Видео: Па дали сте нормални 209.653 денари плата?

 Александар Николоски на вчерашното гостување во емисијата “Само вистина” на Канал5 телевизија, откри шokантни информации.

“Директорот на Тутунскиот комбинат Прилеп зел плата од 209.653ден за месец Февруари! Апашлук и kpиминал. Додека луѓето не можат да добијат фер цена за откуп на тутунот, директорот назначен од владата зема плата колку што изнесува годишниот профит од макотрпна годишна работа на едно семејство за одгледување на тутун.

Овој Апашлук мора да престане!”, напиша на фејсбук Николоски.

Меѓутоа заради споредба, сепак граѓаните треба да добијат информација колкава плата земале директорите во изминатите 20 години  во ова профитабилно претпријатие.

Д-р Перишиќ откри која е најголемата грешка која сите ја правиме

Кравјото млеко со бело брашно, бел шеќер, се повеќе добива етикета дека е лошо по здравјето на човекот. Сепак, различни истражувања се повеќе покажуваат дека токму млечните производи со лактоза се „виновник“ за стомачни тегоби.

„Негде во околу 15 до 17 отсто од Србите не поднесуваат лактоза, тоа е голем процент. Грците да речеме не поднесуваат лактоза повеќе,, фетата е кисела и многу вриена, за да нема многу лактоза. Фета можат, но други бели сирења не јадат. Ако не поднесуваме лактоза, ако нивото на ензими лактоза е ниско, меѓу 8 до 12 часот се јавуваат болки, подригнување, пролив. Ако тоа го нема, ние сме толерантни на лактоза“, вели д-р Војислав Першиќ, гастроентеролог за ТВ Прва.

Постои и теорија дека млекото воопшто не им е потребно на возрасните.

„Јас прашав професор од Шефилд дали млекото  воопшто ни е потребно кога ќе пораснеме? Знаете што ми рече? Тоа е евтино и сегде го има, јадете месо и маснотии и ќе бидете здрави. Млекото не ви треба. Млекото е капитално до 12 месец од животот, а после тоа не. Евтино е и има калциум. Тоа е филозофијата на млекото“, објасни д-р Перишиќ.

Исто така велат дека не е добро да се меша кафе со млеко, затоа што тоа му паѓа тешко на желудникот.

„Не се сложувам, поддржувам мешање, тоа е само кондиционирање на вкусот на кафето. Јас пијам инстант кафе со млеко, имам 75 години, не ми фали ништо. Значи, кафето и млекото можат заедно“, вели д-р Перишиќ и објаснува кое млеко е најдобро.

„Единствено магарешкото, кое е и најскапо, не прави проблеми, но тоа има силен мирис. Вистинска мака е тоа да се испие дури и кога сте возрасни, замислите да натерата пак дете тоа да го испие“, рекол докторот.

Ако видите смок не мора да го убиете - српскиот биолог со совети како да постапите

Со зголемување на температурите полека се раздвижуваат и влекачите, па можно е да се случи да видите по некоја змија или смок.

Кристијан Овари е биолог на „Бео зоолошката градина“ во Србија и вели дека луѓето кога ќе видат змија обично не знаат дали е отровнам но сепак би требало да знаат дека оние кои се во населени места низ градот се всушност безопасни. Во главно се работи за смок или белоушка, а можно е да се сретнат деновиве по улиците.

Смук е безопасен животински вид. Не претставува никаква опасност за луѓето, освен естетската.

"Тој е многу безопасен, бидејќи се храни со мали животни што ги гуши и голта. Не претставува никаква опасност за луѓето, освен за естетската, сигурно не треба да се допира", објаснува Кристијан Овари, биолог од „Бео" Зоолошка градина.

Смокот често живее во градови и населениместа. Всушност живат таму каде што има глувци.

"Овој неверојатен животински вид е насекаде околу нас. Тој сака карпести области, сака стари напуштени згради, подруми, всушност ги сака сите оние места каде што глувците природно ползат", вели Овари.

- Доколку видиме смок, нема причина за страв, бидејќи е безопасен. Доволно е само да се заобиколи или доколку мног се плашите, земете една метла и само нежно поместете го настрана. Многу е важно да сфатите дека змијата многу повеќе се плаши од нас отколку ние од нив“ вели Овари.

Смокови се плашливи животни, не напаѓаат и не се отровни. Тие ќе побегнат ако им пријдете на неколку метри подалеку. Нема причина да ги убиете, тие се безопасни. Стравот од змии се нарекува офидиофобија и може да се надмине. 

Овие 6 симптоми никако не треба да ги игнорирате

Доколку ги забележите овие симптоми, најдобро би било да посетите доктор. Бубрезите ги филтрираат токсините, па за општото здравје е многу важно тие да работат како што треба.

Раната дијагноза ги зголемува шансите за лекување, па поради тоа важно е да го слушаме своето тело и сигналите кои ни ги испраќа. Кога бубрезите се загрозени, можат да се појават овие симптоми:

1. Отечени зглобови, стапала, лице

Собирање на течност во организмот е јасен показател дека нешто не е во ред со вашите бубрези поради тоа што тие се главните прочистувачи на течности кои се наоѓаат во организмот. Отекување на некои делови од телото може да укажува на проблеми со бубрезите.

2. Промена во урината

Произведување на урина е една од главните задачи на бубрезите, а секоја промена во бојата или мирисот на урината може да укажува дека нешто не е во ред.

Некои од промените може да се забележат, а тоа се:

- Уринирањето е болно

- Постојат траги од крв во урината

- Уринирањето станува ретко

- Се будите во текот на ноќта по неколку пати за да уринирате

3. Мачнини и повраќање

Кога бубрезите не ги исфрлаат штетните работи од организмот, може да се јави чувство на мачнини. Така телото наоѓа начини да ги исфрли токсините.

4. Постојано чувство на умор

На секој му се случува во текот на денот да биде уморен и слично, и тоа како последица на недоволна количина сон. Меѓутоа уморот некогаш може да биде предизвикан од недостаток на еритропоетин, хормонот кој го лачат бубрезите.

5. Анемија

И анемијата е поврзана со недостатокот на еритропоетинот поради тоа што тој хормон е клучен за произведување на црвените крвни зрнца. Доколку сте анемични, треба да го контролирате и здравјето на бубрезите.

6. Непријатен вкус во устата

Доколку вашите бубрези не ги филтрираат и не ги исфрлаат токсините, тие подоцна се акумулираат во вашето тело. Тоа може да предизвика вкус на метал во вашата уста, како и лош здив.

Популарно