаат и службениците на СВР Охрид, кој е веќе информиран за настанот. Со оглед на тоа дека мерките предвидуваат и ограничен број на присутни во храмот, во кој ќе можат да влезат одреден број свештенослужители и гости, за да им се овозможи на сите верници молитвено учество во настанот, во Бигорски и во Охрид ќе бидат обезбедени надворешни видео-екрани, на кои ќе се врши директен пренос од богослужбата. За во Охрид се предвидени три видео-екрани, едниот на влезот на „Св. Софија“, другиот на западниот трем каде што е амфитеатарот и третиот на плоштад, сѐ со цел подобро распоредување на граѓаните, за да се избегне формирањето на поголема толпа. Со специјален ангажман на комуналното претпријатие во Охрид, во неделата пред да започне богослужбата ќе се изврши целосно дезинфицирање на храмот, велат од Бигорската обител.

Истовремено, монасите потестуваат дека поради многу значајниот за нив настан, на ден 12 јули, недела, Бигорскиот Манастир ќе биде затворен за посетители до 13:00ч.

извор: religija.mk

Популарно