Родителите заминале на одмор и го оставиле своето дете само дома, биле уапсени кога се вратиле

Во Аризона, всушност се случи една верзија на Сам дома, но во многу полоши околности. Имено, детето било оставено намерно и многу подолго.

Родителите од Аризона се уапсени под обвинение за злоупотреба на деца, откако локалните власти откриле дека нивниот 11-годишен син останал сам дома за време на празниците, пишува NBC News.

Според канцеларијата на шерифот на округот Кочиз, 34-годишната мајка и 40-годишниот татко биле уапсени по три точки од обвинението за занемарување на детето кога конечно се вратиле дома на 29 декември, повеќе од пет недели откако наводно го напуштиле својот син. сам дома.

Од замениците во канцеларијата на шерифот било побарано да извршат увид во семејната куќа. Според соопштението објавено од канцеларијата на шерифот, јавувачот ги предупредил на можноста малолетното дете да остане само на неопределено време.

По проверката, пратениците оствариле контакт со 11-годишно момче кое живеело во куќата. Според полицијата, момчето открило дека неговата мајка излегла од дома непосредно пред Денот на благодарноста и дека татко му ја следел веднаш по празникот, оставајќи го детето само.

„Детето останало само додека не бил остварен контакт со замениците шерифи“, се вели во соопштението. „Детето посочи дека му е достапна замрзната храна и дека не одел на училиште најмалку претходните две недели.

Обидите на локалните власти да контактираат со родителите на момчето и со другите членови на семејството биле неуспешни, според Канцеларијата на шерифот на округот Кочис. Поради тоа детето е предадено на службата за заштита на децата. Надлежните не открија каде отишле родителите на детето додека биле отсутни и зошто излегле од дома без син.

Кога родителите на момчето конечно се вратиле во резиденцијата на 29 декември, тие беа уапсени и обвинети за занемарување на детето. Иако законот на Аризона не ја одредува возраста на која детето може да биде оставено само, Одделот за безбедност на деца во Аризона ги истражува извештаите за запоставување, вклучително и неуспехот на родителот или старателот да обезбеди надзор, што го става детето на неразумен ризик од повреда.

4 навики за доручекот кои мора да ги промените

Здравиот појадок е одлична работа – ве тера да слабеете, подолго ве држи сити и благодарение на него сте полни со енергија. Но, сето тоа важи доколку знаете што да јадете!

Консумирајте протеини

Она што се случува во вашето тело кога сте гладни е тоа што лачи грелин, кој е хормон на гладот, па затоа е добро да земате храна која е полна со протеини, на пр. јогурт, органски путер од кикирики, јаткасти плодови…

Зеленчукот е важен

Зеленчукот има многу придобивки за вашиот организам, а една од нив е тоа што помага во работата на цревата, па затоа секогаш во појадокот додавајте малку зеленчук, на пример спанаќ, кромид…

Вклучете ја маста

Нешто што ќе биде многу пријатно за вашето тело е да додадете здрави масти во вашата исхрана, кои ги има на пример во бадем, кокосово масло, авокадо итн. Сепак, внимавајте со овие намирници и не претерувајте!

Наместо слатки, јадете нешто солено

Доколку досега сте консумирале благо за појадок, во вид на снегулки и сл. тогаш обидете се да ја промените таа навика. Подобро би било да јадете нешто конкретно и солено, бидејќи преку храната ќе внесете доволно енергија во организмот, а патем и ќе го одржите шеќерот во крвта на добро ниво.

Oваа намирница ќе го згусне јадењето за секунда, лековите е и евтина

Кога сакаа да ja згуснат супата, гравот или некој сос, нашите мајки и баби правеа запршка, односно мешаа брашно со масло или некоја друга маст и го додаваа во јадењето.

Денес постојат поедноставни и поздрави алтернативи за згуснување на течните јадења „на лажица“, кои се полни со протеини.

Црвената леќа е најдобрата замена за нездравото пропржено брашно.

Таа е лесно сварлива мешунка која содржи околу 330 калории во 100 грама сува леќа и приближно 24 грама протеини од растително потекло.

Не е неопходно да се кисне со часови пред термичка обработка, како што е случајот со наутот или гравот, а потребни се само околу 15 минути за да се свари.

Колку леќа ви треба а згуснување јадење?

Употребете 100 грама сува леќа на 500 милилитри до 1 литар течност како вода или бујон. 

При варење таа ќе се впие доволно количина течност и ќе го згусне јадењето.

Можете и да ја измиксирате додека не добиете кремаста или густа течност.

Еден симптом покажува дека веројатно сте прележале омикрон а тоа не сте го знаеле

Многу од луѓето по прележување на омикрон сојот пријавуваат еден проблем.

Омикрон сојот се пренесува најбрзо од сите досегашни соеви, па многу од државите ширум светот рушат врвни рекорди во бројките на новозаразени.

Симптомите на инфекцијата со овој сој, главно потсетуваат на симптомите на класичен грип и за среќа клиничките слики главно се полесни, а има и многу асимптоматски случаи.

Токму тие луѓе кои немале или имале благи симптоми не ни знаеле дека прележале омикрон сој, доколку еден симптом кој најчесто се појавува по прележување на инфекцијата не се појавил, а тоа е опаѓање на косата.

Имено, студијата „Хакенсан“ од Универзитетот во медицинскиот центар во Њу Џерси покажала дека токму тој проблем најчесто се појавува како последица на прележан омикрон сој, а зголеменото опаѓање на косата се појавува главно меѓу неколку седмици и три месеци по прележување на болеста.

„Поминав шест дена во болница поради коронавирусот, а неколку седмици потоа отидов дома, а косата почна да ми опаѓа во прамени. Беше ужасно“, вели Паула Дијаз, една од пациентките која се соочила со тој проблем. Британскиот институт за трихологија вели дека постојат и некои глобални истражувања кои се занимаваат со врската меѓу Ковид-19 и опаѓањето на косата.

„На пример во тие истражувања од училиштата за медицина при Универзитетот во Индијана се потврдило дека речиси третина од 1.500 учесници пријавиле опаѓање на коса како еден од долгорочните симптоми на Ковид-19“, велат од Институтот за трихологија.

Експертите велат дека постојат две главни причини зошто косата опаѓа по прележан Ковид. Првата причина е кога реакцијата на телото на вирусот ќе стане преактивна и ќе предизвика воспаление, иако личноста би требало веќе да закрепне од коронавирусот.

Втората причина е стресот затоа што е познато дека Ковид-19 предизвикува стрес, но и дека тој се поврзува со опаѓањето на косата.

Популарно