445 нови случаи на ковид-19, пoчинaти се 9 лица

Во последните 24 часа се направени 2441 тестирања, а регистрирани се 445 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 249

-Куманово 12

-Штип 13

-Прилеп 25

-Тетово 16

-Струга 7

-Велес 7

-Битола 14

-Охрид 12

-Кавадарци 3

-Гостивар 12

-Гевгелија 2

-Струмица 36

-Крива Паланка 5

-Радовиш 7

-Кочани 6

-Пробиштип 1

-Берово 2

-Виница 3

-Делчево 2

-Свети Николе 4

-Кичево 6

-Ресен 1

Починати се 9 лица, двајца пациенти од Скопје (72 и 62г), еден од Куманово (66г), двајца од Струга (58 и 65г), еден од Струмица (80г), еден од Крива Паланка (83г), од Пробиштип (60г) и пациент од Свети Николе (65г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 194 оздравени пациенти од:

-Скопје 77

-Куманово 15

-Штип 11

-Прилеп 7

-Тетово 11

-Струга 1

-Велес 1

-Битола 5

-Гостивар 12

-Гевгелија 2

-Струмица 14

-Радовиш 3

-Кочани 18

-Пробиштип 2

-Пехчево 1

-Берово 5

-Валандово 4

-Виница 2

-Свети Николе 2

-Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 211.790 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21636, бројката на оздравени пациенти е 16591, на починати е 809, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4236.

Едно лице убиено, неколкумина повредени во напад со нож во Ница

Рано утринава најмалку едно лице загина, а неколку други се повредени во напад со нож извршен во близина на црква во областа Нотр-Дам во Ница.

Од јавноста е побарано да ја избегнуваат областа каде што се случил инцидентот. Во моментов вооружената полиција спроведува голема безбедносна акција.

Градоначалникот на Ница, Кристијан Естроси потврди дека наводниот сторител е приведен и се заблагодари на полицијата за брзата реакција.

Мотивот за нападот останува нејасен, но градоначалникот Естроси потврди дека, врз основа на досегашните докази, станува збор за терористички напад.

Мотивот за нападот останува нејасен, но градоначалникот Естроси потврди дека, врз основа на досегашните докази, станува збор за терористички напад.

Повторно ќе има покачување на цената на струјата

Мепсо нема да се откаже од покачувањето на струјата. Од компанијата велат дека  електричната енергија не е социјална мерка и покрај тоа што има субвенции за ранливи категории. Не се знае ниту дали зголемувањето ќе помогне да ги покријат сите потребни иневстиции на компанијата затоа што добиле минимално покачување иако побарале многу повеќе. Според директорката Шуклева не се знае ниту дали Мепсо идната година повторно ќе побара нов раст на цената. Електричната енергија во август поскапе за 7,4 проценти. Од регулаторна тогаш посочија дека ќе ја повлечат одлуката за зголемувањето само ако државните енергетски компании се сложат на таков чекор. 

Освен  со повисоката цена на струјата на самиот старт на грејната сеозна скопјани проблеми имаат и со греењето. Од вчера граѓаните се со поладни радијатори.  Револтот го изразија и на социјалните мрежи. Велат дека  цела година плаќаат сметки, а кога ќе дојде време да се грејат радијаториоте се ладни. Од БЕГ пак појаснуваат дека редуцираното снабдување со топлинска енергија е поради ограничувањето на испораката на природен гас од Бугарија. Смируваат дека  намалената испорката нема да влијае на конфорот во домовите на потрошувачите.

Нов црн рекорд - 870 нови случаи на КОВИД-19 во земјава, починаа 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2647 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-422, Куманово-28, Дебар-10, Штип-25, Прилеп-28, Тетово-64, Струга-10, Велес-38, Битола-29, Охрид-26, Кавадарци-9, Гостивар-23, Гевгелија-13, Струмица-55, Крива Паланка-5, Радовиш-10, Крушево-1, Кочани-13, Пробиштип-4, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-3, Валандово-2, Виница-1, Делчево-6, Кратово-3, Свети Николе-4, Кичево-20, Ресен-7, Неготино-8.  

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 292 оздравени пациенти од: Скопје-142, Куманово-14, Штип-8, Прилеп-9, Тетово-21, Струга-2, Велес-2, Битола-9, Охрид-4, Кавадарци-2, Гостивар-4, Гевгелија-5, Струмица-26, Радовиш-7, Кочани-6, Пробиштип-1, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-3, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-8, Ресен-4, Неготино-5.

Починати се 14 лица, тројца пациенти од Скопје (51, 60 и 83г), тројца од Куманово (65, 71 и 53г), еден пациент од Дебар (80г), двајца од Прилеп (55 и 56г), еден од Тетово (63г), еден од Велес (65г), еден од Струмица (68г), еден од Радовиш (72г) и еден пациент од Кратово (75г). Сите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 28697, бројката на оздравени пациенти е 19771, на починати е 963, а бројот на активни случаи изнесува 7963. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 12363, активни 3828

• Куманово 2189, активни 348

• Дебар 331, активни 53

• Штип 1597, активни 227

• Прилеп 1172, активни 366

• Тетово 2030, активни 451

• Струга 807, активни 98

• Велес 586, активни 212

• Битола 606, активни 219

• Охрид 658, активни 200

• Кавадарци 447, активни 177

• Гостивар 1145, активни 165

• Гевгелија 345, активни 168 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 52 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 817, активни 458

• Крива Паланка 218, активни 71

• Радовиш 217, активни 79

• Крушево 23, активни 3

• Кочани 661, активни 195

• Пробиштип 172, активни 38

• Демир Хисар 77, активни 15

• Македонски Брод 103, активни 7

• Пехчево 57, активни 6

• Берово 198, активни 45

• Валандово 95, активни 33

• Виница 165, активни 55

• Делчево 237, активни 106 (54 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 40, активни 11

• Свети Николе 462, активни 70

• Кичево 514, активни 136

• Ресен 235, активни 59

• Неготино 130, активни 64 (18 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2647 теста се преку: ИЈЗ-902, ЦЈЗ Скопје-120, Авицена-471,  Биотек-218, МАНУ -199, Жан Митрев (Филип Втори) -272, Систина со PCR метода -190, лабораторија Лаор –59, Судска медицина-10, ЦЈЗ Битола-108, Инфективна клиника-6, ГАК-0, Синлаб-92, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 240.658 тестирања на Ковид -19.  

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 13 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 150 пациенти. На кислородна поддршка се 113 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле хоспитализирани се 8 деца и 8 позитивни мајки, 3 деца и 2 мајки суспектни на ковид-19

Во ГОБ „8 Септември“ има 8 приеми, а вкупно хоспитализирани се 48 пациенти. На респиратор се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 64, а во болницата во Штип се 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија и Кавадарци се хоспитализирани 294 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 180

• Гази Баба – 492

• Аеродром - 710

• Карпош – 580

• Центар – 535

• Кисела Вода – 467

• Ѓорче Петров – 324

• Бутел - 186

• Шуто Оризари – 35

• Студеничани – 14

• Сарај – 29

• Арачиново – 8

• Илинден – 66

• Сопиште – 35

• Чучер Сандево – 20

• Петровец –24

• Зелениково -10

• Странец – 22

• Нераспределен- 91

Популарно