По тешкиот процес на лекување со хемотерапија, Мила заѕвони на ѕвончето за победа во Детската клиника во Скопје

Една мала убавица, малата Мила вчера заврши една голема битка и сите се радуваме заедно со неа.

На некои луѓе силата им е тестирана уште од најмали години, а од еден таков сериозен животен предизвик сега излезе малата Мила.

Таа се соочи со дијагнозата рак, но со помош на своето семејство мина низ тешкиот процес на лекување со хемотерапија и сега излезе како победник од Детската клиника.

Заѕвони на ѕвончето за да го означи крајот на оваа битка.

„Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш докторка и кога и ти ќе лекуваш дечињата.

Денес клоцна една голема грижа, така и треба #ДетскаКлиника“, напишаа од здружението на граѓани САНО, кое ги поддржува децата и нивните семејства и работи кон подобрување на условите во здравството, образованието и социјалната грижа.

Славниот тренер доби ќо..еk

Саво Милошевиќ  „заминува“ од Хумска, а причината не е само спортот, туку и конфликтот што го имал тренерот со навивачите на  црно-белите.

Сè се случило во ресторанот Партизан на стадионот во Хумска, кога Милошевиќ дури прими неколку шамари од „истакнати навивачи на црно-белите„.

Инцидент се случил во ресторанот Партизан на стадионот ЈНА пред помалку од еден месец. Неколку истакнати навивачи го удриле тренерот Сава Милошевиќ.

Имено, како што дознаваме, тие беа незадоволни бидејќи стратегот на Партизан не се појавил на средбата со навивачите закажана претходниот ден. Милошевиќ дојде во ресторанот неколку дена подоцна, а неколку навивачи седеле на соседната маса.

Му пристапија видно незадоволен и, по кратка дискусија,  му удриле шлаканица. Сè завршило на тоа

Партизан викендов го игра својот прв натпревар по паузата поради короната, а индикативно е дека пред само неколку дена се појави шпекулација дека Милошевиќ го напушта Партизан и заминува во Англија во Астон Вила во клубот каде ја започна својата кариера во странство..

Предлог за денешен ручек

Комплетен ручек кој ќе го обожавате!

СОСТОЈКИ:

600 гр компири

1 главица кромид

2 пара колбаси

масло

црвена пипер

сол

бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Згответе ги компирите. Исечкајте ги на коцки.

Кромидот исечкајте го ситно и пропржете го на масло, во тоа додајте сечкани колбаси и динстајте со кромидот 20 минути, во зависнот од тоа дали се домашни или димени.

Додајте црвена пипер, сол, бибер, па ставете сечкан компир. Добро изедначете. Сервирајте со салата.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Убава приказна од скопските улици за добро утро!

Убав е денот, а уште поубав е кога ќе започне позитивно, со искрена насмевка, со позитивен збор, со убава мисла. 

Такво е и оваа утро, со една убава приказна од скопските улици. 

Ја прашувам, колку ти се цвеќињава бабо?

- Малите 50 денари, големите 100 денари.

И викам, дај ми едно големо и ѝ давам 200 денари. Не треба кусур бабо.

-Ама синко многу ми даваш, јас некогаш цел ден седам тука за 200 денари.

Ајде сега да те сликам и ќе напишам и други да си купат цвеќе насабајле од кај тебе на Партизанска.

-Чекај да ја извадам маскава, убава да бидам.

... Среќата ја прават малите нешта ❤️

Популарно