Видео: Дали само соседна Србија има оваква опрема?

Денес претседателот на Србија присуствуваше на презентацијата на новите беспилотни летала CH-92A на аеродромот во Батајница.

- Станува збор за шест беспилотни летатал што ги купивме во Кина, а кои можат да стрелаат во цели од оддалеченост од 9 километри, но исто така и да извидуваат на непријателска територија. Тоа е модерен начин на војување, во кој  досега не би можевме да се натпреваруваме со други држави, а сега започнавме да го развиваме и тоа. Трансферот на технологија е исто така важен за нашиот „Пегаз“, тие се најмодерно оружје денес. Гледате како се води војната денес во Саудиска Арабија и Јемен, каде што не претрпувате загуби и сте во можност да го нападнете непријателот - изјави Вучиќ.

На прашањето колку чинат беспилотните летала, тој одговори:

- Не можеме да кажем, но тие не се многу. скапи И јас бев изненаден да ви кажам искрено. Сите армии ги чуваат  вакви податоци, но повторувам - не е скап и цената беше одлична. 

“.

Со набавка на кинески извидувачки и борбени беспилотни летала CH-92A, Србија станува првиот корисник на вакви летала во регионот.

Беспилотно летало CH-92A кое припаѓа на семејството BPL Cai Hong (кратенката CH, преведено како Виножито, виножито) досега е помалку познат или скоро непознат тип на кинески беспилотни летала-борбени за извидување, што беше донекаде очекувано затоа што станува збор за понов авион, чии први генерално познати фотографии се направени  пред две години.

CH-92A има распон на крилјата нешто помалку од десет метри, акционен радиус од повеќе од 150 километри, максимална надморска височина на летот од 5.000 метри и брзина од нешто помалку од 200 километри на час. Тој носи две водени ракети со дострел до шест километри и е наменет за извидување, корекција на артилериски оган и за напад на важни цели, како што се лесни возила, радарски комуникациски системи и други.

Руски авиони пресретнале американски дрон: Три Миг-31 алармирани!

Три руски борбени Миг-31 добија аларм дека пресретнале дрон на американското воздухопловство, кој се приближувал до руската државна граница.

Контролниот центар за служба на Националната одбрана ја потврди информацијата, а тие претходно побарале итна интервенција на руските авиони.

На задача тргнале три Миг-31 кои набрзо го откриел американскиот дрон РК-4Б Глобал хоук, а на е се откриваат повеќе детали за инцидентот.

Што ќе се случува и дали ова е само уште една провокација од страна на Американците останува да видиме во следниот период.

Дали утре ќе има избор на Претседател на законодавниот дом?

Надлежните од Собранието „велат“  дека службите попладнево добиле известување да бидат подготвени за утре попладне, и дека ќе се бира Претседател на Собранието?!

Службите попладнево добиле известување да бидат подготвени за утре попладне, затоа што би можела да продолжи конститутивната седница со преостанатите две точки од дневниот ред, избор на Комисија за избори и именувања и претседател на Собрание.

Сепак, истите извори тврдат дека за сега е нејасно дали е постигнат договор меѓу СДСМ , ДУИ или други партии за претседател на Собранието со оглед на тоа дека во текот на денот од ДУИ брифираа дека Заев ја нема нивната поддршка за состав на новата Влада.

Популарно