Како да бидете сигурно дека не сте го донеле коронавирусот дома

Колку долго вирусот опстојува на различни површини, како да знаете дека не сте го внеле од надвор и како да се заштитите од него? Да речеме, ако сте се вратиле од пазарање што е она на што треба да обрнете внимание.

Ново истражување објавено во весникот „New England Journal of Medicine" открило дека коронавирусот Сарс-Ков-2 останува постабилен ако падне на површина од пластика и челик и дека му се нарушува стабилноста ако падне на картон или бакар, пренесува „The Economist".

Резултатите од истражувањето покажале дека трагите од вирусот на пластика може да се задржат и до три дена после првобитната контаминација. Вирусот на картонската површина преживува еден ден, додека на бакарна преживува 4 часа. Што се однесува до воздухот, вирусот во него се задржува најмалку 3 часа.

Најголем ризик претставува директен контакт со заразени, па пред се е неопходно да држите растојание од луѓето, но препорака е да се преземат овие мерки.

Клучна работа кога ќе дојдете од надвор е да ги измиете рацете, детално најмалку 20 секунди. Потоа јакните и капутите да ги оставите надвор да се проветрат, чевлите пред врата или испрскајте ги на база на хлор и дезинфицирајте ги површините на кои можеби сте ги пренеле бактериите. Задолжително дезинфицирајте ги мобилниот телефон и клучевите и не прегрнувајте се и не бакнувајте се со домашните.

Секако, главна препорака е да не излегувате од дома освен поради итност или кога одите во набавка.

Препорака од експертите за дезинфицирање на површини, како што пренесува Би-Би-Си е да се чистат со алкохол од 32 до 71 отсто, избелувач хидроген пероксид од 0,5 отсто или домашен избелувач кој содржи 0,1 отсто натриум хипоклорит.

Царска пита готова за миг

Одличен рецепт за царска или шпанска пита.

СОСТОЈКИ:

3-4 кисели краставички

1,5 кисела пиперка

150 гр салама

150 гр кашкавал

5 јајца

200 мл јогурт

180 мл масло

2 чаши бело брашно

1,5 лажичка сол

1 кесичка прашок за печиво

Начинот на подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Готви.мк

Рецепт за најсочните кременадли

Рецепт за најсочните кременадли

Послужете ги со прилог и салата по желба.

СОСТОЈКИ:

500 гр кременадли

сол

бибер

масло

1 лажица ајвар

соја сос

лук

1 лажичка пченкарен скроб во прав

1 лажица јаболков оцет

вода

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Кременадлите малку исчукајте ги помеѓу фолија, па посолете и побиберете. Во тава загрејте масло, па ставете го месото. Ставете малку вода и поклопете. Динстајте додека не омекнат.

Во сад ставете оцет, пченкарен скроб, ајвар, лук и 50 мл вода. Убаво соединете да не останат грутки.

Издинстајте ги кременадлите со соја сос и додајте 1 лажица ајвар и оставете уште малку да крчкаат. Потоа ставете сос (оцет, лук, ајвар, пченкарен скроб, вода) и оставете 2-3 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Готви.мк

Правилната употреба на маската или прекривката за лице е клучна за ефикасно спречување на ширење на вирусот

Во земјава задолжително е носењето на заштитна опрема за покривање на носот и устата во сите јавни затворени простори како што се средства за јавен превоз, маркети, банки, пошти, амбуланти, болници, институции, како и на отворени простори каде што нема можност за одржување на дистанца од два метри помеѓу граѓаните како што се пазари, отворени трговски центри, тесни улици, автобуски постојки и слично. Важно е маската да се употребува секогаш кога не може да се одржи потребното растојание и како што е дефинирано во протоколите – и на работни места, состаноци, обуки, конференции, настани и собири на отворено, на плажи и слично.

Правилната употреба на маската или прекривката за лице е клучна за ефикасно спречување на ширење на вирусот.

Пред употреба, потребно е рацете да ви бидат чисти, претходно измиени со сапун и вода (во времетраење од 60 секунди) и откако добро ќе ги исушите да ги дезинфицирате со дезинфекционо средство (во времетраење од 20 секунди) на база на алкохол, па потоа да ја наместите маската. На горниот дел од маската има метален адаптер кој треба да го притиснете со што ќе ја адаптирате маската прилагодувајќи ја истата на носот, а со ова ќе ја прилепите за лицето со што целосно ќе ги прикриете устата и носот.

По употреба, внимателно отстранете ја маската ластикот на едниот крај кај увото према другата страна со што помалку допирање на истата. Маската треба да се фрли во отпад со капак со што ќе се заштити и околината од можно дополнително ширење на вирусот. Потоа, повторно измијте ги и дезинфицирајте ги рацете, како на почетокот.

Доколку користите платнена маска/ прекривка за лице внимавајте да бидат целосно покриени носот и устата, не ја допирајте од предната страна со раце и во случај да се намокри или извалка променете ја со нова. Маските за повеќекратна употреба мора да се перат по секоја употреба, ставањето и отстранувањето на маската мора да биде проследено со соодветна хигиена на раце.

Клучно за справување со вирусот е доследно да се почитуваат протоколите и мерките за заштита од страна на секој граѓанин – носење на лична заштитна опрема – маска, одржување на растојание од 2 метри, честа хигиена и дезинфекција на раце.

Популарно