Видео: Дедо од Банско раскажува пpиказни за Алекcaндар Македонcки

95-годишен дедо од с. Кремен, Банско – Пиринска Македонија раскажува приказна за Александар Македонски во 1996 година.

Нашиот народ имал преданија за Александар Македонски во сите делови на Македонија, далеку пред “антиквизацијата“ – пишува во својот твит, Мите Најдоф.

Д-р Гњатовиќ објасни колку долго антителата штитат од Ковид 19

Српската докторка Марија Гњатовиќ, истражувач на Институтот за примена на нуклеарна енергија (ИНЕП), зборувала за имунитетот, антителата и реинфекцијата со коронавирус.

„Од почетокот на епидемијата тестиравме повеќе од 25.000 луѓе, од кои 1.000 ги следиме во склоп на студијата и се покажа дека повеќето од заболените од Ковид во текот на март се уште имаат антитела. Вчера овде беше жена која боледуваше во март и нејзиното ниво на антитела е ист како кога беше установено дека развила имунитет после инфекција. Ако природно стекнат имунитет трае во повеќето случаи еве веќе седум месеци, и тоа без значаен пад на ИдГ телата, немаме причина да не веруваме дека тие луѓе од Ковид 19 ќе бидат заштитени скоро една година“, објаснила докторката Марија Гњатовиќ, истражувач на Институтот за примена на нуклеарна енергија, за имунитетот и реинфекцијата со коронавирус.

Најпрво се сметаше дека имунитетот после прележана корона трае најмалку 3 месеци, за потоа да се смета дека ИдГ антителата подолго не штитат, смета докторката. Нагласила дека има и такви кај кои имунитетот се губи, како и дека тоа е најчесто случај кај лица кои имале асимптоматска форма на вирусот или многу блага клиничка слика.

„Не е дури ни правило имунитетот да исчезне кај сите кои и не знаејќи прележале вирус или многу лесно го пребродиле. Напротив, станува збор за помал број случаи, но и тие имаат друга имунолошка меморија“, додала докторката.

Д-р Грујичиќ објасни кои се првите знаци на тумор на мозокот

Докторката на Институтот за онкологија и радиологија во Клиничкиот центар на Србија, Даница Грујичиќ ги открила првите симптоми на тумор на мозокот. За тоа дали е зголемен бројот на пациенти на клиниката поради коронавирусот, докторката вели:

„Мора да се врати довербата и во семејниот лекар и во медицината, интернетот е прекрасна работа, но постојат мноу глупости кои немаат никаква медицинска поткрепа и се објавуваат невистини“.

Таа за Курир.рс и кои се првите симптоми на тумор на мозокот, поради кои веднаш треба да се јавите на лекар.

„Кога станува збор за туморот на мозокот, тоа се фини психички промени кои можат да ги забележат и домашните, оние кои добро познаваат некој. Кога некој почнува да раскажува вицеви кои воопшто не се карактеристични за него, кога се однесува на начин кој не е својствен, кога покажува особини кои никогаш не биле составен дел од неговата личност, во тој момент треба да се направи дијагностика. За жал, тоа не се случува, обично таквото однесување се поврзува со некаква траума или трагичен настан“, вели докторката.

Една намирница која секогаш ја имаме дома е лек за висок крвен притисок

Научниците спровеле експеримент на глувци, давајќи им пептид во онолкави количини колку што обично го има во 6 белки. Белките помагаат при регулација на крвниот притисок. Одлични вести, зар не? Јајцето содржи супстанца која што се нарекува пептид и која што според истражувањата, го намалува крвниот притисок, го блокира произведувањето на ензимот кој што го зголемува крвниот притисок.

Научниците спровеле експеримент на глувци, давајќи им пептид во онолкави количини колку што вообичаено има во 6 белки од јајце. Резултатите биле изненадувачки - пептидот има иста сила како и мала доза лек против висок притисок. Се утврдило дека јајцето исто така го регулира и нивото на шеќер во крвта и го намалува лошиот холестерол.

Значи, јајцето е многу здраво, па се препорачува редовно да го консумирате. Најдобро е да јадете варени јајца, затоа што тие докажано го намалуваат зголемениот крвен притисок. Овие информации се добиени врз основа на истражување во кое што пептидот бил изложен на висока температура.

Доколку патите од зголемен крвен притисок, холестерол и шеќер, препорака на докторите е да јадете варени белки од јајце или пак едно варено јајце секој ден за доручек.

Популарно