Видео:Снимка од апсeњетo на македонскиот бизнисмен во Србија

Во заедничка акција на БИА, ВБА, Управата за криминалистичка полиција и Вишото јавно обвинителство во Белград и Краraљево, Боривоје Глишовиќ, пензиониран инженер на Првт партизан од Ужице и Шефкет Демировски, сопственик на македонската компанија АТС Груп во Скопје, беа уапсени во белградски хотел.

Тие биле приведени за време на деловна средба, каде што се договарало  предадавање на доверлива документација за производство на муниција со калибар 12,7 мм.

Глишковиќ од Демировски на претходната средба добил аванс околу 30 000 евра, додека преостанатиот дел најверојатно ќе го примел пензионираниот инженер во иста сума откако ќе била доставена целокупната документација, укажуваат оперативни сознанија и материјални докази.

Демировски имал намера да ја користи документацијата за производство во просториите на поранешната фабрика   за производство на муниција Сувенир Македонски Брод, како и во фабриката во Катар, каде имал акции.

Небојша Ивановиќ и Милован Миловиќ, се уште вработени инженери во фабриката Први партизан, биле уапсени покрај Гликовиќ и Демировски во Ужице и Пожега, под сомнение дека доставиле документација од Први партизан за пари.

При претресот на осомничените во Белград, Ужице и Пожега, пронајдени се големи количини на  пари и доверлива документација за производство на муниција

Трагедија: Почина Јана Арсовска храбрата охриѓанка за која се собираа средства

Јана Арсовска не издржа. Почина храбрата охриѓанка за која се собираа средства за лекување во Барселона, Повеќе од два месеци се собраа половината од потребните за лекувањето на Јана Арсовска на клиниката во Барселона. Јана пред скоро време беше во Солун во приватна клиника која понуди опции за третирање на ретката и опасна болест кои се финансиски беа поповолни од клиниката во Барселона.

Инаку спорот околу незаконското одбивање на ФЗО за лекување на Јана се уште е во Вишиот управен суд, каде дојде откако по одлуката на Управниот суд случајот на Јана да биде повторно разгледуван, Фондот за здравствено осигурување скандалозно и нечовечки се спротистави на оваа одлука и реши да поднесе жалба.

Јана веќе петта година се бореше со еден премногу редок вид на канцер. Се работи за „адултна неуробластома“, детски рак кој кај возрасни е толку редок што тешко се прави и статистичка споредба, но во САД отприлика пресметале дека се јавува кај секој 1 на 12 МИЛИОНИ луѓе. После дијагнозата во Македонија во 2015 и операцијата во Скопје при која и беше отстранет левиот бубрег и надбубрежната лезија, Јана двапати се лекуваше во Флензбург, Германија (2016 и 2018), со поддршка од Фондот за здравствено осигурување.

Лекарите од клиниката во Флензбург препорачаа ИТНА имунотерапија за Јана. Но, поради реткоста на болеста, во Македонија ниту најстручните лица не знаеја премногу за истата и за протоколите за лекување, па и покрај итните назнаки од Германската клиника, објаснувањето со луѓето од ФЗО околу оправданоста на барањето за поддршка поради докажаните резултати од имунотерапијата одеше со… побавно темпо. За разлика од темпото со кое ваквите болести обично дејствуваат во организмот на еден човек.

Тимот на ЗаСе.мк изразува искрено сочуство до семејството на Јана

Нека почива во мир!

Младенци од САД кои исчезнаа после ерупцијата на вукланот во Нов Зеланд, се пронајдени

Младенци од САД, Вирџинија, кои исчезнаа после ерупцијата на вукланот во Нов Зеланд, се пронајдени. Мет и Лорен Ареј се пренесени со хеликоптер во болница поради изгореници со кои се здобиле.

Мајката на Лорен рекал дека се нема слушнато со ќерката и зетот откако Мет оставил морничава говорна порака дека се тешко повредени. Тие се сместени во две различни болници, Лорен со 20 проценти изгореници на нејзиното тело, а Мет со 80 проценти изгореници на телото.

Мет се јавил на својата мајка пред да исчезнат тој и неговата сопруга и рекол дека се случило ерупција на вукланот и дека се многу изгорени, пренесува магазинот „Пипл“.

„Ми рече дека ќе се обиде да се јави, но телефонирањето беше отежнато. Неговите раце беа толку изгорени па не можеше ништо да прави.Чуствувам дека треба да плачам но не можам“ рекла мајката на Мет.

Таа вели дека парот не бил загрижен иако имало предупредување дека има „умерена вулканска активност“.

„Лорен рече да одат до вулканот, а мојот сопруг се пошегува и рече дека се надева дека не е активен“ рекла Берхам и додала дека „побелела“ од страв кога слушнала за алармот.

„Имаше предуперувања, мојот зет никогаш немаше да оди на излет ако знаеше дека постои шанса да се повредат'

Мајките на Мет и Лорен  ќе одат во Нов Зеланд за да бидат со своите деца.

Арејови се помеѓу 47 лица повредени на Белиот остров за време на ерупција на вулканот.

Најмалку 8 лица загинале, а по уште 8 се трага. Хоспитализирани се 31 лице, а три се веќе пуштени на домашно лекување.

Полицијата смета дека веќе нема преживеани на островот.

Белиот остров, познат и како Вакари, е најактивниот вулкан на Нов Зеланд. Еруптираше во 2016, 2012 година, исто така, од декември 1975-септември 2000 година, што беше најдолгата ерупција во историјата, пренесува GeoNet. И покрај вулканската активност, Вајт островот го посетуваат повеќе од 10,000 луѓе годишно.

Речиси е сигурно дека нема преживеани

Остатоците од воениот авион биле пронајдени 30 километри јужно од местото каде што авионот последен пат имал контакт со контролата на летот, соопштија чилеанските воздушни сили. Од таму додадоа дека пронајдените делови се однесени на анализа со цел да се утврди дали му припаѓаат на авионот "C-130".

Воздушните сили на Чиле соопштија дека ги лоцирале остатоците за кои веруваат дека се од срушениот транспортен воен авион кој оваа седмица се сруши во морето помеѓу Јужна Америка и Антарктикот.

Од бразилското Министерство за одбрана исто така соопштија дека еден од нивните бродови пронашол лични работи и остатоци кои најверојатно се на чилеанскиот авион и тоа на 500 километри од градот Ушуаи во Патагонија.

Транспортниот авион на чилеанското воено воздухопловство кој леташе кон база на Антарктикот исчезна во понеделникот навечер на околу час и половина по полетувањето. Засега не е познато која би можела да биде причината за падот на авионот.

„Ќе ја продолжиме потрагата и се надеваме на подобри резултати“, изјави првиот човек на чилеанските воздушни сили, Едуардо Москеира.

Популарно