Научниците открија кои луѓе имаат скриен имунитет на Ковид 19

Имунолошкиот систем на некои луѓе кои не биле изложени на вирусот на корона може да го препознае патогенот (САРС-СОВ-2), што значи дека ова лице би можело да има поблаги форми на болеста во случај на ковид 19, сугерираат новите истражувања.

Студијата, објавена во списанието „Nature“, открила дека меѓу примероците на 68 здрави луѓе во Германија кои не биле изложени на коронавирус, 35 проценти имаат Т-клетки во крвта кои реагираат на вирусот. Т-клетките се дел од имунолошкиот систем и помагаат да се заштити организмот од инфекција.

Реактивноста на Т-клетките сугерира дека имунолошкиот систем можеби имал претходно искуство во борба против слична инфекција и дека може да ја користи таа меморија за да му помогне на телото да се бори против нова инфекција.

Па, како би можел нивниот имунолошки систем да има реактивни Т-клетки, ако никогаш немале Covid-19? Овие клетки биле „веројатно стекнати од претходни инфекции со ендемични коронавируси“, напишале истражувачи од различни институции во Германија и Велика Британија.

Бидејќи Т-клетките можат да останат во крвта со години по инфекцијата, тие исто така придонесуваат за „долгорочно сеќавање“ на имунолошкиот систем и му овозможуваат да реагира побрзо и поефикасно кога е изложено на стар непријател.

Употребата на оваа двојна меморија, која се стекнува врз основа на слична инфекција, како одговор на нова инфекција се нарекува „вкрстена реактивност“. Новата студија вклучува анализа на примероци од крв од 18 пациенти со „Ковид-19“ на возраст од 21 до 81 година и здрави донатори на возраст од 20 до 64 години со седиште во Германија.

Студијата откри дека  Т-клетки реактивни на коронавирусот биле откриени кај 83 проценти од пациенти со кокцидија. Иако истражувачите пронашле постојни вкрстено реактивни Т-клетки кај здрави донатори, тие во студијата напишале дека ефектот на овие клетки врз исходот од болеста Ковид-19 сè уште не е познат.

- Наодите од студијата секако бараат повеќе истражувања. Се чини дека во оваа студија има значителен процент на лица кои ја имаат оваа вкрстена реакција на Т-клетките, кои ги стекнале врз основа на други вирусни инфекции со корона, што може да има одредено влијание врз тоа како ќе се справат со новиот вирус САРС-СОВ-2 - рече Др. Амеш Адаjaа, научник на Центарот за здравствено осигурување на универзитетот „Џон Хопкинс“.

Поховани пилешки стапчиња

Поховани пилешки стапчиња

СОСТОЈКИ:

500 гр бело месо

200 гр презла

100 гр сусам

100 гр брашно

2 лажици сув зачин

1 лажичка бибер

4 јајца

2 рамни лажички сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Исечкајте го белото месо на шницли. Исчукајте го, ставете сув зачин и бибер од двете страни и исечкајте на ленти со дебелина од 1,5-2 см и должина од 6-7 см. Извалкајте ги во брашно. Потоа разматете јајца и сол, па во друга чинија измешајте презла со сусам и сув зачин.

Во тава ставете доста масло и кога ќе се загрее додајте стапчиња кои сте ги извалкале во брашно, па во јајца и на крај во презла. Пржете додека не добијат златна боја.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

ОВАА БЕБЕШКА ХРАНА НЕ ЈА КУПУВАЈТЕ НИКОГАШ ПОВТОРНО, ОПАСНА Е!

Во рекламата на „HiPP 3 Junior COMBIOTIC“ означува дека малите деца можат да ги задоволат потребите за витамин Д и калциум само доколку го јадат овој производ, што е апсолутна лага.

Со првостепената пресуда Окружниот суд во Минхен ја потврди тужбата на германската организација за потрошувачи VZBV против компанијата „HiPP“, добро познат производител на храна за бебиња. Според таа пресуда, на компанијата и се забранет нејасни изјави на етикетите и реклами за потребата на бебето за витамин Д и калциум, а со тоа и потребата да се консумираат формули од млеко.

Имено, во рекламата за „HiPP 3 Junior COMBIOTIC“ се вели дека децата со нормално балансирана диета не можат да ги задоволат потребите за витамин Д и калциум, додека со нивниот производ тоа го можат, што е многу проблематично тврдење.

Окружниот суд во Минхен пресуди дека ваквиот начин на рекламирање е погрешен и затоа е забранет.

Неодговорни тврдења

Кога станува збор за храна за бебиња, компаниите треба да бидат особено одговорни и да не ги доведуваат во заблуда потрошувачите со своите понуди во реклами, туку да ја стекнат својата доверба. Исто така, да вклучува јасни и недвосмислени информации за витамини, минерали и други хранливи материи, вели Сузана Аинсидлер, правен советник во VZBV, додавајќи:

Родителите не треба да мислат дека одредени производи се неопходни за исхрана и развој на нивните деца. На децата постари од една година обично не им треба посебна храна.

Прекршена регулатива

Окружниот суд во Минхен се согласи со организацијата VZBV дека „HiPP“ рекламирањето создава таков впечаток дека избалансираната и разновидна диета не може да ги задоволи потребите на децата за витамин Д и калциум – така што „HiPP COMBIOTIC производот е одлична алтернатива“. На официјалната веб-страница се наведува дека на детето му треба седум пати повеќе витамин Д од возрасен.

Во реалноста, сепак, според препораките на експертите, на децата не им треба повеќе витамин Д или калциум од возрасните. Со овие изјави компанијата ја прекршила Регулативата на Европскиот парламент и Советот за побарувања за храна и здравје, во која се вели дека побарувањата не смеат да бидат погрешни и не смеат да наведуваат, претпоставуваат или имплицираат дека урамнотежената диета не може да ги обезбеди потребните количини на хранливи материи.

Погрешно е и пакувањето

Германскиот суд, исто така, ги опиша информациите на пакувањето како погрешни, затоа што зборува и за истите потребите на детето како во горенаведената реклама. И на страницата на оваа компанија, која е наменета за балканскиот пазар, се истакнат овие погрешни информации. Компанијата „HiPP“ не се огласи во врска со пресудата на германскиот суд и досега не ги повлече спорните изјави.

извор: popara.mk

Царска пита готова за миг

Одличен рецепт за царска или шпанска пита.

СОСТОЈКИ:

3-4 кисели краставички

1,5 кисела пиперка

150 гр салама

150 гр кашкавал

5 јајца

200 мл јогурт

180 мл масло

2 чаши бело брашно

1,5 лажичка сол

1 кесичка прашок за печиво

Начинот на подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Готви.мк

Популарно