Инфлуенсер почина од Ковид-19: Тврдеше дека вирусот не постои

Украинскиот фитнес инфлуенсер Дмитриј Стужук, кој тврдеше дека корона вирусот не постои, почина од последиците од оваа болест на возраст од 33 години.

Тој се заразил при престојот во Турција, а како што објави Скај њуз, кога се вратил во Украина бил тестиран и бил позитивен на вирусот, па завршил во болница. По осум дена лекување пуштен е дома, а потоа имал компликации со срцето, како последица од инфекцијата.

Поранешната сопруга на инфлуенсерот, кој промовираше здрав живот, рече дека тој повторно е однесен во болница и тоа во тешка состојба и без свест. Таа вчера објави дека починал.

„Димо повеќе не е со нас, неговото срце не издржа“, напиша Софија и додаде дека зад него „останале само добри спомени, три преубави деца и драгоцено искуство“. Тие двајца се развеле само шест месеци пред тој да се разболи. Имаат три деца, од кои најмладото е деет месеци.

Додека Стужук престојуваше во болница на Инстаграм објави фотографија од болничкиот кревет. Напиша дека еден ден се разбудил во Турција тешко дишејќи, а вратот му бил отечен.

„Сакам со вас да споделам дека се разболев и сакам да ги предупредам сите. Бев меѓу оние кои мислеа дека короната не постои, сѐ додека сам не се разболев. Короната не е само краткотрајна болест и не е воопшто наивна“, напиша тој во објавата каде се гледа како лежи во болнички кревет и прима терапија со кислород.

Последната порака на сестра Татјана

Почина сестра Татјана Атанасова, заедно со нејзината родена сестра и сестра Евхаристинка, сестра Леонија, објави, „Kатолици.мк“.

Сестра Татјана беше активна на социјалните мрежи каде што постојано упатуваше пораки со љубов и беше борец против промената на македонското име и идентитет.

Нејзината последна порака е упатена до македонскиот народ за користење на македонската азбука кирилицата.

Македонската азбука е кирилица!

Користете ја кирилицата секаде и секогаш кога го употребувате македонскиот јазик – напиша сестра Татјана во нејзината последна порака.

Како што објави „Католици.мк“, двете сестри починале во ист ден на 21 октомври по кратко боледување.

Сестра Леонија е погребана в среда 21 октомври на Католичките гробишта во Струмица.

Погребот на сестра Татјана е во четврток 22 октомври 2020 година на Градските гробишта „Бутел“ во Скопје со почетокот во 13.30 часот.

Сестра Леонија долги години работеше во Очното одделение при Општа болница Струмица, додека с. Татјана го водеше Катедралниот хор во Скопје.

Крцкава пита со кулен и сирење

Вкусна крцкава пита од готови кори.

СОСТОЈКИ:

100 гр тенки кори

100 гр сирење

50 гр кулен

1 јајце

малку прашок за печиво

масло

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во лонец ставете малку топла вода и на врв на нож прашок за печиво и масло. Сирењето издробете го, додајте сечкан кулен и ставете јајце и се заедно изедначете. Една кора раширете на маса па премачкајте со вода и масло, преку неа уште една. Наредете, ставете фил, и свиткајте како што е приажано во видеото.

Редете во намастен плех и печете на 200 степени околу 25 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Готви.мк

Го победи ковидот, а после 2 месеци почина!

47-годишен пациент од Блекпул, кој беше отпуштен од интензивна нега пред само два месеци, откако преживеа 60-дневна битка со коронавирусот, починал од последица на долготраен ковид.

Инженерот за вселенски летала Роел Рибаја беше примен во болницата Викторија на 29 мај, каде помина два месеци на интензивна нега, од кои 48 дена на респиратор.

Лекарите и медицинските сестри славеа кога тој ја напушти болницата во јули, бидејќи тој беше единствениот преостанат пациент од првиот бран на епидемијата.

- Бев сигурен дека ќе умрам. Како можете доволно  да им заблагодарите на луѓето што ви го спасија животот? - рече тогаш за британските медиуми.

Сепак, тој почина минатиот четврток, а неговата вдовица, медицинската сестра Стрела Рицио-Рибеја, откри дека тој всушност „никогаш не се опоравил“ од долгорочните ефекти на вирусот корона, за што малку се зборува.

Тој претрпе срцев удар во четвртокот, падна во дводневна кома и почина.

- Тој никогаш повеќе не беше ист. Тој се бореше за секој здив. Слушајте ги властите и следете ги мерките за спречување на овој вирус. Тој замина прерано. Не сакам повеќе никој да умре - истакна несреќната жена.

Нивниот близок пријател Марк Делабајан изјави дека семејството е во шок.

- Тој имаше долготране ковид. Неговото дишење никогаш повеќе не беше исто и не можеше да се качува по скалите. Тој беше вратен во болница неколку пати - рече тој и додаде дека причина за смртта е срцев удар, а во исто време страдаше од белодробна фиброза што се случи како резултат на респиратори.

Популарно