Го намалува ризикот од срцеви болести, го регулира крвниот притисок и го снижува холестеролот

Овој домашен лек е создаден од страна на познатиот руски хирург Амосов и вистинска ризница на витамини, антиоксиданси и минерали, неопходни за правилно функционирање на организмот.

Амосовата паста го негува и зајакнува срцевиот мускул, го лекува васкуларниот систем и го зајакнува имунитетот.

Денес сите посегнуваат по лековите што ги нудат фармацевтските компании, заборавајќи дека многу поефикасни средства се оние природните.

Доктор Амосов развил цел систем за одржување на здравјето. Николај Амосов ги спасил животите на илјадници луѓе кои боледувале од кардиоваскуларни болести.

Годините работа со пациенти што имале проблеми со срцето го инспирирале да направи домашен лек што ги отстранува сите симптоми. Амосовата паста е лек што секој треба да го има во својот дом.

За овој лек ќе ви требаат:

500 г ореви

500 г суво грозје

500 г суви кајсии

500 г суви сливи

500 г суви смокви

лажица мед

1 лимон

Сомелете ги сите состојки, добро измешајте ги, па додајте лажица мед и исцедете лимон. Доколку смесата е премногу густа, загрејте ја на рингла за да можете да направите хомогена смеса.

Добиената смеса распределете ја во мали тегли. Лекот ќе биде добар за употреба во наредните 6 месеци.

Вака се користи лекот:

Доктор Амосов препорачува да јадете по една лажица 30 минути пред појадок и една 30 минути пред вечера.

Овој лек може да го консумираат и деца поголеми од 3 години, со тоа што дозата во тој случај е една лажица дневно.

Комбинацијата од јаткасти плодови и суво овошје има голема улога во одржувањето на здравјето на срцето.

Предности од употребата на овој лек:

Влијае врз целиот организам. Значајно го намалува ризикот од срцеви болести и васкуларна склероза. Го подобрува централниот нервен систем, го регулира крвниот притисок, спречува тромбоза и создавање згрутчувања. Биоактивните супстанции вклучени во смесата ја активираат еластичноста на крвните садови и го отстрануваат холестеролот. Смесата позитивно влијае врз дигестивниот тракт, ја активира цревната функција и го зајакнува целото тело.

Благотворните витамини и микроелементи што ги содржи го активираат одбранбениот механизам и се одлична превенција од заразни и вирусни болести, особено во текот на есен и зима.

4 навики за доручекот кои мора да ги промените

Здравиот појадок е одлична работа – ве тера да слабеете, подолго ве држи сити и благодарение на него сте полни со енергија. Но, сето тоа важи доколку знаете што да јадете!

Консумирајте протеини

Она што се случува во вашето тело кога сте гладни е тоа што лачи грелин, кој е хормон на гладот, па затоа е добро да земате храна која е полна со протеини, на пр. јогурт, органски путер од кикирики, јаткасти плодови…

Зеленчукот е важен

Зеленчукот има многу придобивки за вашиот организам, а една од нив е тоа што помага во работата на цревата, па затоа секогаш во појадокот додавајте малку зеленчук, на пример спанаќ, кромид…

Вклучете ја маста

Нешто што ќе биде многу пријатно за вашето тело е да додадете здрави масти во вашата исхрана, кои ги има на пример во бадем, кокосово масло, авокадо итн. Сепак, внимавајте со овие намирници и не претерувајте!

Наместо слатки, јадете нешто солено

Доколку досега сте консумирале благо за појадок, во вид на снегулки и сл. тогаш обидете се да ја промените таа навика. Подобро би било да јадете нешто конкретно и солено, бидејќи преку храната ќе внесете доволно енергија во организмот, а патем и ќе го одржите шеќерот во крвта на добро ниво.

Еден симптом покажува дека веројатно сте прележале омикрон а тоа не сте го знаеле

Многу од луѓето по прележување на омикрон сојот пријавуваат еден проблем.

Омикрон сојот се пренесува најбрзо од сите досегашни соеви, па многу од државите ширум светот рушат врвни рекорди во бројките на новозаразени.

Симптомите на инфекцијата со овој сој, главно потсетуваат на симптомите на класичен грип и за среќа клиничките слики главно се полесни, а има и многу асимптоматски случаи.

Токму тие луѓе кои немале или имале благи симптоми не ни знаеле дека прележале омикрон сој, доколку еден симптом кој најчесто се појавува по прележување на инфекцијата не се појавил, а тоа е опаѓање на косата.

Имено, студијата „Хакенсан“ од Универзитетот во медицинскиот центар во Њу Џерси покажала дека токму тој проблем најчесто се појавува како последица на прележан омикрон сој, а зголеменото опаѓање на косата се појавува главно меѓу неколку седмици и три месеци по прележување на болеста.

„Поминав шест дена во болница поради коронавирусот, а неколку седмици потоа отидов дома, а косата почна да ми опаѓа во прамени. Беше ужасно“, вели Паула Дијаз, една од пациентките која се соочила со тој проблем. Британскиот институт за трихологија вели дека постојат и некои глобални истражувања кои се занимаваат со врската меѓу Ковид-19 и опаѓањето на косата.

„На пример во тие истражувања од училиштата за медицина при Универзитетот во Индијана се потврдило дека речиси третина од 1.500 учесници пријавиле опаѓање на коса како еден од долгорочните симптоми на Ковид-19“, велат од Институтот за трихологија.

Експертите велат дека постојат две главни причини зошто косата опаѓа по прележан Ковид. Првата причина е кога реакцијата на телото на вирусот ќе стане преактивна и ќе предизвика воспаление, иако личноста би требало веќе да закрепне од коронавирусот.

Втората причина е стресот затоа што е познато дека Ковид-19 предизвикува стрес, но и дека тој се поврзува со опаѓањето на косата.

Оваа храна е опасна по здравјето ако ја јадете секој ден

Рускиот диететичар и нутриционист Андреј Бобровски открива што ќе се случи со телото доколку секој ден јадете сирење.

„Постојат многу различни видови сирење што содржат многу масти и не е пожелно да ги јадете секој ден“, вели Андреј Бобровски, професор на медицинскиот факултет во Санкт Петербург.

Премногу сирење може да доведе до развој на атеросклероза (болест на затнати артерии), хипертензија и други кардиоваскуларни болести, како и до уролитијаза (појава на камен во празнините на уролошките органи), објаснил тој.

Сирењето не е производ за секојдневна консумација, бидејќи содржи многу калории, а освен тоа, содржи лоши масти и лош холестерол.

Составот на многу видови сирење вклучува и голема количина на сол, која исто така претставува закана за телото, додал тој. Ако не сте подготвени да го исклучите овој производ од вашата секојдневна исхрана, би требало да ја ограничите неговата употреба.

„Во умерени количини, сирењето е корисно и го зајакнува имунитетот. Тоа е млечен производ, богат со комплетни протеини и аминокиселини. Придонесува за доброто функционирање на целиот организам, а покрај тоа, сирењето е вреден извор на калциум и витамин Б. Истовремено, витаминот Б12 што се наоѓа во производот го прави особено корисен во зима“, рекол нутриционистот.

Популарно