Предлог за денешен ручек

Одличен рецепт за поховање тиквици…

СОСТОЈКИ:

2 средни тиквици

5 јајца

200 гр брашно

300 гр презла

сол

3 дл масло за пржење

СОСТОЈКИ ЗА МАРИНИРАЊЕ:

малку магдонос

1 чешне лук

1 лажица маслиново масло

1 лажица јаболков оцет или лимон

прстофат сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Добро измијте ги тиквиците, исечете ги врвовите и потоа со тенок нож сечете тенки листови. Исечените тиквици посолете ги и оставете ги 15 минути да го пуштат својот сок кој треба да го исцедите.

Разматете јајца, посолете. Тиквиците прво извалкајте ги во брашно, јајца, повторно во брашно, јајца, па во презла.

Пржете ги на средна температура додека не поруменат од двете страни.

Врелите тиквици премачкајте ги со маринада: измешајте исечкан магдонос, лук, оцет, масло и малку сол.

Предлог за денешен ручек

Пилешко со печурки – вкусна комбинација..

СОСТОЈКИ:

1 цело пиле

200 гр свежи шампињони

100 гр тврдо сирење

1 поголема главица кромид

3 лажици сув зачин

малку бибер

1 лажица црвен пипер

малку масло

конец за врзување

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Издинстајте го кромидот со шампињоните на малку масло, и зачинете. Месото одвојте го од коски.

Истанченото месо зачинете го со сув зачин, бибер и пипер.

На целата површино ставете динстани шампињони и од горе наредете листови сирење.

Внимателно свиткајте, врзете со конец, ставете во тепсија и прелијте со малку вода и масло.

Печете околу 2 часа на 200 степени.

Мртва трка за вакцината

Вести за успеси во потрагата по вакцина против новиот коронавирус им даваат крилја на фантазиите, но и на берзите.

Во трката се вклучени научниците, финансиските магнати и политичарите учествуваат во „Операција за вакцини“ низ целиот свет. Милијарди се во прашање.

Ова не е прв пат берзите да лудуваат поради вестите од „фронтот за вакцини“. Но, претходно оваа недела беше навистина жестоко: прво во Њујорк и Токио, а потоа и во Франкфурт, пишува Дојче веле.

Скокот на берзите беше предизвикан од вестите кои пристигнаа од фармацевтскиот концерн Модерна. Оваа американска компанија беше првата што започна да ја тестира вакцината врз луѓето.

Во меѓувреме, вакви тестови се вршат во Кина, Велика Британија и Германија, но во САД се инвестирале многу пари во проектот за пронаоѓање на вакцина против ковидниот вирус 19.

Повеќе од 100 активни супстанции за вакцината се развиваат ширум светот. Станува збор за околу 120 проекти што ги спроведуваат мали компании како што се „Biontech“ од Мајнц или Curevac од Тибинг, но исто така и големи  компании како што се Sanofi i Glakso Smit Kliajn и секако Модерна од Бостон.

Нејзините акции скокнаа за неверојатни 20 проценти - откако едно лице кое беше подложено на тестот покажа доста ветувачки резултати.

Администрацијата за храна и лекови (ФДА) на Соединетите држави тогаш го објави можното брзо одобрување на препаратот. Според овие информации, Модерна има договор со швајцарската фармацевтска компанија Лонза да произведе големи количини на вакцина веднаш по одобрувањето.

Последицата беше следна: во Цирих, акциите на Лонза скокнаа за четири проценти и достигнаа рекордно високо ниво.

Вакцина mRNA-1273

Вакцината mRNA-1273, развиена во соработка со Националниот институт за здравство (NIH), предизвика е имунолошкиот одговор кај осум од 45 учесници во студијата, изјавија  во понеделникот од Модерна.

„Иако резултатите сеуште се сметаат за прелиминарни, првата фаза покажа дека вакцината со mRNA-1273 може да предизвика иста имунолошка реакција како кога станува збор за природно предизвикана инфекција“, објасни Тал Закс, медицински менаџер на Модерна.

Сепак, сè уште не се познати целосните резултати од првата фаза на клиничките испитувања. Американската влада троши милијарди за две различни програми за развој на вакцини.

Вашингтон првично се потпираше на приватниот сектор и соодветна програма за поддршка. Државната институција БАРДА (Biomedical Advanced Research an Development Authority) има на располагање 3,5 милијарди американски долари за тоа. Модерна доби дел од тоа.

Нешто подоцна, беа објавени и информации за  операцијата „Warp Speed“. За ова прв пат беше дискутирано на крајот на април, а Доналд Трамп, во меѓувреме, отворено го претстави, иако во делови.

Со десет милијарди долари, пронаоѓање на вакцина против коронавирус стана национална задача, а американскиот претседател го спореди со „Проектот на Менхетен“, односно со изработката на атомската бомба во 1940-тите. Warp Speed - тоа е нешто како брзината на светлината.

Деталите за програмата остануваат тајна, но познато е дека се прават 14 можни вакцини засебно.

Бостон, Оксфорд, Мајнц и Тибинген

Се работи и во Оксфорд, Велика Британија. Научниците од тамошниот универзитет започнаа клинички испитувања на 1.000 волонтери во април. Проектот се работи во соработка со фармацевтскиот гигант Астра-Зенека.

И, секако, станува збор за правење можна вакцина што е можно побрзо и во милиони дози, пишува ДW. Европската унија собра 7,5 милијарди евра за вакво истражување на неодамнешната меѓународна конференција за донатори.

И на кого ќе одат тие пари нема да зависи од државните граници. Biontech од Мајнц веќе извесно време спроведува тестови на здрави пациенти, а резултатите би можеле да бидат презентирани на крајот на јуни.

Партнерските компании во овој случај се американскиот концерн „Pfizer“ и кинеската фарма „Фосун“. Доколку бидат одобрени, до крајот на годината би можеле да се произведат милиони вакцини со „Pfizer“, рече првиот човек на компанијата од Мајнц, Угур Сахин.

Друг играч во напната светска трка е Цуревак од Тибинген. Според сосопственикот Дитмар Хоп, клиничките испитувања во фирмата би можеле да започнат на почетокот на летото.

„Во тој случај, ќе бидеме подготвени да произведеме вакцина во есен“. Ваквите рокови се амбициозни, затоа што во фазата на испитување, мора да се докаже дека вакцината била успешна и не им штети на лицата кои биле тестирани.

Во секој случај, фармацевтската индустрија во моментот е во жестока трка за развој на вакцина против коронавирус.

„Ова е мртва трка“, рече Тило Калтенбах, здравствен експерт во консултантската фирма  Roland Berger. Тој додаде: „Никогаш порано немало такво концентрирано дејствување на фармацевтските компании“.

Задача  за генералот

Олаф Телке, фармацевтски експерт со агенцијата за рејтинг  „Scope“, не верува дека вакцина против коронавирус може да се произведе оваа година. Тој исто така потсетува дека развојот на вакцината чини стотици милиони евра. „Претприемачите ризикуваат да стигнат до финишот премногу доцна во трката со конкуренцијата“.

Но, јавната поддршка треба да го намали ризикот. „Со цел милијарди луѓе да бидат вакцинирани против коронавирус, вакцината не треба да биде скапа“, додаде Телке. Вакцината би била профитабилен бизнис за фармацевтската индустрија. „Кој е првиот што ја има вакцината, може да се надева на милијарди приходи. Затоа што, во тој случај, целиот свет ќе навали да ја купи“.

Но, Кина има видлива предност. Уште кон средината на јануари, на генералот мајор на кинеската армија Чен Ву му беше наредено да започне да работи на вакцината, напиша "Frankfurter algemajne cajtung"  И остатокот од светот доби пристап до првите примероци на новиот вирус на крајот на јануари, според DW.

Предлог за денешен ручек

Како да сте во врвна кафеана, направете вкусни зденки без маснотија, поховани и крцкави.

СОСТОЈКИ:

5-6 зденки

1 јајце

50 гр. брашно

1 лажица презла

80 гр. корнфлекс

ПОДГОТОВКА:

Се валкаат зденките во брашно и презла, се мати јајцето и се ситни корнфлексот (но не треба да биде преситен).

Се ставаат зденките во јајце потоа откако ќе се извалкаат во брашно со презла, па во корнфлекс.

Се редат во тава со хартија и се печат на загреана рерна на 200 степени околу 15 минути.

Домашно ароматично печиво…

СОСТОЈКИ:

20 гр квасец

1 лажичка шеќер

500-550 гр брашно

250 мл топло млеко

50 гр путер на собна температура

сол

2 јајца

сусам

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Извор: Готви.мк

Популарно