Српски лекар отрива како коронавирусот влијае на срцето

На редовната прес-конференција за коронавирусот во Србија, директорот на Ургентниот центар на Клиничкиот центар на Србија, д-р Милика Ашанин, ги откри најсериозните проблеми кај пациенти со кардиоваскуларни проблеми.

Д-р Ашанин објасни дека вирусот ги напаѓа респираторните органи, но исто така делува систематски - влијае на сите органи и системи на човечкото тело.

- Што се однесува до срцето, имаме пациенти кои имаат чести срцеви слабости, се собира вода во „срцевата кеса“, нашите доктори доаѓаат до Инфективни, прават ултразвук, и мора да ја извлечеме вода за да може срцевиот мускул да работи непречено - рече тој.

- Мора да ги систематизираме овие податоци, да ги обработиме и по долго време да извлечеме порелевантни заклучоци - додаде директорот на Ургентниот центар на Клиничкиот центар на Србија.

Телешка чорба

Направете вистинска кафанска телешка чорба…

СОСТОЈКИ:

масло

кромид

500 гр телешко месо

350 гр морков

50 гр целер

20 гр брашно

сол

бибер

зачин

магдонос

1 јајце

кисела павлака

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

141 нови случаи на ковид-19, почината е една пациентка

Во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-10, Штип-23, Прилеп-1, Тетово-8, Струга-6, Битола-3, Охрид-2, Гостивар-13, Крива Паланка-2, Кочани-3, Пробиштип-1, Демир Хисар-3, Македонски Брод-3, Берово-1, Виница-3, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-18.

Почината е една пациентка од Скопје (51г.) во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12083,  бројката на оздравени пациенти е 8248, на починати е 529, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3306.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5207, активни 1157

• Куманово 1173, активни 266

• Дебар 219, активни 128

• Штип 988, активни 342

• Прилеп 346, активни 38

• Тетово 1099, активни 175

• Струга 485, активни 151

• Велес 238, активни 26

• Битола 169, активни 76

• Охрид 301, активни 75

• Кавадарци 126, активни 97

• Гостивар 585, активни 285

• Гевгелија 25, активни 14 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)

• Струмица 41, активни 25

• Крива Паланка 29, активни 15

• Радовиш 36, активни 11

• Крушево 16, активни 3

• Кочани 115, активни 26

• Пробиштип 64, активни 18

• Демир Хисар 47, активни 33

• Македонски Брод 55, активни 42

• Пехчево 6, активни 0

• Берово 9, активни 5

• Валандово 7, активни 1

• Виница 36, активни 32

• Делчево 5, активни 3 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 15, активни 3

• Свети Николе 244, активни 103

• Кичево 219, активни 133

• Ресен 146, активни 11

• Неготино 32, активни 12 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Рецепт за почетници: Ѓувеч

Рецепт за ручек кој лесно се прави.

СОСТОЈКИ:

500 гр пилешко

200 гр суви ребра

2 главици кромид

6-7 свежи пиперки

1 помала тиквица

1-2 моркови

2 домати

1 компир

малку мелена црвена пипер

сув зачин или сол

мелен бибер

ловоров лист

масло

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

На масло пропржете крупно сечкан кромид, додајте сечкани пиперки на коцки и пропржете.

Додајте тиквици на коцки и компир, заедно со коцки суви ребра, па додајте зачин или сол, мелена пиперка, бибер и динстајте.

Тргнете од шпорет. Додајте измиен ориз па измешајте. Тепсијата намастете ја со масло и наредете сечкани домати.

Пилешкото посолете го, намастете го и ставете го во тепсијата. Печете на 210 степени околу 1 часа.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Популарно