Колку пати неделно треба да водите љубов за подобро здравје?

Колку повеќе имате секс, толку ќе бидете поздрави, а во зависност од бројот на денови во текот на неделата кои ги поминувате во спалната соба, ќе имате помалку или повеќе здравствени предности.

Еднаш – Кога имате секс еднаш неделно, му помагате на вашето тело да ја намали телесната тежина. Со сексот го поттикнувате ослободувањето окситоцин, ги регулирате хормоните . Ќе спиете подобро и ќе бидете посвежи наутро. Кога имате повеќе енергија, може да имате и попродуктивно вежбање.

Два пати – Луѓето кои имаат секс двапати неделно имаат посилен имунолошки систем. За да ги држите сите болести далеку од вас, имајте секс 2 пати неделно. Тогаш кога ќе се разболите, имајте секс и почесто. Неверојатно е колку сексот помага.

Три пати – Работата на срцето се подобрува кога имате секс неколку пати неделно. Тоа е исто како да вежбате редовно. Вашите мускули и тонус ќе бидат пообликувани и поцврсти.

Четири пати – Ако имате секс четири пати во неделата ќе добиете беспрекорен тен. Ако често сте „зафатени“ во спалната соба, може да изгледате многу помладо, за време на сексот се произведува поголемо количество на колаген, кој ја спречува појавата на борите и пегите на кожата, велат лекарите од кралската болница во Единбург.

Петпати неделно – Редовен сексуален однос го подигнува општото ниво на енергија, нè прави оптимистични и креативни на сите полиња. Освен тоа, вашиот однос со партнерот ќе биде поквалитетен, вели д-р Фишер.

Шестпати неделно – Сексот нè прави попаметни. Подобрата циркулација значи дека мозокот работи подобро, а кога доживуваме оргазам, доживуваме и „експлозија“ на хормони од кои многу влијаат и на нашата интелектуална моќ на најдобар можен начин.

Седум пати неделно – Ако успеете ова да го изведете, секоја чест! Не дозволувате ниеден фактор да ви го попречи уживањето во животот. Редовниот секс го намалува нивото на стресот и го ублажува анксиозното пореметување кое е честа појава во денешно време, покажале истражувањата, а објаснувањата за тоа се кријат во зголеменото лачење ендофрин предизвикан од водењето љубов.

Видео:Овој папагал е цар

Папагалот Хуго од Сплит има повеќе од 10.000 следбеници на социјалните мрежи. Неговиот сопственик вели дека тој чека сите во куќата да заспијат, а потоа почнува да имитира ѕвонење на телефон, па ги буди.

Хуго  е од расата сив африкански папагал има четири години, знае повеќе од 2.000 зборови со кои формира реченица. На гостите често им открива какви лекови му користат домаќините, од сите бара храна, особено кикиритки и потоа кажува кој и колку спие.

Тој во исто време е и хулиган и галениче, тврдоглав и послушен. Многу е друштвен и не се плаши од никого, освен од едно еднооко плишено зајаче, кое, наместо некогашните милиња, лежи над телевизорот. Всушност, овој зајак е единствената гаранција дека телевизорот ќе остане неоштетен.

„Мојот пријател го доби, но не можеше да го чува во тој период, па јас го купив од него. Тогаш имаше девет месеци. Хуго најмногу се дружи со мајка ми Мара. Таа му е се’, тој се угледува на неа, ја „гњави“ и постојано го имитира нејзиниот глас и ги повторува нејзините реченици. Секогаш знае кога таа зборува на телефон, кога оди да пие кафе кај соседите или во продавница. Знае и кога ја боли главата, тогаш станува потивок но и понатаму шепоти дека ‘Мара ја боли главата‘“, кажува неговиот сопственик Андрија Гудељ, професионален војник кој решил зборливите епизоди на својот папагал да ги објавува на Јутјуб.

Некои од следбениците на Хуго му праќаат и подароци.

„Студени, студено!Ќе го запалиме ли огнот?“, прашува Хуго наутро.

Кога кива вика „Мисусово“ (во името исусово), а самиот себе се вика „пиле мое“, бидејќи така го вика Мара.

Секогаш кога ѕвони телефонот, прашува дали е тоа Андрија. Хуго е многу приврзан за него и од толку силна љубов понекогаш му ја уништува облеката, посебно онаа со патенти.

Андрија вели дека сите африкански папагали имаат свој специфичен карактер, а новинарите прашаа каков е Хуго.

„Тој е смешен. Чека сите да заспијат а потоа имитира ѕвоење на телефон, па кога некој ќе стане тој „умира“ од смеа. Многу сака да расклопува работи, далечински управувачи со копчиња, дрвени играчки кои не се евтини. Клунот му е многу силен и може без проблеми да скрши бадем“, вели Андрија.

На Хуго, како што кажува Андрија, не му треба животен сопатник, но му одговараат краткорочни авантури.

„Многу е баран а многу луѓе и изнајмуваат апартмани во нашата куќа само за да го запознаат. Ако ве „малтретира“ или не ве сака, единствен спас е да го ставите едноокиот зајак на рамо“, смеејќи се кажува Андрија, кој на својот миленик наскоро ќе му отвори инстраграм профил.

Фолк пејачот „удри“ по колегите

Фолк пејачот  Љуба Аличиќ им „објави војна “ на колегите од естрадата. На листата се најдоа Дарко Лазиќ, Ана Бекута, Драган Стојковиќ Босанац, Џеј Рамадановски и Драган Којиќ Кеба.

– Дарко е добар пејач, кој победи со моите и песните на Шабан. Ми беше драго, но не знам зошто се смени толку многу. Тој доаѓаше овде во Шабац секој втор ден но не ме поздрави, иако сме добри и ги познавам неговите родители.

Слушнав како еден газда на дискотека во Хамбург рече: „Дарко ми должи пари за дрога“.

Повеќе нема да го ценам и почитувам Дарко затоа што тој рече дека сум суетен старец. Не можам да бидам супетен затоа што сум многу подобар пејач од тој. Да се ​​роди повторно, таа нема да пее исто како јас. Ме прашуваа повеќе пати што прави Дарко.

Што можам да им кажам на луѓето? Бев на неговата прослава кога го доби неговиот син, пеев еден час, а потоа слушнав дека сум ја расипал неговата веселба. Нека биде почестен – рече Аличиќ во интервју за „Свет“.

Љуба во интервјуто зборуваше и за жирито на Звездите на Гранд.

– Од нив, единствено што вреди да се спомене е Марија Шерифовиќ. Тој Босанец Стојковиќ? Тој ги користи сите исти фрази. Досаден е и на бог и на луѓето, а Ана Бекута ги слуша сите, како клан се.

Тој исто така одговори на прашањето зошто смета дека починатиот пејач Синан Сакиќ го уништил Рамадановски.

– Тие се дружеа. Она што тие го правеа со дрогата беше нивниот проблем.

Сепак, она што најмногу го погоди е тоа што Кеба ја украде неговата песна.

– Бевме навистина добри. Ме разочара многу кога ја зеде мојата песна и не ме праша.

Популарно