Осомничен 27-годишен скопјанец за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги

Почнува истражна постапка против лице поврзано со дрога во Скопје, која е пронајдена во дворот на неговата сосетка. Имено, Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 27-годишен скопјанец, поради основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги.

Осомничениот неовластено заради продажба држел марихуана, со вкупна нето маса од 1.512,2 грама. Дрогата била спакувана во три полиетиленски пакувања, а осомничениот ги чувал скриени во дворот на негова сосетка во Ѓорче Петров.

Но, сосетката извршувајќи работи во дворот, ја пронашла дрогата и една дигитална вага со остатоци од марихуана.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за определување мерка притвор за осомничениот.

ВИКЕНД НА ДИЈАЛОГ: Македонско-бугарските односи да бидат процес за градење доверба и пријателство, а не за подгревање негативни емоции...

Иницијативата „Викенд на дијалог - новинари против предрасудите“, смета дека македонско-бугарските односи треба да бидат процес на градење доверба и пријателство, а не тема задневна политика, преку која ќе се подгреваат негативни емоции во двете држави.

Ова е само една од 13-те точки на Декларацијата, против предрасудите, говорот на омраза и лажните вести во меѓусебното известувањата, што ја објавија новинарите учесници на првиот „Викенд на дијалог“, кој во септември 2019 година се одржа во Охрид.

Новинарите од Бугарија и од Р.С Македонија, ги повикуваат државните власти и политичките структури во двете држави енергијата и фокусот да го насочат кон јакнење на добрососедските односи, економската соработка, инфраструктурното поврзување, а темата за македонско- бугарските односи да ја изостават од своите дневно-политички агенди, истовремено ги повикуваат владите на како и политичките елити во двете држави, да придонесат кон поголема слобода и независност на новинарите и медиумите.

Дел од точките на декларацијата се посветени и на самите медиуми, за кои новинарите учесници на „Викенд на дијалог“ сметаат дека во процесот на намалување на предрасудите е потребна поголема размена на информации и поттикнување на медиумите за ангажирање на дописници во редакциите од двете држави.

-Предрасудите меѓу двете држави, кои се резултат на поранешните социјалистички системи, се уште постојат. Нивното потиснување е можно со взаемни напори за промоција на позитивни информации за двете држави и размена на што поголем број на вести во медиумите. Во тој контекст и потребата од реемитување на телевизиски програми од една во друга држава, согласно законодавствата на двете држави. Потребна е поголема размена и проток на информации на ниво на професионални новинари за прашања кои ги засегаат македонско- бугарските односи.Ги поттикнуваме медиумите во Република Бугарија и Република Северна Македонија да почнат процес за воспоставување професионална соработка на дописничко ниво во двете држави, стои во точките од декларацијата.

Новинарите учесници на првиот „Викенд на Дијалог“ сметаат дека оваа иницијатива треба да продолжи и во 2020 година со уште еден викенд во Бугарија.

Иницијативата „Викенд на дијалог – новинари против предрасудите“ беше финансиски поддржан од Министерството за надворешни работи на Р.Бугарија, преку Амбасадата на Р.Бугарија во Скопје.

https://www.facebook.com/%D0%92%D0%B8%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D0%B4-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B3-Weekend-of-dialogue-109604160428408/videos/?ref=page_internal

Тетовскиот Пинк пантер ја заврши кариерата

Како што соопшуваат од МВР на 16 јануари околу 19 часот и 20 минути, во угостителски објект на влезот во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово во содејство со други служби на Министерството за внатрешни работи од Скопје го лишиле од слобода И.Р.(34) од Скопје, по кого била распишана потерница за доиздржување на затворска казна.

Инаку, И.Р. со група од неколку лица во 2011 година извршил разбојничка кражба во позната тетовска златарница во центарот на градот, а на 16 јануари во 14 часот  А.К.(34) од тетовско Селце,  која со И.Р. се запознала преку социјални мрежи, го пријавила за изнуда, зашто и се заканувал по нејзиниот живот и и барал 10 илјади евра.                                      

Набрзо по лишувањето И.Р. предаден е во Кaзнено-поправната установа „Идризово“ во Скопје.

„ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ РУШИ РЕКОРДИ

 Играниот филм „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски,   ја надмина бројката од 30.000 гледачи, што е рекорд во Македонија.  „Врба“  е најгледан филм во државата за 2019, надминувајќи ги и холивудските блокбастери. „Врба“ е и најгледан македонски филм во последниве години. Во минатото, во времето пред интернет стриминг генералната посетеност на сите кино-претстави беше на друго ниво. На пример, филмот „Прашина“ на Манчевски постави рекорд со 120.000 гледачи во 2001.

„Врба“ од неодамна се прикажува во Кинотека. Неодамна, пред преполна сала, режисерот Манчевски се вклучи во разговор со публиката кој го модерираше филмската критичарка Марина Костова. Разговорот траше повеќе од еден час и во него беа дискутирани аспекти од „Врба“, но и од твоештвото на Манчевски воопшто.

По светската премиера на црвениот ќилим на Меѓународниот филмски фестивал во Рим, каде беше примен со петминутни овации, филмот ја имаше македонска премиера на 1 ноември и оттогаш ги полни киносалите низ цела Македонија. Минатиот месец од Синеплекс објавија дека „Врба“ е најгледаниот филм во нивната историја воопшто. Дистрибутерот на филмот го прикажа филмот во над 20 града во државава.

Поради популарноста на филмот од Синеплекс и Кинотека објавија дека Врба се враќа на нивниот репертоар. Врба ќе игра во два термина дневно (18 и 20 часот) и тоа во: вторник 21 јануари, среда 22., петок 24., сабота 25., вторник 28., среда 29., четврток 30 јануари (само во 17 часот) и сабота 1 февруари. Филмот ќе продолжи да се прикажува и низ Македонија.

Популарно