Брнабиќ: Македонија не може да почне со вакцинација, не ја регистрирале вакцината и немаат план за вакцинација

Вакцинацијата не е само дојди и купи ги вакцините и толку, туку потребен е план и регистрација, рече српската премиерка Ана Брнабиќ во нејзиното гостување за ТВ Хепи утрово во однос на вакцините кои Македонија треба да ги набави од Србија.

– Имаме договор, разговараа премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ. Вучиќ реши да им помогне со 8.000 вакцини. Ние помагаме да се регистрираат вакцините „Фајзер“ во Северна Македонија. Ние работиме со нив. Проблемот може да биде во тоа што тие добиле вакцини „Фајзер“, но не се регистрирани. Поентата не е само да се дојде и да се купи вакцината, има многу повеќе работи зад завесата. Регистрација од соодветната агенција, план за вакцинација. Ние сме една од ретките земји кои имаат адекватен информативен систем. Нашите граѓани знаат како да се пријават за вакцината, сè е транспарентно. Слушнав приказни од луѓе од други земји каде велат дека немаат идеја како да се пријават, кои им се приоритетни групи, вели Брнабиќ.

Таа додаде дека Србија до утрово имала вакцинирано 50 000 лица.

11 лица починати и 305 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 153

-Кавадарци 30

-Куманово 22

-Прилеп 21

-Тетово 18

-Неготино 14

-Охрид 11

-Гостивар и Гевгелија – по 6

-Струга 5

-Штип и Битола – по 4

-Ресен 3

-Велес и Делчево – по 2

-Струмица, Кичево, Богданци и Демир Капија – по 1

Пријавени се вкупно 11 починати лица. Починати се по 4 пациенти од Скопје (79г,72г,67г,57г), 3 пациенти од Прилеп (79г,71,70), 2 пациенти од Гевгелија (85г,71г), и по еден пациент од Куманово (77г) и Битола (80г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 167 оздравени пациенти од:

-Скопје 71

-Прилеп 26

-Велес 10

-Куманово и Струмица – по 6

-Штип и Битола – по 5

-Тетово и Гостивар – по 4

-Кавадарци, Делчево и Кичево – по 3

-Гевгелија, Богданци, Кочани, Пробиштип, Виница и Кратово – по 2

-Неготино, Охрид, Ресен, Крива Паланка, Радовиш, Валандово, Крушево, Демир Хисар и Дојран – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 522.518 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 102.787, бројката на оздравени пациенти е 91.233, на починати е 3.137, а бројот на активни случаи изнесува 8.417.

Четири трудници позитивни на Ковид-19 хоспитализирани на ГАК

Вкупно 667 пациенти позитивни или сомнителни на коронавирусот се лекуваат во болниците низ државата и има околу 384 празни болнички кревети. На  инфективните оддели во Скопје се хоспитализрани 256, а во ковид-центрите во другите градови во изминатите 24 часа е пријавено дека се лекуваат 411 пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Во болниците во Битола и Штип се хоспитализирани по 32 пациенти, на инфективното одделение во Тетово има 24, во Велес се лекуваат 26, во Куманово 53, во Охрид 55, во Прилеп 73 пациенти, четворица во Гостивар, 19 во Струга. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 17, во Кочани шест,  во Кичево осум, Кавадарци  – 45, четворица во Гевгелија и 13 во Дебар.

Во ковид-центрите во Скопје во изминатите 24 часа се хоспитализрани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. На интерните клиники имало 11 приеми на пациенти, во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември’ шест, седум приеми на Инфективната клиника и во Козле шест нови пациенти. Во изминатите 24 часа дома се пуштени седум оздравени пациенти.

Вкупно 256 пациенти потврдени и сомнителени за КОВИД-19 се лекуваат во моментов на инфективните оддели во болниците во главниот град. Во ковид-центарот на Клиниката за кожни болести лежат 16 пациенти, на Неврологија 26, на Институтот за ТБЦ – 36 пациенти. Во ГОБ „8 Септември“ има 80 болни, на Инфективната клиника  81, а во Институтот за белодробни заболувања кај деца Козле има 13 пациенти.

На Гинекологија има четири хоспитализирани ковид-позитивни пациентки.

Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка. Министерството за здарвство соопшти дека бројот на приеми во изминативе денови е стабилен, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места. 

Ги малтретирал работниците на „Градска чистота“ па добил нокаут кој ќе го памети

ТикТокерот Зоран Јовановиќ, кој на споменатата социјална мрежа се претставува под името „ludibratt“, пред извесно време ја разбесни јавноста кога објави видео на кое ги малтретира работниците на „Градска чистота“.

Сега тој објавил уште едно видео на кое се гледа како добил нокаут во центарот на градот, поточно на улицата Кнез Михајлова во Белград.

ТикТокерот објавил неколку видео снимки кои сега се шират на Твитер. На едно од видеата се гледа како момче во црна тренирка му мава бокс, а на следното видео е прикажан со преврзано око.

Јовановиќ ѝ стана познат на пошироката јавност во Србија по инцидентот во кој малтретирал работник на „Градска чистота“. На снимката која тогаш била објавена, се гледа како тој прво му се потсмева на работникот, а потоа му ја краде метлата и кантата за отпадоци.

Овој срамен чин на потсмевање и понижување на едно човечко суштество за неколку илјади прегледи и лајкови згрозил многумина, поради што реагирале и Твитерџиите кои ја осудиле ваквата постапка.

„Долго време не сум видел вакво понижување на работник. Навистина срамота што им паѓа напамет на децата вака да ги малтретираат работниците кои по овој студ ги чистат нашите улици. Не знам каде погрешиле родителите со ваквите имбецили“, гласел само еден од коментарите на Твитер.

Популарно