Прелиминарната студија на пациенти хоспитализирани за Ковид-19 покажала дека болеста во некои тешки форми може да предизвика оштетување на мозокот

Најчести компликации биле мозочен удар, а главно станувало збор за исхемичен мозочен удар, т.е. крвно згрутчување во мозокот.

Прелиминарната студија на пациенти хоспитализирани за Ковид-19 покажала дека болеста во некои тешки форми може да предизвика оштетување на мозокот, да предизвика компликации како што се мозочен удар, воспаление, симптоми како што се психоза и деменција.

Ова се резултатите од првата детална студија за опсегот на невролошките компликации на Ковид-19, велат истражувачите, нагласувајќи ја потребата за посеопфатни студии со цел откривање на механизмите зад нив и олеснување на потрагата по лек.

„Ова е важен запис за компликациите поврзани со мозокот на Ковид-19 кај хоспитализирани пациенти. Многу е важно да се продолжи со собирање на овие информации за целосно да се разбере вирусот“, рекол коавторот на студијата, професорот на колеџот во Лондон, Сара Пет.

Студијата објавена во четвртокот во списанието Lancet Psychiatry детално испитале 125. случаи во Велика Британија. Коавторот, Бенедикт Мајкл, од Универзитетот во Ливерпул изјавил дека е важно да се напомене дека истражувањето било фокусирано на тешки случаи на заболување.

Податоците биле собрани помеѓу 2. и 26. април, додека бројот на пациенти во Велика Британија линеарно се зголемил.

Најчеста компликација бил мозочен удар, кој бил пријавен во 77. од 125. случаи. Од овие случаи, повеќето биле пациенти постари од 60. години, а повеќето биле исхемичен мозочен удар, т.е. згрутчување на крв во мозокот.

Студијата исто така покажала дека 39. од 125. пациенти покажале знаци на конфузија или промени во однесувањето, што исто така влијаело на нивната ментална состојба. Меѓу нив, девет лица имале неспецифични дисфункции на мозокот, односно енцефалопатија, а седуммина имале воспаление на мозокот, односно енцефалитис.

Мајкл рекол дека овие откритија се важен чекор кон дефинирање на ефектот на Ковид-19 врз мозокот. „Сега ни требаат детални студии што ќе ни помогнат да ги разбереме можните биолошки механизми … за да можеме да ги испитаме и можните лекови“, заклучил Мајкл.

Зачинети плескавици

Вкусно и брзо јадење…

СОСТОЈКИ:

3 лажици путер

иситнет лук и кромид

750 гр мелено месо

магдонос

мајчина душица

зачин

оригано

концентрат од домати

сок од лимон

презла

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Пропржете кромид, додајте мелено месо и зачини и оставете кратко да се динста па во смесата додајте сок од лимон, концентрат од домати и неколку лажици презла.

Кога смесата малку ќе се излади, од неа направете плескавици и испечете. Плескавиците послужете ги со црн леб и салата по вкус.

Опасниот вирус може да биде опасен ако не се открие на време!

Луѓето на возраст над 20 години исто така имаат потешка клиничка слика, а кои и не знаат дека работата на некој нивент орган е нарушена сè додека новиот вирус не го ослабне целиот нивен организам.

Деновиве на Балканот (Хрватска, БИХ, Србија…) расте бројот на луѓе со корона, а добар дел од нив сега се млади на возраст меѓу 20. и 50. години, од кои некои имаат потешка клиничка слика. Експертите објаснуваат дека младите можат да имаат и хронично заболување или нарушена работа на органите, за што досега ниту не знаеле, и дека овој вирус наоѓа слаба точка со цел да го ослаби целиот организам.

Само во Белград, повеќе од 210. студенти во моментов се позитивни за коронавирус, а имунологот Срша Јанковиќ објаснува дека зголемувањето на бројот на помлади пациенти, исто така, го рефлектира механизмот на инфекција.

„Ризикот од компликации кај младите е помал отколку кај постарите лица, но секој може да има Ахилова пета, дури и да не знае тоа. Младите луѓе не се најризична група, но во секоја група има луѓе кои се чувствителни, без притоа да го знаат тоа“, рекол д-р Јанковиќ и додал дека сè додека коронавирусот е присутен во популацијата, тој има доволно потенцијал да им наштети на граѓаните.

Инфектолог и долгогодишен директор на Клиниката за инфективни болести во Белград, проф. Д-р Драган Делиќ објаснува за Курир.рс дека претпоставува дека помладите луѓе сега се разболуваат повеќе, затоа што тие се движат повеќе и со самото тоа се повеќе во изворот на инфекцијата.

„Постарата популација е секако поодговорна и заштитена, додека помладите се движат повеќе, од натпревари во клубови и со тоа имаат повеќе шанси да се разболат. Во однос на фактот дека сега доаѓаат млади луѓе со тешка клиничка слика, мислам дека станува збор за игра на статистика. Ако има повеќе млади пациенти, постои поголема шанса некој од нив да развие потешка слика или да има некоја слабост за која ниту не знаел. Ова не е доказ и не постои меѓународна студија со која би се потврдило дека вирусот се сменил, станал поразен или почнал да ги напаѓа повеќе младите“, вели д-р Делиќ.

Извор: Екран.мк

Короната нема да исчезне, два фактора се клучни за заразата

Водечкиот германски виролог -Штрик изјавил дека постојат два фактори кои што се карактеристични за респираторните вируси или пак за коронавирусот, кои што придонесуваат во инфекцијата – близината и времето.

Професор Хендрик Штрик кој  е еден од водечките германски виролози и директор на Институтот за вирологија и истражување на ХИВ при Универзитетот во Бон, деновиве изјавил дека не очекува дека коронавирусот ќе исчезне, туку дека и ќе стане нов вид на постојано присутен вирус.

„Моментално во светот постојат четири ендемски коронавируси од кои човекот се заразува, и мислам дека SARS-CoV2 се развива во таков вирус“ – изјавил тој.

Штрик навел дека вирусот не може да се уништи додека не се пронајде вакцина.

„До денес не сме ја пронашле вакцината против патогените човечки вируси корона, така што мора да се интегрира SARS-CoV2 во нашиот секојдневен живот“ – истакнал тој во интервју за „Спутник“.

Зборувајќи за главните фактори на заразата, Штрик изјавил дека постојат два фактори кои што се карактеристични за респираторните или пак корона вирусите кои што водат до инфекција – близина и време.

„Доколку се наоѓате покрај заразена личност и поминувате со неа многу време, најверојатно е да ја добиете инфекцијата“ – нагласил Штрик и додал дека ризикот од инфекција дополнително се зголемува во затворените простории, затоа што отсуството на ветер и сонце значи дека капките од вирусот можат полесно да опстанат во воздухот.

Тој навел дека маските се ефикасни затоа што можат да го намалат ризикот од инфекција SARS-CoV2, како што покажало едно истражување.

„Но, доколку маската се користи неправилно, доколку ја носите неколку недели, доколку не се пере, непрекинато се допира, тогаш таквата маска е погодна за бактерии и вируси“ – изјавил Штрик и предупредил дека тоа може да предизвика и други болести.

Популарно