Позната е цената на вакцината против ковид 19

Фармацевтската компанија Модерна објави дека дозата на вакцината што ја развива против КОВИД-19 ќе чини помеѓу 25 и 37 американски долари, во зависност од нарачаната количина, објави БНР.

Извршниот директор на компанијата, Стефан Бансел, за германскиот весник „Велт ам Зонтаг“ изјави дека цената е слична на стандардната вакцина за грип, која чини меѓу 10 и 50 долари.

Претставник од Брисел во понеделникот изјави дека Европската комисија има за цел да постигне договор со компанијата за снабдување на милиони дози во вредност помала од 25 долари за една.

Бансел, исто така, истакна дека сè уште не е потпишан договор и се водат преговори, но истакна дека е „прашање на денови пред да биде подготвен договорот“.

Јапонец се вакцинирал во Ниш

Такакоми Асахи (33) од јапонскиот град Осака, пристигна во Ниш пред три дена во надеж дека ќе се одобри неговото барање да се прими вакцината против ковид-19. Тоа е она што се случи денес и младиот Јапонец беше вакциниран во 14 часот.

 Како што рече Такакоми, тој ѝ се обратил на Владата на Србија затоа што планира да остане во Србија две недели и се надевал дека ќе ја прима вакцината цело време.

Министерот за здравство, Златибор Лончар, помогна тоа да се случи. Јапонецот патувал 27 земји со воз, автобус и велосипед, но пандемијата затвори многу граници, па решил да се вакцинира.

Професионален музичар кој предавал бас гитара на своето музичко училиште во неговата татковина, вели дека бил подготвен да плати за вакцината, иако признава дека има скромни средства.

Тој кампуваше во центарот на градот во Ниш, сè додека не се сретна со еден новинар од Ниш, кој го пречека во неговата семејна куќа. Такакоми ќе остане со неа во следните три недели, сè додека не ја добие втората доза на вакцината.

Грција ја почнува туристичката сезона се очекуваат 110 меѓународни влезни летови

Грција од денеска ја почна својата туристичка сезона, а владата и тур-операторите се надеваат дека сонцето, плажите и морето ќе го донесат потребниот раст на приходите по лошата туристичка сезона минатата година.

„Ние ја креваме котвата“, рече министерот за туризам, Хари Теохарис, најавувајќи ја туристичката сезона од античкиот грчки храм Посејдон во близина на Атина, пренесуваат агенциите.

Тој додаде дека странските туристи се желни да се вратат во Грција. Најавата нетрпеливо се очекуваше од страна на угостителите и сопствениците на кафулиља.

Според владините регулативи објавени во средата, секој што патува на грчките острови по море или воздух мора да покаже потврда за вакцинација или негативен резултат од ПЦР-тест.

Водечкиот европски тур-оператор закажа 120 лета кон Грција до крајот на мај.

В петок се очекуваат 40-ина меѓународни летови за пристигнување на 14 грчки регионални аеродроми, а уште 110 в сабота.

Во тек е иницијатива за вакцинирање на локалното население. Грчките хотелиери очекуваат зголемување на туристичкиот сектор од крајот на јуни или почетокот на јули.

Пандемијата силно влијаеше врз грчката економија, која во голема мера се потпираше на туристичкиот сектор, што претставува повеќе од 20 проценти од БДП.

Макфакс

Многу нови работни позиции на KARIERA.mk, меѓу работодавците и Техномаркет, Цементарница Усје, Алокејт Софтвер и Опен Ги Груп

Цементарница УСЈЕ АД Скопје е основана во 1955 година недалеку од копот за лапор северозападно од Скопје. Цементарница УСЈЕ АД Скопје претставува извонреден пример на компанија со одржлив развој. Нашите постојани вложувања во производната технологија, започнување и спроведување на разновидни проекти во сферата на заштитата на животната средина, развој на заедницата и останати проекти во областа на Корпоративната Општествена Одговорност се главните придобивки од нашата филозофија на одржлив развој.

Имаат отворено 2 работни позиции:

МАШИНСКИ ТЕХНИЧАРИ ВО ОДРЖУВАЊЕ

ПОМЛАД АСИСТЕНТ ЗА КОНТРОЛА НА КВАЛИТЕТ ВО СЕКТОР ЗА КВАЛИТЕТ

Open GI е специјализирана компанија за софтвер што нуди единствени и широко користени решенија во рамките на осигурителната индустрија. Како и развој и продажба на софтвер на компании низ Велика Британија и Ирска, одат подалеку со обезбедување поддршка и последователна нега што се протега во годините и децениите. Нивните тимови се експерти за разбирање на потребите на клиентите, прилагодувајќи ги според нарачано решение или надвор од продавницата, пред да го имплементираат и да ги сервисираат.

Имаат отворено 2 работни позиции:

IT SYSTEMS ADMINISTRATOR (LINUX)

QUALITY ASSURANCE ENGINEER

Брендот Техномаркет се појави на овој пазар како промотор на најсовремената технологија во областа на апаратите за домаќинство, црната (ТВ, аудио, видео) и белата техника, како и IT производите.  Првата продавница на брендот Техномаркет е отворена во Скопје,на улица Скупи, на површина од 1.750 м2.Набрзо потоа беше отворен и најголемиот продажен салон на Техномаркет во Скопје - кај Градскиот Стадион во Градски Парк и првиот продажен салон надвор од Скопје - во Битола. Оттогаш Техномаркет почна интензивно да ја шири својата продажна мрежа и да ги доближува своите производи и услуги до сé поголем број на потрошувачи. Денес, Техномаркет Македонија има 19 продажни салони ширум земјава, со тенденција за отворање на уште нови – во сите поголеми градови низ Македонија, сопствена логистичка мрежа  како и онлајн продавница.

Имаат отворено 4 работни позиции:

ТЕХНОМАРКЕТ ВРАБОТУВА ПРОДАВАЧ/КИ ВО ГОСТИВАР

ТЕХНОМАРКЕТ ВРАБОТУВА ПРОДАВАЧ/КИ ВО СКОПЈЕ

COIN CASA ВРАБОТУВА ПРОДАВАЧ/КА

ПРОДАВАЧ/КИ ВО ГОСТИВАР

Алокејт Софтвер е водечки меѓународен снабдувач на решенија за работна сила во здравствените сектори, одбраната и поморските сектори. Со над 800 клиенти и еден милион вработени распоредени дневно, Алокејт им служи на најголемите јавни и приватни институции ширум светот преку поддршка на оперативните и административните потреби на професионалците низ сите здравствени установи.

Имаат отворено 2 работни позиции:

RELEASE COORDINATOR

ASSOCIATE BUSINESS ANALYST

KARIERA.mk е сервис за поврзување на компаниите со кандидатите за вработување и им помага на кандидатите да ја најдат вистинската работа со тоа што може да аплицираат на активните огласи со само 1 клик.

Популарно