Српска докторка која лекува пациенти заразени со Ковид открива какви тегоби имаат

Вирусот го напаѓа и системот на коагулација кај многу пациенти, а тромбозата и емболијата, кои можат да предизвикаат мозочен удар и срцев удар, се вообичаени.

Коронавирусот, покрај тоа што ги зафаќа белите дробови, кај голем број на пациенти, особено во вториот сега, го напаѓа и системот за коагулација, па затоа често се јавуваат тромбоза и емболија. Овие компликации можат да предизвикаат белодробна емболија, мозочен удар или срцев удар кај некои пациенти, па дури може да доведат и до смрт. Експертите велат дека е исклучително важно пациентите, дури и откако ќе бидат излечени од вирусот, треба редовно да прават скенер и лабораториски контроли кои вклучуваат и вредности на Д-димер.

„На почетокот на јули целото семејство доби Корона, а најпрво јас и едната ќерка бевме сместени во Ковид болницата, Чигота, на Златибор каде има пациенти со лесна до умерена клиничка слика. Повремено бев на кислород, а ќерка ми ниту еднаш. Околу десетина дена по напуштањето на болницата, сè уште имав пневмонија, која се повлекува многу бавно, а ќерка ми не. Сепак, таа неколку дена имаше 37 температура. По совет на доктор од клиниката, направивме и Д – димер, тест на крвта што укажува на зголемено згрутчување на крвта и сомневање за белодробен тромбоемболизам, односно тромб во белите дробови. Резултатите од Д-димерот и беа зголемени, а моите беа во нормални граници. Сепак, двајцата направивме скенирање и се покажа дека двајцата имаме белодробен тромбоемболизам“ – раскажа Л.М. од Златибор.

Ова не е единствен случај, лекарите и претходно предупредуваа дека короната, особено во вториот бран, предизвикува сериозно оштетување и на многу други органи.

Док. Д-р Милан Радовиќ, помошник директор за пулмологија и координатор на болницата „Ковид“ во КЦ Ниш, изјави за „Курир“ дека „појава на зголемена коагулација на крв е забележана кај некои пациенти кои имаат Ковид 19, а кои веќе имаат изразени системски нарушувања“.

Пулмонолог Прим. Д-р Татјана Радосављевиќ вели дека е многу важно да се вршат редовни прегледи, дури и по завршувањето на болеста:

„Секако, лабораториските контроли треба да се прават почесто, бидејќи сè уште не знаеме како ќе се одвива понатаму, вирусот е нов. Колегите кои работат во Ковид болниците, редовно вклучуваат вредности на Д-димер во овие контроли, особено кај луѓето кои веќе се хоспитализирани. По три месеци од престанокот на тегоби треба да се направи контрола на скенерот.“

Од денес почнува 40-дневниот Божикен пост

Постот трае 40 дена, односно до Божик, 7-ми јануари, денот на раѓањето на Исус Христос. Бидејќи датумот на Божик не се менува, постот секоја година почнува на 28-ми ноември, а завршува на Бадник, 6-ти јануари.

Христијанскиот пост е воведен по примерот на Исус Христос, кој 40 дена поминал во пустина во пост и молитва. Постот претставува духовна и телесна подготовка на човекот за влез во тајната на претстојниот празник.

Божикниот пост е втор по должина на траење, веднаш по велигденскиот. Во однос на „строгоста“ за употреба на храна, божикниот пост е „поблаг“, бидејќи дозволува користење вино, масло за јадење и риба.

Во Православната црква практика е во текот на божикниот пост верниците да се исповедаат и по можност да се причестат за да бидат што подостојни во подготовката за празнување на Христовото раѓање – Божик. Целта на постот е да се „исчистат“ духот и телото, што се постигнува не само со воздржување од мрсна храна, туку и од лоши мисли, зборови и дела. За време на божикниот пост, посни се и сите славски трпези.

Со Канонот на Православната црква се предвидени еднодневни и повеќедневни пости.

Еднодневните пости се во среда и петок, Водокрст на 18 јануари, Отсекувањето на главата на св. Јован Крстител на 11 септември и Крстовден на 27 септември.

Повеќедневни пости се велигденските, петровденските, богородичните и божикните пости.

Лицата кои доследно ги почитуваат правилата постат секоја среда и петок, бидејќи тоа се деновите кога Христос е осуден и кога умрел на крстот.

Божикниот пост, како и останатите повеќедневни постови, датира од првите векови на христијанството и се споменува во делата на светите отци од 4 и 5 век.

Првобитно постот траел седум дена, а одлуката христијаните пред празникот – Раѓањето Христово да постат 40 дена е донесена на Собор во 1166 година.

Траењето на божикниот пост се објаснува и со четириесетдневното патување на тројцата мудреци до Витлеемската пештера, во која на 25 декември е роден Богомладенецот Исус. Затоа се вели дека постот е ѕвезда водилка за сите кои христијанството го одбрале за своја вера, како што за мудреците кои верувале во пророштвото за раѓањето на Спасителот единствена водилка била најсветлата ѕвезда на небото, која се движела од западот кон истокот и која ги довела во Витлеем.

Иако носите маска сепак има можност да се заразите со Ковид-19

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите во корпа за отпадоци штом дојдете дома и да си купите нова“, појаснила Натерсон.

Носењето заштитна маска е задолжително, но треба да се знае разликата помеѓу „било каква маска“ и носење заштитна маска која што е „сигурна и ефикасна“.

Постојат неколку знаци кои што укажуваат дека заштитната маска треба да ја замените или пак да ја исперете. Маската се раширила или пак има видливи дупчиња - тие се ефикасни во одбрана од заразата само доколку се „валидни“.

„Доколку маската има видливи дупчиња или пак некој дел од неа се раширил, таа повеќе не е употреблива и ја губи својата функција на заштита“, вели педијатарот Кара Натерсон.

„Целта на маската е да даде физичка бариера за да се оневозможи влегувањето на вирусот или доколку сте заразени да не може да го пренесете Ковид-19 на другите луѓе“, додала таа и порачала дека дупчињата на маската овозможуваат да продре Ковид-19 во вас.

Доколку сте допреле потенцијално контаминирана површина, како на пример корпа или количка во маркетите, квака на врата, а потоа сте ја допреле заштитната маска тогаш таа е контаминирана.

„Што почесто сте надвор или пак поминувате време во гужви, почесто треба да ја перете заштитната маска или пак едноставно да ја замените со нова“, појаснила Натерсон.

Сте се грижеле за заразена личност

Доколку член од вашето семејство или пак некоја друга ваша блиска личност за која што сте се грижеле, биле заразена со коронавирус, време е да ја исперете вашата маска или пак да ја фрлите и да си купите нова.

Според Центарот за контрола и превенција на болести, платнените маски треба да ги перете на највисока температура, а потоа да ја исушите пред наредно користење.

Фото: Битолчанец на едноставен начин обезбеди киcлopoд за сите пациенти во битолската болница

Досетлив битолчнаец на едноставен начин успеа да обезбеди кислород за сите пациенти во битолската клиничка болница.

Неговиот Фејсбук статус во целост го пренесуваме во продолжение:

“Имало и такви денови кога можеме да се пофалиме, а и да ја покажеме нашата солидарност и да побарам поддршка од сите вас лекари, медицински сестри, а и обични граѓани кои имате роднини или пријатели кои се медицински лица во другите градови низ Македонија. Еве за што се работи.

Знаеме дека најголем проблем за медицинските лица и за пациентите по болниците низ цела Македонија е снабдувањето на пациентите со кислородна поддршка.

Кога бев хоспитализиран на инфективно, деноноќно гледав како сестрите растрчани бараа места за пациенти на кои им треба кислород, а беше голем проблем да се најди слободен приклучок. Да објаснам.

Во секоја соба се инсталирани по два кислородни приклучоци, а се сместени по три или четири пациенти. Замислете да имаат потреба тројца пациенти од кислород, а веќе двата се зафатени.

Тој проблем со мојот чичко го решивме и сега цела инфективна болница имаат во секоја соба по четири маски за дишење. Како???

Откако ме отпуштија, по два дена го хоспитализираа мојот чичко со лош наод на бронхопневмонија и сатурација 84 и требаше веднаш да прима кислород. Го ставија во соба со двајца пациенти кои веќе користеа кислород. За него немаше, но рекоа дека ќе го преместат за скоро.

Јас испаничен го завртев цел град за да најдам боца со кислород, но не најдов. Кога бев на болница забележав дека сите кои користат кислород, не го користат цел капацитет од регулаторот, туку 90% од пациентите користеа 7 или 8 кислородни единици, а регулаторите беа до 16.

Така дојдов до идеја од еден регулатор со Т спојка која може да се набави во секој дуќан за автоделови, да направам да дишат двајца пациенти. Купив антибактериско црево, маска и спојка и му ги однесов на болница кај мојот чичко. Тој направи бајпас на уредот и го приспособи да можат двајцата со цимерот да го користат.

По два дена откако видовме дека успешно работи, ја исконтактирав директорката Билјана Гагачева која по полчас убедување ми дозволи да им комлетирам еден уред кој потоа го тестираа и успешно помина. Потоа ми се јави и ме замоли да направиме за цела болница.

Чичко ми, иако хоспитализиран, цел ден правеше адаптери и ја обезбедивме цела болница. По четири дена, синоќа, добив порака од директорката дека сите успешно работат и дека пациентите се обезбедени со кислород. Еве како тоа изгледа.

Старите велат лекот е петпари само треба да се најди. Ве молам сите кои имате пријатели и роднини медицински лица низ другите градови, споделете за да им помогнеме да се обезбедат и тие”.

markukule.mк

Популарно