Ова се пет причини зошто се дебелеете на стомакот

Ако со диети и вежбање не се постигнува очекуваниот ефект и не се губи вишокот од стомакот, можеби правите некои грешки кои ја саботираат целта. Ова се 5 чести виновници поради кои наслојките на половината не сакаат ,,да си заминат,,.

1.НЕДОСТИГ НА МАГНЕЗИУМ

На нашето тело му е потребен магнезиум за нормално работење на срцето, нервите и мускулите, а учествува и во активацијата на повеќе од 300 ензими кои обезбедуваат непречен ток на бројни процеси во телото.

Но, овој важен нутритиент има влијание и на губењето килограми и обликувањето на телото. Истражувањето објавено во Journal of Nutrition открило дека доволното консумирање на магнезиум се поврзува со ниското ниво на гликоза и инсулин (показатели за дебелеењето).

Друго едно истражување открило дека магнезиумот делува ефикасно и на чувството на надуеност во текот на менструалниот циклус. Имено, оние жени кои во организмот имаат доволно магнезиум се чувствуваат помалку надуено и отечено.

Совет: Храната богата со магнезиум е зелениот лисјест зеленчук, гравот, мешунките и јаткастите плодови. Ако сакате да земате надоместоци од магнезиум, задолжително консултирајте се со стручњак.

2. ХРАНА СО ПРЕМНОГУ СОЛ

Кога имате чувство дека по некое солено јадење се чувствувате надуено, не ви се присторува. Голема количина сол на дневна база може да ви го ,,надува,, изгледот. Дури повеќе од 90 % од луѓето ја пречекоруваат дневна доза сол од 4 грама, што ги саботира напорите за губење вишок на стомакот.

Совет: За да го намалите вносот на сол во организмот одбегнувајте сол во храната. Вкусот на јадењата засилете го со разни зачини. Обидете се да готвите со кумин, чили, ѓумбир, рузмарин или цимет. На тој начин солта нема да биде единствениот засилувач на вкусот и ќе ви треба во многу помала количина.

3. КОНСУМИРАЊЕ ГАЗИРАНИ ПИЈАЛОЦИ

Газираните пијалоци се празни калории кои влијаат на обемот на половината. Имено, само две чаши газиран пијалок дневно предизвикува салото во пределот на стомакот да се собира пет пати побрзо. Големата количина шеќер во овие пијалоци предизвикува желба за храна, па јадете повеќе отколку што треба.

Совет: Одлична и здрава алтернатива на газираните пијалоци се природните овошни сокови. Освен тоа, држете се до препорачаните осум чаши на ден вода дневно и обидете се да своето мени да ги ставите чаевите, секако незасладени.

4. ПРЕМАЛКУ СОН

Ако имате чувство дека постојано ви недостига сон (освен што сте веројатно хронично уморни) ,,спречувате,, да се топат масните наслаги од стомакот. Истражувањето објавено во American Journal of Epidemiology открило дека жените кои спијат само пет часа имаат 32% шанси да бидат дебели од оние кои спијат повеќе. Имено, поради недостигот на сон во текот на денот консумирате повеќе масна храна, а виновник за тоа е грелинот. Производството на овој хормон на гладот, како што го нарекуваат, е токму зголемено поради недостигот на сон.

Совет: За да го регулирате апетитот, а со тоа и тежината и салото околу стомакот, спијте препорачaн број часови, најдобро од седум до девет часа во текот на ноќта. За да спиете поквалитетно, исфрлете ги сите електронски уреди од спалната, собата нека ви биде малку постудена од остатокот на станот. Идеална температура е 18 степени. Одбегнувајте кофеин доцна навечер и држете се до рутината на спиење, дури и ако тоа значи станување рано за време на викендите.

5. ЈАДЕТЕ ПОГРЕШНИ МАСНОТИИ

Телото не реагира на ист начин на сите маснотии. Истражувањата покажуваат дека високот внос на заситени масти (како оние од животинско потекло) го зголемуваат насобирањето на масти. Од друга страна, незаситените маснотии кои содржат омега-3 масни киселини како ние во кокосот, ленот, оревите, семките од сончоглед, маслиново масло, авокадото, делуваат противвоспалително и имаат одличен ефект врз телото.

Совет: Коригирајте го консумирањето на маснотии и избалансирајте ја исхраната, бидејќи преголемата количина било на заситени или на незаситени масти нема да има позитивен ефект врз вашата линија.

Северина скршена од болка: „Поминаа 20 месеци откако син ми грубо го отселија од својот дом“

Хрватската пејачка Северина повторно напиша емотивна порака за својот син, за кој ѝ е одземено старателството.

„Поминаа 20 месеци откако мојот син е отселен од својот дом, во кој мирно живееше 7 ипол години. Без прашања, грубо, истиот ден... И бегалците ги отселуваат со нивните мајки.

Во овие 30 години, колку што пеам, повеќе луѓето ме објавуваа на фотографии со нивните деца, отколку што јас имам објавувано фотографии со своето дете. Не како Северина, туку како горда мајка. Тоа ми е забрането, па затоа ви подарувам песна со хорот Загрепчанки и деца...

Ви благодарам на сите за поддршката“, напиша Северина.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Severina (@severina)

Лекарите тврдат: Лицата со нулта крвна група се подложни на овие болести

Како што веројатно веќе знаете, луѓето со крвна група 0 можат да даруваат крв на сите други групи.

Имено, во еритроцитите од крвната група 0, нема фактори кои ја уништуваат туѓата крв. Ова значи дека тие можат да бидат донатори на сите други групи, но тие примаат крв само од истата група. Тоа ги прави прилично посебни.

Меѓутоа, не само оваа карактеристика ги одделува од другите крвни групи. Крвната група 0 е, всушност, повеќе склона кон некои болести од која било друга група. Од друга страна, оваа крвна група има многу други моќни карактеристики кои ја прават посебна.

Тие се склони кон некои болести, како што се дисфункција на тироидната жлезда, недостаток на јод, ниско ниво на тироидни хормони и чиреви. Овие дисфункции можат да бидат доста опасни за овие луѓе, бидејќи можат да доведат до многу несакани ефекти како што се прекумерна тежина и задржување на вода.

Луѓето со крвна група 0 имаат способност да бидат лидери и секогаш остануваат фокусирани на целта. Еден од нивните најдобри квалитети е нивната висока енергија и нивната проактивност.

Оваа крвна група во Јапонија е секогаш поврзана со одреден тип на личност. Крвната група е многу важна за Јапонците. На некои интервјуа за работа, тие дури ги прашуваат потенцијалните вработени која е нивната крвна група.

Според нив, луѓето со крвна група 0 се практични, темелни, фокусирани, организирани, посветени и одговорни. Поради фактот што нивните предци биле ловци, кои ја набудувале и проценувале околината за да преживеат, многумина веруваат дека овие луѓе се подобри и појасни логичари од другите.

Овие луѓе можат да станат импулсивни, хиперактивни, па дури и лути кога се под стрес. Поради нивните нездрави навики, склоност кон стрес, недостаток на вежбање и лоша исхрана, тие се подложни на штетни метаболички процеси, како што се отпорност на инсулин, забавување на активноста на тироидната жлезда и дебелина.

Покрај тоа, мора да знаете дека тие имаат повисоко ниво на желудочна киселина од која било друга крвна група. Ова значи дека тие имаат многу чувствителен стомак и имаат тенденција да формираат чиреви.

Се препорачува овие луѓе да избегнуваат кофеин и алкохол. Кофеинот може да биде особено штетен поради неговата тенденција да го зголемува адреналинот и норадреналинот, кои веќе се високи за типовите 0.

Покрај тоа, за нив е задолжителна физичка активност 3-4 пати неделно.

Само една чаша од овој напиток ќе ви ги намали болките во желудникот и ја намалува подуеноста

Нането е идеален летен пијалок а и ќе ви помогне побргу да стигнете до рамен стомак, поради тоа што освен што смирува и опушта, нането е одлично против дегистивните проблеми и надуеност.

Во едно истражување кое било спроведено неодамна, 95% од испитаниците на кои што им било дадено да мирисаат екстракт од нане, изјавиле дека почувствувале олеснување на главоболката и биле опуштени и релаксирани. Се што ви е потребно за овој освежителен пијалок е 1 литар вода, 3-5 вреќички чај од нане, сок од лимон и неколку коцки мраз.

Сварете литар вода и додадете ги вреќичките со нане. Можете да ставите малку мед додека е топло, а кога ќе се излади ставете во фрижидер и пред консумирање додадете малку лимон и мраз.

Популарно