Војската во Германија ги обучува кучињата за нова „улога“

DW пишува дека воените кучиња  се обучуваат во Центарот за обука на кучиња во градот Улмен, за да можат да детектираат коронавирус во човечка плунка.

На обуката учествуваат вкупно десет кучиња - германски овчари, шпаниели и ретривери кои „мирисаат“ примероци од заразени лица.

Идејата за проектот се појави затоа што овие кучиња не само што можат да детектираат експлозиви или лекови од молекуларен состав на мирис, туку и да чувствуваат разни видови тумори и хипогликемија кај дијабетичарите.

Германските истражувачи, вклучени во ова истражување, се оптимисти и очекуваат позитивен исход на проектот на крајот.

Центарот за обука на кучиња рече дека сè оди според планот и дека проектот успешно се спроведува, истакнувајќи дека ќе има многу поконкретни резултати во следните неколку недели.

Најмалку 300 германски воени кучиња  во моментов ширум светот се користат за откривање експлозиви, дрога и мини “

Сепак, како што покажаа две научни студии, постои ризик дека кучињата исто така ќе се заразат бидејќи, иако во доста ретки случаи, миленичињата можат да бидат заразени со вирусот преку луѓето.

Покрај Германија, кучињата во некои други земји, како САД, Финска и Велика Британија, се обучуваат за откривање на COVID-19. Покрај плунката, вирусот може да се открие и преку урина и пот.

Нема да верувате дека и од „погреби“ се заработува

Покрај свадбите, прославите и крштенките, семејството на Кристина имало и чуден „настан“. Тие го фотографирале погребот во нивната фамилија, а таа ја продолжи традицијата и денес.

Кристина Поповиќ израснала во Неготин, во традиционално фотографско семејство. 

Таа е ретка, ако не и единствената жена во светот која се занимава со овој вид на фотографирање, Кристина сè уште ја работи оваа необична работа денес - ги снима последните моменти на некој што до неодамна бил на овој свет.

Еве како таа гледа на својата работа и кои се луѓето што ги бараат нејзините услуги.

„Повеќето од нив се луѓе кои живеат во странство, кои не можат да дојдат на погреби на нивни блиски, кои живеат на Балканот и умреле овде, но не мора да значи дека тоа е само  за нив, има луѓе кои сакаат да имаат спомени за тој ден. затоа што мојата логика е дека ова е единствениот, последен момент и последното нешто што можеме да го забележиме за нашето семејство и за некој што беше до нас до тогаш “

Таа самата вели дека секогаш е прва и последна на погребот. Таа прво го фотографира ковчегот додека никој не е наоколу. Потоа пристигнување роднини, солзи, палење на свеќи,  литургија и положување  на починатиот во гробот.

„Тоа е единствениот и последен момент во кој можеме да бидеме со овие луѓе. На пример, кога сликам погреб во кој ковчегот се затрупува со земја, буквално го забележувам секој момент како се затрупува ковчегот. И кога ќе го видите тој последен сантиметар од ковчегот, во земја, тоа е веќе  крај “, вели Кристина.

Различни села и региони на Србија бараат различни обичаи. Еве само еден од нив кој, да речеме ми „чуден“ на нашиот професионален фотограф:

„За мене, првиот погреб што го сликав во животот беше на еден Ром и се изненадив кога видов дека починатиот пет дена бил дома “, вели таа.

„Најчудното за мене беше што родителите и роднините на тој покојник ги подигнуваа  сите деца од семејството да се збогуваат, т.е да го бакнат починатиот и да стави  пари во ковчегот “.

Дали фотографирање на погребот, е бизарно според вас, или достоинствен и убав чин?

Фото: Дали таа ќе биде следниот претседател на САД?

Светот чека на Џо Бајден да избере друг кандидат од демократите за претседателските избори во 2020 година. Ако тој избор биде сенатороката на Илиноис, Теми Дакворт, не само што би значело дека оваа воена ветеранка се наоѓа  за прв пат на списокот, туку и таа ќе биде првата кандидатка за прв човек на САД што користи инвалидска количка.

Да се ​​биде прв во нешто не е ништо ново за Дакворт. Таа беше првата жена од Тајланд која беше избрана во Конгресот; првата жена со попреченост која беше избрана на Конгрес; првата жена со ампутирани екстремитети во Сенатот; и првиот сенатор што роди дете додека  беше  на функција.

Таа користи инвалидска количка од 2004 година, откако ги загуби нозете во воздушниот напад во Багдад додека служеше во американската војска.

Поховани пилешки стапчиња

Поховани пилешки стапчиња

СОСТОЈКИ:

500 гр бело месо

200 гр презла

100 гр сусам

100 гр брашно

2 лажици сув зачин

1 лажичка бибер

4 јајца

2 рамни лажички сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Исечкајте го белото месо на шницли. Исчукајте го, ставете сув зачин и бибер од двете страни и исечкајте на ленти со дебелина од 1,5-2 см и должина од 6-7 см. Извалкајте ги во брашно. Потоа разматете јајца и сол, па во друга чинија измешајте презла со сусам и сув зачин.

Во тава ставете доста масло и кога ќе се загрее додајте стапчиња кои сте ги извалкале во брашно, па во јајца и на крај во презла. Пржете додека не добијат златна боја.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Популарно