Дали ви се смачи да ја гледате бањата валкана и со флеки?!

Ги имате испробано сите средства за чистење на бањата кои сте ги пронашле во маркетите, но не сте потполно задоволни со ниедно од нив? Сега може сами да направите домашни средства за совршено чиста бања, со неколку едноставни состојки кои сигурно ги имате во вашата кујна.

Ефикасно средство за чистење на купатило со киселина

Сигурно и на вас чистењето на купатилото ви е најдосадната работа низ дома. Без разлика колку го чистите, по кратко време, тврдокорните дамки од сапун и трагите од вода повторно се појавуваат. Но, постои едноставно решение. Сега може да направете домашно ефикасно средство за чистење на купатило со кое ќе заштедите пари, време, но ќе имате и совршено чисто купатило. 

Потребно ви е:

1 шолја прехранбена бела киселина

1/2 шолја детергент за миење садови

шише со распрскувач.

Во мало тенџере додајте ја алкохолната киселина и загрејте ја. Киселината мора да се загрее за подобро да се соединат состојките.

Во загреаната алкохолна киселина додајте го детергентот за миење садови и добро измешајте, а потоа добиената смеса ставете ја во шишето со распрскувач.

Со добиената смеса испрскајте добро врз валканата површина и оставете да делува околу 2 часа пред да исплакнете.

Оваа комбинација добро ги отстранува тврдокорните дамки, па дури и ‘рѓата.

Домашното ефикасно средство за чистење на купатилото може да го користите за сите делови, особено за туш батеријата, туш кабината и керамиката.

Домашно средство за чистење на купатило со сода бикарбона

Сега може да си направите домашно средство за чистење на бањата со состојки кои сигурно ги имате во домот. На овој начин, ќе помогнете во заштита на околината, а истовремено ќе заштедите и пари. Прочитајте што ви е потребно за да го направите ова домашно средство со сода бикарбона.

Потребно ви е: 

1 чаша детергент за миење садови

½ чаша сода бикарбона

Во сад ставете го детергентот за садови и додајте ја содата. Измешајте убаво за да добиете паста. Садот поклопете го со капакот и пастата користете ја по потреба.

Пастата нанесете ја врз валканата површина и оставете да делува неколку минути. Потоа пребришете ја површината и добро исплакнете.

Оваа комбинација добро ги отстранува тврдокорните дамки, па дури и ‘рѓата. Можете да ја користите за чистење на сите делови од вашето купатило, особено за туш батеријата, туш кабината и керамиката.

Природно средство за чистење на фуги

Плочките во купатилото или во кујната можете да ги чистите колку што сакате, но доколку не успеете добро да ја отстраните, целата таа нечистотија се насобира во просторите помеѓу нив, односно фугите. Сигурно се прашувате како најефикасно да ги отстраните наталожените наслаги и да имате чисти фуги? 

Потребно:

7 чаши вода

1/4 чаша киселина

1/3 чаша свежо цеден сок од лимон

1/2 чаша сода бикарбона

шише со распрскувач

четка за отстранување на нежистотии.

Измешајте ги сите состојки во кофа, а потоа за најлесно распрскување дел од течноста турете во шише со распрскувач.

Испрскајте убаво на местата каде сакате да ги чистите валканите фуги, а потоа со помош на мала четка (може да користите и четка за заби) и добро исчеткајте ги.

На крај, исплакнете со топла вода или пребришете со сува крпа, а резултатите треба да бидат видливи веднаш.

Навални: „Путин ме отру, немам друга верзија“

За време на авионски  лет во Русија на 20 август на рускиот опозиционер ненадејно му се слоши, кога авионот итно слетал во сибирскиот град Омск за да биде тој пренесен во болница.

Веднаш штом му се слоши, неговата портпаролка Кира Јармиш објави дека можеби бил отруен. Руските лекари изјавија дека не откриле трага од отров, тврдејќи дека тој страдал од остар пад на гликоза. Два дена подоцна, тој беше пренесен во Берлин, на понатамошно лекување во болница на инсистирање на неговото семејство.

Германските специјалисти во анализите пронајдоа траги од нервниот агенс „Новичок“.

Обвинението на Навални доаѓа само неколку дена откако германски магазин објави дека германската канцеларка Ангела Меркел тајно го посетила Навални додека тој бил во болница во Берлин.

„Тврдам дека Путин стои зад злосторството и немам друга верзија за тоа што се случи“, нагласи рускиот опозиционер Навални во интервју за германскиот магазин Шпигел.

Овие три болести може да ги добиете ако седите премногу долго пред компјутер

Повеќето работни места денес се поврзани со компјутер, а ако поминувате повеќе од четири часа на ден пред компјутерскиот екран, важно е да знаете кои се можните последици. Седењето во лоша позиција и постојаното изложување на очите на вештачка светлина може да придонесат за појава на одредени физички проблеми. Ова се трите најчести болести предизвикани од седење пред компјутер.

1. Остеохондроза

Овој назив е другото име за болката во грбот бидејќи речиси 80% од целата болка во оваа област се јавува како последица на остеохондроза. Оваа болест претставува атрофија на ткивото на дискот. Големината на дисковите се намалува, а и апсорпцијата на потребните супстанции, па дисковите ја губат еластичноста и можноста правилно да ги извршуваат своите функции. При остеохондроза, постои намалување на функциите на лигаментите и на мускулите што овозможуваат дисковите да функционираат правилно, а сето тоа влијае на целокупната состојба на ’рбетот.

Најчесто се манифестира со болка во грбот, вратот, рацете и рамената. Оваа болест е често придружена со слаба циркулација, вртоглавица, главоболка, вкочанетост во прстите, болка и чувство на печење во градите, чувство на слабост, а исто така може да доведе и до оштетување на видот.

Превенција: Обезбедете основни услови за работа – столот на кој седите мора да биде удобен, но не премногу мек. Потпирачот за грб не смее да биде рамен, туку да ја следи природната закривеност на ’рбетот. Позицијата на компјутерот или на лаптопот треба да биде таква што средината на мониторот е токму пред вашите очи. Ова ќе спречи дополнително искривување на ’рбетот и притисок на вратот. Исто така, одвојте пет минути за загревање, истегнувајте ги вратот и ’рбетот на секој час и направете неколку вежби.

2. Синдром на суво око

Заштитниот слој што го покрива окото функционира правилно благодарение на трепкањето. Но, додека гледате во екранот, трепкате двапати помалку од нормалното, така што солзната течност не се обновува навреме. Ова доведува до синдром на суво око и очите ја губат својата природна заштита.

Овој синдром се манифестира со чувство на пецкање, чешање, иритација и црвенило на окото, а може да се појават и други необични симптоми во пределот на очите.

Превенција: Многу е важно да одржувате оптимален внес на течности. Треба да се оддалечувате од компјутерот на секои 20 минути или барем да ги затворите очите најмалку 1 минута. Затворете ги очите колку што е можно поцврсто. Одвојте една минута неколку пати на ден и трепкајте колку што е можно почесто за да го поттикнете создавањето на солзната течност.

3. Синдром на карпален тунел

Карпалниот тунел се наоѓа на предниот дел на рачниот зглоб. Сместен е помеѓу осум мали коски на рачниот зглоб, додека горната страна е затворена со напречно поставен карпален лигамент. Преку него поминува медијалниот нерв, кој кај синдромот на карпален тунел е под постојан притисок. Симптомите вклучуваат чешање, болка и трнење на прстите, на раката и на зглобот, а можна е и вкочанетост на средните прсти.

Превенција: Бирото на кое работите треба да биде доволно големо за да ги ставите двете раце на него. Исто така, столот, тастатурата и глувчето мора да одговараат на вашата анатомија, односно не смеат да ви предизвикуваат никакви проблеми. Правете пауза на секој час и правете едноставни вежби кои траат неколку минути: стискајте ги и пуштете ги тупаниците, вртете ги дланките во насока на стрелките на часовникот и обратно, истегнете ги рацете пред себе и движете ги прстите.

По спиење на вашата перница има плуканка - погледнете зошто е тоа така

Она што често знае да се случи е после спиење, на перницата да направиме мала „бара“ од плуканка, а на многу луѓе тоа многу често им се случува. Еве што говори тоа за вашиот сон:

Обично оние кои се многу уморни и не спиени, на перницата прават вакво мало „вирче„ од плунка. Оваа ситуација се случува кога сте многу уморни,  или ако сте имале проблем да заспиете, но исто така и дека не сте се разбудиле во текот на целата ноќ. Што значи дека сонот ви бил непрекинат.

Уште едно нешто што може на укажува на оваа појава е дека сте сонувале нешто убаво, и дека вашето расположение е добро, па обично после ваков сон се чувствувате одморено. Ваква ситуација се случува понекогаш и кога не спиете, но сепак сте многу уморни.

Популарно