Ким Кардашијан ослабела 30 килограми, но едно правило морала да го почитува

Секако, иако сите би сакале така, нема волшебно стапче и без намалување на порциите и малку физичка активност, тешко дека можеме да очекуваме добри резултати, но тоа не значи дека на патот треба да се изгладнувате . Напротив.

Во моментов, во Холивуд е хит новата верзија на една од најпопуларните диети на сите времиња, со која Кетрин Зета-Џонс, Ким Кардашијан, Кајли Џенер и Џенифер Анистон, како и претставници на посилниот пол, Бред Пит и Роби Вилијамс, успеаа да се стопат. Тоа е диета Аткинс, но со малку измени.

Како изгледа менито во новата диета Аткинс?

Диетата што некогаш ја смислил д-р Роберт Аткинс сега е насочена кон елиминирање на излекуваните месни производи од исхраната. Така, телото станува машина за топење и согорување на маснотии.

Новата диета Аткинсон се состои од 3 фази. Во првата фаза, внесувањето на јаглехидрати е ограничено на само 20 грама на ден. Должината на оваа фаза е 2 недели, а меѓу дозволените намирници се сите видови месо, морски плодови, свеж зелен зеленчук со лисја, јајца, сите видови маснотии и цели млечни производи.

Во втората фаза, постои постепено воведување на јаглехидрати, особено преку зеленчук и мали количини бобинки. Тогаш е дозволено да се вклучат сушени месни производи во исхраната.

Во оригиналната верзија на диетата Аткинс, сувомесни производи беа дозволени и во првата фаза. Сепак, сега е заклучено дека тие можат да го забават процесот на топење на маснотиите на самиот почеток на променетата диета.

Во третата фаза се внесува оптимална количина јаглехидрати – од 60 до 100 грама на ден, во зависност од конституцијата, која служи за одржување на постигнатата тежина. На луѓето кои ја следеле оваа диета им се препорачува да продолжат со ограничен внес на јаглехидрати дури и откако ќе ја достигнат посакуваната тежина, што всушност е неформална четврта фаза од диетата.

Во текот на првата фаза, луѓето кои се на диета Аткинс губат многу тежина, бидејќи нивната исхрана се базира на протеини. Сепак, во следните фази, исто така, потребно е вежбање.

Која храна е дозволена?

  • Месо – говедско, овчо месо, пилешко, патка, гуско месо, сланина
  • Риба – мрсна и морска риба, пастрмка, лосос, сардини
  • Јајца
  • Спанаќ, брокула, кељ, аспарагус, зелена салата, рукола, краставица, целер, кромид, печурки и пиперки
  • Бадеми, лешници, ореви и семки од сончоглед
  • Маслиново масло, кокосово масло и масло од авокадо
  • Билни зачини 

Правила:

Правилата на диетата Аткинс се многу едноставни – сè додека менито главно се базира на протеини, со употреба на здрави масла, како и зеленчук, ореви и семиња, килограмите ќе се стопат.

Сепак, она за што лекарите постојано предупредуваат е дека оваа диета не треба да ја практикуваат сите што сакаат да изгубат вишок килограми. Еден од несаканите ефекти на диетата Аткинс е запек, а ако храната е премногу солена, може да се појави ненадеен скок на крвниот притисок.

(Фото) Принцот Џорџ го слави 8-от роденден

Идниот крал денес полни осум години. Принцот Џорџ дефинитивно расте. Најстарото дете на војводата и војвотката од Кембриџ денес го слави својот осми роденден.

Во чест на големиот ден на Џорџ, Вилијам и Кејт споделија нова фотографија од не толку малиот принц.

Секоја година, мајката на принцот Џорџ, Кејт, војвотката од Кембриџ, прави нова фотографија од својот постар син и ја објавува за неговиот роденден. Оваа година не е исклучок.

На фотографијата, направена во Норфолк на почетокот на овој месец, Џорџ седи на автомобил во природа, облечен во поло маичка во пруги и морнарски шорцеви. Исто така има и широка, преслатка насмевка.

На почетокот на овој месец, принцот им се придружи на своите родители на финалето на Европското првенство, кога Англија играше против Италија на стадионот Вембли. Принцот Џорџ за таа пригода беше облечен во мал, симпатичен костум и вратоврска.

Тој не ги криеше своите емоции во текот на мечот, гушкајќи ги своите родители по првиот гол за Англија. Разочарувањето на младиот принц беше видливо кога Англија на крајот го загуби натпреварот.

(Видео) Нов документарец за венчавката на Чарлс и Дијана

Во јули 2021 година се одбележуваат 40 години од венчавката на принцот Чарлс и покојната Дијана, принцезата од Велс во 1981 година. Минатиот викенд, во пресрет на официјалната годишнина на 29 јули, беше објавен нов документарен филм на стриминг-платформата „Бритбокс“ (BritBox), кој вклучува внимателно реставрирани видео-снимки од историскиот ден.

Во најавата за „Свадбата на векот“ – документарен филм на заедничкиот стриминг- сервис на „Би-би-си“ и „Ај-ти-ви“ –  нараторката Анџела Рипон вели дека филмот потсетува на „денот што го маѓепса светот“и дека содржи „нечуени приказни раскажани од оние кои беа таму“.

„Кралските фанови ќе бидат особено возбудени кога ќе дознаат дека документарецоткористи убаво реставриран оригинален филм од венчавката, оживувајќи ја историјата како што никогаш порано не сте ја виделе“.

Возбудливиот долгометражен документарен филм дебитираше минатиот викенд на стриминг-платформата BritBox. Стримерот „Бритбокс“, заеднички потфат на „Би-би-си“ и „Ај-ти-ви“, е британски одговор на „Нетфликс“.

(Фото) Адел „уловена“ со заводникот кој жените ширум светот го обожуваат

Баш кога помисливме дека британската пејачка ќе признае дека е во врска со познатиот рапер, таа на некој натпревар се појавила со друг маж.

Веќе две години се шпекулираше дека пејачката Адел е во врска со британскиот рапер Скепт, инаку поранешно момче на Наоми Кемпбел, а парот пред неколку денови бил виден заедно на шопинг во Калифорнија.

Баш кога сите помислиле дека конечно ќе ја признаат својата љубов, таа сите ги изненадила кога на еден натпревар се појавила со друг маж.

Станува збор за Рич Пол, најпознатиот НБА агент и најдобриот пријател на Леброн Џејмс, а со Адел тој уживал во натпреварот.

Иако не разменувале нежности, постојано зборувале и се смееле, а тоа докажува дека им е пријатно додека се заедно.

Новинарот Брајан Виндхорст во својот поткаст за пејачката изјавил:

„Агентот Рич Пол ја доведе својата девојка на натпреварот. Неговата девојка е Адел. Ова е првпат заедно да се појават во јавност, така што тоа ќе ги преполни таблоидите, особено утре“.

Инаку, пејачката изгледала прекрасно во црната облека и долгиот капут за кој модните портали истакнуваат дека потсетува на стилот на Вивиен Вествуд, а Адел исто така носела и црна заштитна маска и многу златен накит.

Инаку, Рич Пол е многу популарен во светот на спортот и се истакнал како исклучителен агент, а неговото богатство се проценува на 100 милиони долари. 

Популарно