Нов симптом на Kовид-19

Коронавирусот досега зарази повеќе од 10 милиони луѓе во целиот свет. Иако добро ги знаеме симптомите на вирусот, Светската здравствена организација (СЗО) издаде предупредување за еден важен симптом што не беше спомнат порано.

Според тврдењата на СЗО, алармантен симптом на коронавирусот може да биде и искашлувањето крв. Сепак, треба да се има предвид дека ова е многу редок знак на инфекција, но многу алармантен и се манифестирал во 1 отсто од случаите од 56.000 потврдени случаи на коронавирус.

Според Националната здравствена организација во Британија, крвта потекнува од белите дробови како резултат на кашлицата или инфекцијата на белите дробови.

Крвта може да биде светлоцрвена или во вид на исплукување (плунка) обоено со крв. Ова е алармантен знак на инфекција кај постарите лица и кај оние што пушат.

Ако сте искашлале крв, дури и само неколку капки, важно е за тоа да го информирате лекарот. Вообичаени причини за искашлување крв се долготрајната кашлица, инфекцијата на белите дробови или бронхоектазија.

Врската помеѓу коронавирусот и цигарите

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека пушењето е поврзано со поголем ризик од тешко заболување и смрт од коронавирусот кај пациентите во болниците, иако не можеле да прецизираат колкави се тие ризици.

Во научните истражувања објавени оваа недели, здравствената агенција разгледала 34 објавени студии за поврзаноста на пушењето и ковид-19, вклучувајќи ја и веројатноста од зараза, хоспитализација, тешки болести и смрт, пренесува АП.

СЗО истакнала дека 18 отсто од хоспитализираните пациенти од коронавирус се пушачи и дека постои значајна поврзаност помеѓу тоа дали пациентите се пушачи или не и тежината на болеста што ја имале, типот на болничка интервенција што им била потребна и ризикот на пациентите од умирање.

– Расположливите докази сугерираат дека пушењето е поврзано со поголема тежина на болеста и смрт кај хоспитализираните пациенти што боледуваат од ковид-19 – наведуваат од СЗО и им препорачуваат на луѓето да престанат да пушат.

Како алкохолот влијае врз ковид-вакцината и телото?

Нема докази дека по вакцинацијата против коронавирус, алкохолот влијае на ефикасноста на вакцината. Ова е ставот на британската Агенција за регулирање лекови, којашто реагираше откако на социјалните мрежи се појавија гласини за потребата од апстиненција од алкохол две недели по вакцинирањето.

„Досега нема докази дека алкохолот влијае на ефективноста на вакцината против Ковид-19. Исто така, ништо во информациите на производителот на вакцини или во упатствата на Британската здравствена служба не посочува на ваков заклучок”, соопшти Агенцијата.

Се смета дека теоријата за апстиненцијата потекнува од Русија, каде што едно од официјалните лица јавно предупреди дека алкохолот може да ѝ наштети на способноста на организмот да развие антитела. Илхем Месауди, директорка на Центарот за истражување вируси при Универзитетот на Калифорнија, вели дека поголемиот внос на алкохол генерално го нарушува имунитетот и го прави човекот поранлив на зарази.

– Но, кај луѓето кои консумираат алкохол во умерени количини, нема опасност. А, умерено внесување значи – не повеќе од два алкохолни пијалаци на ден, за мажи и, еден – за жени, рече таа.

Зошто се јавува болка во рака после вакцинација

Болката во раката е типична нуспојава по вакцина против Ковид-19 и може да има чудни и збунувачки форми.

Додека некои луѓе чувствуваат само болка, други имаат силна болка што се движи од раката надолу по страната на телото, болка што се движи кон рамењата или дури болка што се претвора во трнење во рацете.

Постои прилично едноставно објаснување зошто луѓето чувствуваат болка на местото на инјектирање. Ешли З. Ритер, постдокторски соработник на Универзитетот во Пенсилванија и главен клинички директор на „Dear Pandemica“, вели дека тоа е чест несакан ефект на секоја вакцина. Инјектирањето на вакцината во мускулот на раката всушност го стимулира имунолошкиот систем.

– Кога таа течност ќе влезе во мускулот, телото испраќа бели крвни зрнца и лимфна течност во таа област за да се изгради имунолошки одговор. Ова е токму она што сакаме да се случи, но може да биде малку непријатно. Болката што ја чувствувате е резултат на активност што се случува во вашето тело, објасни Ритер.

Зголемената количина на течност во лимфните јазли во близина на местото на инјектирање често предизвикува болка во мускулите, а понекогаш и под пазувите или градите.

Отечен лимфен јазол може да се појави на мамографија, па експертите препорачуваат ваков преглед да се избегнува некое време по примање вакцина.

Кога имунолошкиот одговор и оток ќе се повлечат, болката ќе исчезне за неколку часа до неколку дена. Ако болката е многу силна, д-р Шерил Решинос предлага да се чека 12 часа за телото да развие целосен имунолошки одговор, а потоа да се земаат лекови против болки, препорачани од лекар.

Ако симптомите значително влијаат на способноста за функционирање и ако се надвор од опсегот на очекуваните несакани ефекти, секако треба да контактирате со лекар, советува Ритер.

Овие зачини го зајакнуваат имунитетот и срцето

Зачинските билки не само што им даваат вкус на јадењата туку имаат и корисни својства.

Ретко кој знае дека нането, ориганото, магдоносот и мајчината душица содржат неверојатна количина на антиоксиданси.

„Благотворните својства на билките можат да помогнат во спречување на хронични заболувања како дијабетес или кардиоваскуларни болести“, вели шпанската нутриционистка Лаура Гонзалес.

Помеѓу овие соединенија, највредни се полифенолите, танините или каротените кои билките ги синтетизираат за да се заштитат од надворешни фактори.

Ароматичните билки се главен извор на фитохемикалии, витамини и минерали, а еве со што изобилува секоја од горенаведените.

Нане

Листовите и нежните стебла на растението се користат како зачин бидејќи токму таму се наоѓаат концентрирани есенцијални масла богати со фитохемикалии. Покрај тоа, оваа билка лесно може да се одгледува во домот бидејќи не бара комплицирано одржување.

Оригано

Листовите и цветовите од ориганото се користат свежи, иако нивната арома станува уште поинтензивна кога тие ќе се исушат. Ова растение е извор на антиоксиданси како рузмаринска киселина, а сувите листови се идеални во подготовка на тестенини, пици, чорби, месо на скара и риба.

Магдонос

Магдоносот им дава специфичен вкус на варивата, маринадите и сосовите. Одлично се комбинира со речиси било која храна, но особено со ориз и риба, како и со доматен сос. Магдоносот изобилува со витамин Ц и се препорачува да се консумира сиров. Освен тоа, тој е одличен и за слабеење.

Мајчина душица

Свежата или сушената мајчина душица се користи за печено месо, маринада, риба и сосови. Чајот од оваа билка се користи за искашлување, а поседува силни антисептички својства.

Популарно