Сопственик на ресторани се откажал од својата плата и им донирал 5 милиони долари на вработените

Сопственик и основач на ланецот за брза храна Texas Roadhouse,  Кент Тејлор се откажал од својата плата и од своите бонуси се со цел да им помогне на своите вработени во кризната ситуација.

Тој обезбедил маски, нараквици и заштита на очите за вработените во сите негови ресторани, од кои има скоро 600. Се откажа од својата годишна плата и бонус од 800.000 американски долари и плати дополнителни 5 милиони долари во фондот за итни случаи, кој го основал пред 18 години за да им помогне на своите вработени.

Неговата донација им помогна на сите вработени да ги задржат своите работни места и целосна плата за време на кризата.

“Јас бев израснат на тој начин. Го направив она што чувствував дека треба. Во моменти како овие, мора да бидете упорни, да размислувате поинаку, да се грижите за оние што се со вас, да им го кренете моралот на сите и да напредувате”, изјави Тилор за магазинот People. Тој, исто така, објасни зошто основал фонд за помош, пред 18 години.

„Го сторивме ова за да се грижиме за нашите луѓе кои можеби изгубиле некој близок и им требаат пари за вечен дом или да платат за операција. Луѓето повремено плаќале донации за да им помогнат на оние кои се во криза“, рече тој. .

Во последните месеци, Кент забележал дека фондот започнал да се празни, па решил да го преполни.

“Јас имам 64 години. Сметам дека сите под 55 години се деца. Кога имате 70.000 деца, сакате да се грижите за нив. Ги сметам за мое семејство и сакам да се грижам за моето семејство. Така ги гледам”, рече тој.

Тој потсети колку му било тешко во раните 90-ти кога само што започнал бизнисот и морал да се потпира на родителите со кои живеел за финансиска поддршка.

“Кога ви е тешко, ви останува во вашата глава. Многу луѓе мислат дека забораваат, но тоа секогаш останува во вашата глава. Подоцна во животот, сакате да му вратите нешто на општеството”, заклучил тој.

Видео: Објавен разговорот на Заев со лажната Грета: Ќе затвориме аеродроми, ќе населиме мигранти!

Според снимката, Заев вели дека е одличен предлогот на мигрантите да им се додели вдомување и работа во земјава, иако, како што вели, тие ги реферирале западните земји зашто тука не се живеело добро.

Руските пранкери Вован и Лексус денеска го објавија разговорот кој експремиерот Зоран Заев го имал со „активистката против климатските промени Грета Тунберг и нејзиниот татко“. Аферата беше откриена минатата есен, а владиниот советник за комуникации Марјан Забрчанец тогаш изјави дека бил разоткриен хибриден напад врз Кабинетот на премиерот и дека разговорот му бил сомнителен на самиот Заев, како и дека знаел оти станува збор за измама.

Тогаш снимката не беше објавена, но денеска, откако видеото се појави на ЈуТјуб, очигледно е дека експремиерот не бил баш свесен за измамата.

Како што може да се слушне од разговорот, Заев го напаѓа францускиот претседател Емануаел Макрон за кого се согласува со мислењето на лажната Грета дека е ужасен човек. Експремиерот, исто така, ѝ ветува на лажната Грета дека ќе ги затвори аеродромите поради нејзиното мислење оти на тој начин ќе се сопре загадувањето на воздухот, а во разговорот се вклучува и „таткото“ на Грета со кого Заев разговара за пушење марихуана.

Според снимката, Заев вели дека е одличен предлогот на мигрантите да им се додели вдомување и работа во земјава, иако, како што вели, тие ги реферирале западните земји зашто тука не се живеело добро.

Извор: https://plusinfo.mk/

Видео: „Бекстејџ“ во домот на Влатко Илиевски

Пејачот Влатко Илиевски почина пред две години. Тој беше пронајден мртов во неговиот автомобил  на булеварот „Трета македонска бригада“.

Поминаа  две години од неговата смрт,  а неговото семејство, пријатели, колеги се уште не може да го прифатат фактот дека македонската ѕвезда го напушти овој свет.

Тамара Тодеввска по повод две години од смртта на Влатче, на социјалните мрежи напиша емотивен статус за својот пријател, колега истакнувајќи дека секој ден и недостига да ги споделуваат заедничките моменти.

Екипата на естрадниот магазин „Бекстејџ“ деновиве го посети домот каде што живееше Илиевски со неговото семејство. Имено, тој живееше во скопската населба Ѓорче Петров заедно со неговите родители и неговата сестра.

Родителите на пејачот ги отворија вратите од својот дом за „Бекстејџ“, а како што велат секое коше потсетува на Влатче.

На ѕидовите преовладуваат постери, фотографии, а Влатко беше љубител и на уметничките фотографии со клонови.

Во продолжение погледнете како изгледаше домот во кој живееше Влатко Илиевски.

И по две години останува непреболената тага и болка по македонскиот пејач, како и неговите песни кои секогаш  ќе не потсетуваат на него.

Потсетуваме, Влатко почина само неколку дена по својот 33 роденден.

Љубителите на доброто пиво од сега ќе можат во нешто ново

Конечно љубителите на доброто пиво ќе можат да уживаат во  нешто ново , а тое е вкусот на светски познатите пивски брендови „Bud“, „Grolsch“ и „Asahi“, кои ја збогатуваат понудата на најголемиот дистрибутер на пијалаци во регионот Дисконт „Рај“

UD е светло пиво кое се произведува од 1876 година и е едно од најпродаваните пива во САД. Станува збор за филтрирано пиво, кое покрај стандардните состојки за сите пива, јачмен и хмељ, содржи и до 30% ориз. Во процесот на зреење пивото се складира во садови од буково дрво. Пивото е познато и како веган пиво затоа што состојките што се користат немаат животинско потекло. За квалитетот на пивото зборува и фактот што BUD ширум светот е познато и како „Крал на пивата“ (KING OF BEERS).

Пивара Хролш е холандска пивара основана во 1615 година. Grolsch пивото има природна арома на хоп, јасен финиш и чиста горчина добиена со комбинација на два хопа Емералд и Магнум. Сето ова е придружено со мирисни ароми и специјално одбрани масти, што го прави Grolsch пивото уникатно во секој поглед.

Светски познати пивски брендови пристигнаа во Охрид

Asahi е едно од најпознатите и најпродаваните јапонски пива. Станува збор за суво пиво со јасен, лесен вкус. Всушност Asahi е револуционерно пиво направено како апсолутна спротивност од горчливите и тешки пива. Се произведува по уникатна и иновативна јапонска техника за производство на пиво со најдобрите состојки. Asahi е најпосакувано премиум јапонско пиво за потрошувачите ширум светот.

Дисконт „Рај“ постојано ја збогатува понудата на пијалаци и производи за широка потрошувачка, следејќи ги светските трендови кои сега се присутни и кај нас.

Популарно