Стана мајка на 52. години, а сега води тешка битка

Животот воопшто не ја галеше, но, како што вели, откако станала мајка, нејзиниот живот добил сосема поинакво значење

Во шестата деценија стана мајка и тоа самохрана, а сега се пожали на лошата финансиска состојба, бидејќи веќе седум месеци не може да работи поради коронавирусот.  По неколку месеци ја обиколи Скадарлија, каде што ги имаше своите настапи, кои ѝ беа единствениот приход, а сега остана и без него.

– Не работев седум месеци и секако короната имаше ефект. Мојата приказна е неверојатна, како да сум во зона на самракот од која никако не можам да се разбудам. Дојдов во Скадарлија  да посетам ресторани. Сите се сè уште многу стегнати, но надежта дека сето ова ќе заврши е сè поблиску, започна Љиљана.

Популарната Салвета вели дека добила помош од државата, но дека таа станала „социјален случај“ поради откажаните настапи. Но, и покрај сè, таа не апелирала за помош.

– Јас не упатив апели, беа уплатени околу 90 илјади за првите три месеци, а потоа станавме социјални случаи поради околностите. Тоа ти е кога животот ќе ти даде лимон, а ќе направиш лимонада. Ми се случи адвокатската канцеларија да направи донација за играње на мојата претстава за Скадарлија – рече актерката и ја спомна својата ќерка Дарија, која годинава стана ученик:

– Таа сега тргна на училиште. Таа беше возбудена, јас бев возбудена. Тоа е еден од најсвечените моменти во мојот живот. Првиот е кога ми ја донесоа во породилното одделение. Јас  многу се радував кога ми рекоа дека ќе оди на училиште секој ден.

Како што и самата истакнуваше во неколку наврати, нејзиниот живот е целосно променет откако станала мајка, а слободното време целосно ѝ го посветува на нејзината ќерка, која стана центар на нејзиниот живот.

Северина скршена од болка: „Поминаа 20 месеци откако син ми грубо го отселија од својот дом“

Хрватската пејачка Северина повторно напиша емотивна порака за својот син, за кој ѝ е одземено старателството.

„Поминаа 20 месеци откако мојот син е отселен од својот дом, во кој мирно живееше 7 ипол години. Без прашања, грубо, истиот ден... И бегалците ги отселуваат со нивните мајки.

Во овие 30 години, колку што пеам, повеќе луѓето ме објавуваа на фотографии со нивните деца, отколку што јас имам објавувано фотографии со своето дете. Не како Северина, туку како горда мајка. Тоа ми е забрането, па затоа ви подарувам песна со хорот Загрепчанки и деца...

Ви благодарам на сите за поддршката“, напиша Северина.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Severina (@severina)

Лекарите тврдат: Лицата со нулта крвна група се подложни на овие болести

Како што веројатно веќе знаете, луѓето со крвна група 0 можат да даруваат крв на сите други групи.

Имено, во еритроцитите од крвната група 0, нема фактори кои ја уништуваат туѓата крв. Ова значи дека тие можат да бидат донатори на сите други групи, но тие примаат крв само од истата група. Тоа ги прави прилично посебни.

Меѓутоа, не само оваа карактеристика ги одделува од другите крвни групи. Крвната група 0 е, всушност, повеќе склона кон некои болести од која било друга група. Од друга страна, оваа крвна група има многу други моќни карактеристики кои ја прават посебна.

Тие се склони кон некои болести, како што се дисфункција на тироидната жлезда, недостаток на јод, ниско ниво на тироидни хормони и чиреви. Овие дисфункции можат да бидат доста опасни за овие луѓе, бидејќи можат да доведат до многу несакани ефекти како што се прекумерна тежина и задржување на вода.

Луѓето со крвна група 0 имаат способност да бидат лидери и секогаш остануваат фокусирани на целта. Еден од нивните најдобри квалитети е нивната висока енергија и нивната проактивност.

Оваа крвна група во Јапонија е секогаш поврзана со одреден тип на личност. Крвната група е многу важна за Јапонците. На некои интервјуа за работа, тие дури ги прашуваат потенцијалните вработени која е нивната крвна група.

Според нив, луѓето со крвна група 0 се практични, темелни, фокусирани, организирани, посветени и одговорни. Поради фактот што нивните предци биле ловци, кои ја набудувале и проценувале околината за да преживеат, многумина веруваат дека овие луѓе се подобри и појасни логичари од другите.

Овие луѓе можат да станат импулсивни, хиперактивни, па дури и лути кога се под стрес. Поради нивните нездрави навики, склоност кон стрес, недостаток на вежбање и лоша исхрана, тие се подложни на штетни метаболички процеси, како што се отпорност на инсулин, забавување на активноста на тироидната жлезда и дебелина.

Покрај тоа, мора да знаете дека тие имаат повисоко ниво на желудочна киселина од која било друга крвна група. Ова значи дека тие имаат многу чувствителен стомак и имаат тенденција да формираат чиреви.

Се препорачува овие луѓе да избегнуваат кофеин и алкохол. Кофеинот може да биде особено штетен поради неговата тенденција да го зголемува адреналинот и норадреналинот, кои веќе се високи за типовите 0.

Покрај тоа, за нив е задолжителна физичка активност 3-4 пати неделно.

Само една чаша од овој напиток ќе ви ги намали болките во желудникот и ја намалува подуеноста

Нането е идеален летен пијалок а и ќе ви помогне побргу да стигнете до рамен стомак, поради тоа што освен што смирува и опушта, нането е одлично против дегистивните проблеми и надуеност.

Во едно истражување кое било спроведено неодамна, 95% од испитаниците на кои што им било дадено да мирисаат екстракт од нане, изјавиле дека почувствувале олеснување на главоболката и биле опуштени и релаксирани. Се што ви е потребно за овој освежителен пијалок е 1 литар вода, 3-5 вреќички чај од нане, сок од лимон и неколку коцки мраз.

Сварете литар вода и додадете ги вреќичките со нане. Можете да ставите малку мед додека е топло, а кога ќе се излади ставете во фрижидер и пред консумирање додадете малку лимон и мраз.

Популарно