Родителите заминале на одмор и го оставиле своето дете само дома, биле уапсени кога се вратиле

Во Аризона, всушност се случи една верзија на Сам дома, но во многу полоши околности. Имено, детето било оставено намерно и многу подолго.

Родителите од Аризона се уапсени под обвинение за злоупотреба на деца, откако локалните власти откриле дека нивниот 11-годишен син останал сам дома за време на празниците, пишува NBC News.

Според канцеларијата на шерифот на округот Кочиз, 34-годишната мајка и 40-годишниот татко биле уапсени по три точки од обвинението за занемарување на детето кога конечно се вратиле дома на 29 декември, повеќе од пет недели откако наводно го напуштиле својот син. сам дома.

Од замениците во канцеларијата на шерифот било побарано да извршат увид во семејната куќа. Според соопштението објавено од канцеларијата на шерифот, јавувачот ги предупредил на можноста малолетното дете да остане само на неопределено време.

По проверката, пратениците оствариле контакт со 11-годишно момче кое живеело во куќата. Според полицијата, момчето открило дека неговата мајка излегла од дома непосредно пред Денот на благодарноста и дека татко му ја следел веднаш по празникот, оставајќи го детето само.

„Детето останало само додека не бил остварен контакт со замениците шерифи“, се вели во соопштението. „Детето посочи дека му е достапна замрзната храна и дека не одел на училиште најмалку претходните две недели.

Обидите на локалните власти да контактираат со родителите на момчето и со другите членови на семејството биле неуспешни, според Канцеларијата на шерифот на округот Кочис. Поради тоа детето е предадено на службата за заштита на децата. Надлежните не открија каде отишле родителите на детето додека биле отсутни и зошто излегле од дома без син.

Кога родителите на момчето конечно се вратиле во резиденцијата на 29 декември, тие беа уапсени и обвинети за занемарување на детето. Иако законот на Аризона не ја одредува возраста на која детето може да биде оставено само, Одделот за безбедност на деца во Аризона ги истражува извештаите за запоставување, вклучително и неуспехот на родителот или старателот да обезбеди надзор, што го става детето на неразумен ризик од повреда.

Лековитоста на морето: Неколку дена на море можат да направат чудо за вашето здравје

Лековитоста на морето е одамна потврдена, но не само поради пливањето, туку и поради шетањето на песок, воздухот и сонцето.

Британското здружение за дерматолози истакнува дека многу делотворно е и седењето покрај морето и гледањето на брановите. Воздухот и мирисот ослободуваат диметил-сулфид кој директно делува позитивно на дишните патишта. Тоа има одличен ефект кој се изразува преку добар сон и слободно движење на крвотокот.

Негативните јони се борат и против слободните радикали, воспоставувајќи рамнотежа на хормонот на среќа и задоволството.

Минувањето време покрај море го ублажува и дерматитисот, односно морската сол и калиум хлоридот го успоруваат зараснувањето на кожата, повлекувањето на егземите, а се препорачува и како лек за синуси, алергија и настинки.

Благодарение на сонцето, организмот добива и неопходна количина витамин Д кој делува на коските, мускулите и имунитетот.

Пронајден лек кој го убива ракот

Британски научници пронајдоа лек кој може да го изгладне ракот и на тој начин да го натера да се повлече односно ремисија.

Овој успех би можел да биде првиот напредок во третманот на тумори на мозокот во последните две децении.

Научниците од Империјал колеџ во Лондон спроведоа тестови на глувци кои имале глиобластом (ГМБ) – еден од најагресивните форми на рак на мозокот. На глодарите им бил даден експериментален лек кој ги лишил од аминокиселината аргинин – витална хранлива материја која туморите ја користат за да растат.

Во новото истражување објавено во Журналот за клиничко истражување, третираните глувци живееле околу 47 дена, речиси двојно повеќе од оние што не биле лекувани, кои преживеале 27 дена. За споредба, некои глувци биле подложени на радиотерапија или зрачење. Живееле во просек по 37 дена.

Но, кога новиот лек бил комбиниран со радиотерапија, сите глувци отишле во ремисија и живееле без рак околу една година пред да бидат убиени.

Насочување кон на растот на туморот

ГМБ е најчестиот тип на висококвалитетен примарен тумор на мозокот кај возрасните, а исто така е и најагресивен најсмртоносен. Помалку од еден процент од пациентите со ГБМ живеат повеќе од десет години, а за многумина прогнозата е само 12 месеци.

Аргинин е амино киселина која се користи за создавање на сложени молекули наречени протеини, кои имаат широк опсег на функции во клетките. Неопходен им е на различни канцерогени клетки, особено за оние кои брзо растат, па затоа научниците решија да истражат дали неговото ускратување за клетките на туморот може да се користи како потенцијална стратегија за лекување на различни видови тумори, вклучувајќи го и ГМБ.

Околу 70 проценти од ГМБ туморите можат да произведат аргинин, а околу 30 проценти не можат. Во новата студија, истражувачкиот тим се фокусираше на тумори кои можат да произведат аргинин, изложувајќи ги на лек наречен ADI-PEG20. Овој лек го разградува аргининот, а целта беше да се оневозможи пристапот на туморите до аргинин. Тимот исто така го истражува потенцијалот за користење на ADI-PEG20 кај 30 проценти од туморите кои не се во состојба да произведат аргинин. Доколку третманот се покаже успешен и кај овие тумори, тоа би значело дека сите пациенти со ГБМ би можеле да се лекуваат со намалување на нивото на аргинин.

Голем напредок

Д-р Нел Сајед, кој го води тимот во Империјал центарот за истражување на тумори на мозокот во Одделот за наука за мозокот, рече: „Аргининот е витална хранлива материја за раст на туморот, а нашите резултати покажуваат дека намалувањето на неговите нивоа ги прави туморите многу почувствителни на радиотерапија”.

„Отстранувањето на аргининот ја отстранува имуносупресијата на туморот и откривме дека нашиот пристап значеше дека клетките на одбранбениот систем лоцирани околу туморот имаат поголема веројатност да ги напаѓаат и отстрануваат клетките на туморот“, додаде тој.

„Резултатите од лабораторијата покажаа дека употребата на ADI-PEG20 во комбинација со радиотерапија резултираше со одржлив одговор со продолжено преживување без болести и без значителна токсичност. Следните чекори се да се испита безбедноста и ефикасноста на овој лек кај луѓето со поставување на ново клиничко испитување“, објасни тој.

Еден од авторите на студијата, д -р Тим Крук, медицински консултант за онкологија во болницата Кромвел, рече: „Очекуваме нашата работа да го промени третманот на GBM и да стане нов стандард за грижа за оваа разорна“.

„Возбудливо откритие“

Хју Адамс, шеф на акционерските односи во Brain Tumor Research, рече дека ова е значајно и возбудливо откритие.

„Постои итна потреба од нови пристапи во третманот на ГБМ, што е фатално во повеќето случаи. За две децении нема подобрување во опциите за третман за овој тип на тумор“, рече тој.

Познат босански пејач заврши во болница на операција

Пејачот на народна музика Халид Бшлиќ заврши во болница во Сараево, каде што му беше вграден стент.

Сопругата на Халид, Сејда ја потврди информацијата за медиумите, а потоа откри во каква состојба се наоѓа пејачот.

„Добро е, се чувствува одлично, исто како ништо да не било. Утре го очекуваме дома“, кажа Сејда.

Популарно