Храна од која ќе имате енергија во текот на целиот ден

Многумина од нас веднаш штом се разбудат сакаат да се расонат и да го зголемат нивото на енергија со кафе или чај. Меѓутоа, многу експерти не препорачуваат топли пијалаци наутро, туку денот да го започнете со чаша вода, па суво овошје, па по еден час може да следи и кафето.

За да имате постојано енергија мора редовно да јадете, тоа значи барем 5 мали и внимателно одбрани умерени оброци на ден. Ако се прејадете, брзо ќе почувствувате надуеност, непријатност во стомакот, па дури ќе се чувствувате поспани.

Нутриционистот Вибха Пури за PinkVilla наведе неколку намирници кои ќе ви помогнат во текот на целиот ден да бидете енергични.

Банани

Богат извор се на калиум, витамин Б6 и сложени јаглехидрати. Бананата може да послужи како гориво за тренинг или извор на енергија за вршење на секојдневните обврски. Освен витамин Б6, содржат и витамин Ц кој е силен антиоксиданс бидејќи ги штити клетките од слободните радикали. Исто така, воој витамин помага при апсорбиција на железото и во создавањето на колаген.

Може да јадете банани за појадок или како ужина пред тренинг.

Јајца

Белките се богати со протеини кои не одржуваат силни и активни во текот на денот.

„Јајцата во изобилие содржат аминокиселина наречена леуцин која помага во разградување на мастите за создавање константна енергија“, вели Пури.

Јаткасти плодови

Општо е познато дека јаткастите плодови се неверојатен извор на јаглехидрати, влакна и омега-3 масни киселини. Оревите, индиските ореви и бадемите се најдобар извор. Учествуваат во зголемувањето на нивото на енергија и го одржуваат човекот неуморен во текот на денот.

„Сите јаткасти плодови, кога се консумираат со кој било млечен производ, го зголемуваат нивото на енергија, задржувајќи ја во текот на денот“, објаснува Пури.

Риба

Масната риба е богат извор на омега масни киселини. Лососот и туната се најдобар извор. Богати се со витамин Б12 кој со фолната киселина делува на регулација на црвените крвни клетки и го подобрува железото.

„Подобри црвени крвни клетки значат подобра енергија и помалку умор“, додава Пури.

Ако сте ги имале овие симптоми, најверојатно сте претрпеле тивок мозочен удар

Веројатно мислите дека мозочниот удар е закана само за старите луѓе, но лекарите велат дека тоа може секому да му се случи. Еве што треба да знаете за раните знаци, дури и кога сте млади.

Оштетен, заматен или губење на видот

Почетокот на мозочниот удар може да предизвика губење на видот на едното или двете очи. 44% од луѓето кои доживеале мозочен удар велат дека губењето на видот е силен симптом.

Ненадејна главоболка и вртоглавица

Според Дејвид Њуман од Универзитетот за неврологија, вртоглавицата е силен знак за мозочен удар кај жените помлади од 45 години. Ако го почувствувате ова, побарајте медицинска помош.

Неповрзан јазик

Најраниот знак за мозочен удар е кога ќе почнете да зборувате неповрзано. Може да почнете да зборувате како во делириум и да ја изгубите способноста за зборување, што доведува до збунетост.

Ненадејно слабеење на екстремитетите

Ненадејно чувство на слабост или олабавеност на раката или ногата може да биде силен знак за мозочен удар. Ова може да доведе до парализа или колапс. Во повеќето случаи, парализата е поврзана со мозокот кој страда од мозочен удар. Најдобро е да ги истегнете рацете со дланките нагоре 10 секунди и ако ви падне едната рака, тогаш ќе се покаже знак на мускулна слабост.

Болка на едната страна од лицето

Болката не е вообичаен симптом на мозочен удар, меѓутоа, доколку почувствувате ненадејна болка во екстремитетите или особено на едната страна од лицето, тогаш знакот е очигледен.

Главоболки и мигрена

Акутната главоболка е чест показател за мозочен удар. Истражувањата покажаа дека меѓу 588 волонтери кои доживеале силна главоболка со мозочен удар, мнозинството биле млади луѓе со мигрена. Исто така, се покажа дека ова ги погодува жените почесто отколку мажите. Ако го почувствувате овој симптом, треба да направите магнетна резонанца.

Слабеење на лицето

Ако вашето лице е полупарализирано, ова е екстремен показател дека може да имате мозочен удар.

Исцрпеност

Студиите исто така покажаа дека кај засегнатите луѓе, жените покажуваат повеќе знаци на замор, збунетост, дезориентација и исцрпеност. Ова е уште еден показател за мозочен удар.

Икање

Овој предупредувачки знак ги погодува главно жените и може да доведе до ненадејно постојано икање. Ова се должи на мозочен удар кој го напаѓа респираторниот центар во мозокот.

Недостаток на здив и тремор

Кога имате мозочен удар, може да почувствувате ненадејно губење на воздухот и тешкотии при дишењето. Ова укажува на срцева аритмија поради недостаток на кислород.

Иако е доминантно кај жените, ова е уште еден показател што не треба да се игнорира. За да избегнете мозочен удар, важно е да водите здрав живот, да се вклучите во редовни активности и да се одморите. Намалете го алкохолот и тежината. Треба веднаш да се откажете од пушењето.

Ова е најдобриот лек за болно срце

Овој лек за срце помага брзо, закрепнувајќи го организмот на брз начин.

Сите знаеме дека правилното функционирање на срцето е многу важно, зошто од него главно зависи здравјето на човекот. Многу од болестите, настануваат како резултат на несоодветна функција на срцевиот систем, што е уште еден индикатор дека треба да му посветуваме посебно внимание.

Имено, тоа го направила монахињата Хилдегард фон Бинген во 13-ти век. Таа измислила неверојатен рецепт, чудо од лекарство за срцето. Со години овој лек успеале да го сочуваат, но не е заборавен до ден денес.

Во прилог го споделуваме рецептот:

Ставете во еден голем сад 10 пресни стебла магдонос, но без корен, залијте ги со еден литар домашно вино (црвено или бело). Додадете 2 супени лажици вински оцет и се заедно оставете да зоврие 10 минути. Потоа, додадете 300 грама пчеларски мед и варете уште 4 минути.

Откако ќе направите се од горенаведеното, процедете ја напивката. Тоа треба да го направите уште веднаш, додека е топла. Ставете ја во шише, кое пред тоа сте го дезинфицирале кое е наједноставно со некој силен алкохол.

По една чаша навечер пред спиење ќе овозможи на телото да ги регенерира оштетувањата кај крвните садови и да го подобри работењето на срцето.

Благодарение на оваа лековита напивка за срцето, се подобрува имунолошкиот систем, кој е главниот штит од доста болести. Докажано е дека доколку човек го конзумира неколку пати во годината, речиси е невозможно да добие срцев удар.

Можеби вакцината против Ковид-19 ќе треба да се дава секоја година?

Дополнителната, засилувачка доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, е мислењето на претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих Монтгомери, кое го истакна во интервју за весниците на германската медиумска група „Функе“.

Засилувачката доза на вакцината го зајакнува имунолошкиот систем. Но, не знаеме точно колку долго ќе трае пандемијата. Можеби вакцината треба да се дава секоја година – рече докторот.

Монтгомери го поддржа воведувањето зелени сертификати за вакцинација со рок на важност што ќе истече во одреден момент доколку граѓанинот навреме не изврши ревакцинација.

Првите вакцини против коронавирусот беа направени лани во декември во Германија, а граѓаните кои ги добија вакцините се уште имаат валидни потврди. Светската здравствена организација (СЗО) во петокот го идентификуваше новиот сој Б.1.1.529, пронајден во Јужна Африка, и го именува со грчката буква омикрон. СЗО во соопштението кажува дека оваа варијанта на коронавирусот „има голем број мутации, од кои некои се загрижувачки“.

Популарно