Додавањето на еден оброк пред главниот оброк може многу да ви помогне во процесот на слабеење?

Со желба да ослабат, повеќето луѓе одлучуваат да исфрлат оброк или одредена храна од исхраната.

Сепак, дали некогаш сте размислувале поинаку - дека додавањето на еден оброк пред главниот оброк всушност може многу повеќе да ви помогне во процесот на слабеење? Веруваме дека не сте!

Познато е дека секој семеен ручек започнува со чорба или супа, и тоа не без причина. Имено, ова јадење е заслужно за добрата работа на органите за варење, но и помал внес на калории за време на главниот оброк.

Поради оваа причина, супите/чорбите можат да бидат одлични за слабеење, особено кога станува збор за супи кои се богати со зеленчук и полни со влакна. Меѓутоа, за супата да биде ефикасна и да го извлечете максимумот од неа, потребно е да се направи добар избор на состојки и да се следат одредени правила. Затоа, нутриционисти откриваат неколку важни совети на оваа тема.

Уживањето во супи/чорби може да биде неограничено, бидејќи супите се толку разновидни и вкусни што едноставно не можете да погрешите со нив. Предноста е што повеќето супи се генерално многу добри од нутриционистичка гледна точка. Генерално кажано, имаат малку калории, многу малку масти и се полни со здрави состојки, доколку знаеме да го направиме вистинскиот избор.

Дали супата е најдобриот потиснувач на апетитот?

Бројките од една неодамнешна анкета зборуваат сами за себе. Меѓу 60-те учесници (30 мажи и 30 жени) на овој експеримент, кои јаделе супа 12 минути пред секој оброк, откриено е дека сите тие консумирале околу 20% помалку калории по главниот оброк.

За слабеење, во супата треба да се вклучат протеини со малку маснотии. Диетата богата со протеини може да ви помогне да се чувствувате посито во споредба со ниско-протеинската диета, а тоа може да помогне во регулирањето на тежината на долг рок, велат експертите.

Значи, кога подготвувате супа, размислете за опциите како грав, леќа и ситно сечкано пилешко бело месо без кожа. Густината на супата или чорбата може да помогне и за побрзо полнење на желудникот и на тој начин намалување на гладот.

Покрај тоа, предноста на супата во потиснувањето на апетитот е што ја јадеме многу бавно. Имено, истражувањата покажуваат дека побавната исхрана помага побрзо да стекнете чувство на ситост, а со тоа и да внесете значително помалку калории, без воопшто да сте свесни за тоа.

Веруваме дека после овие совети повеќе нема да прескокнувате супа/чорба во ресторан и дека ќе ја вклучите во вашата редовна исхрана. Ќе видите дека оваа одлука ќе ви се исплати повеќекратно!

Овој чај ќе ви помогне ако имате мигрена

Чајот од лаванда делува како седатив, а им се препорачува на лицата кои имаат проблем со главоболки, анксиозност и несоница.

Подготвувањето на овој чај е едноставно, а во продолжение прочитајте повеќе за придобивките од неговото консумирање.

Мигренски главоболки – мирисот на лавандата делува како седатив и има смирувачки ефект. Чајот од лаванда може да помогне во излекувањето на мигренските главоболки затоа што помага за опуштање на крвните жили, малите мускули во вратот и околу очите.

Несоница и исцрпеност – шолја чај од лаванда пред спиење може да ви помогне полесно да заспиете затоа што лавандата го смирува нервниот систем и го намалува нивото на стрес.

Депресија и анксиозност – лавандата може да ги редуцира стресот и анксиозноста, како и да го подобри расположението. Исто така, лавандата ја поттикнува релаксацијата.

Со овој напиток ќе го намалите обемот во половината

Со помош на овој рецепт, многу жени успеале да го намалат обемот на половината за неверојатен 1 сантиметар на ден.

Оваа напивка го отстранува  вишокот масти и вода во организмот и истовремено го подобрува функционирањето на мозокот, видот и помнењето.

Потребни состојки:

1 лажичка мед

2 лажички јаболков оцет

1 шолја свежо цеден сок од грејпфрут

Подготвувањето на оваа напивка е многу едноставна. Сè што е потребно е да ги ставите сите состојки во блендер и да ги миксате додека не добиете хомогена смеса.

Оваа напивка би требало да ја консумирате секој ден пред главниот оброк, односно пред ручек или вечера во текот на една недела.

Потоа направете пауза од седум дена, па повторете го третманот.

Ако не го сакате сокот од грејпфрут, како замена можете да користите и сок од портокал.

Промената на ноктите може да биде сигнал дека сте болни

Симптомите на дијабетес тип 2 не се појавуваат секогаш одеднаш. Медицинските експерти ве советуваат да внимавате на какви било промени во ноктите, рацете и стапалата.

Без разлика дали се кратки или долги, дебели или тенки, вашите нокти можат да откријат многу тајни за вашето здравје.

Промените во текстурата, дебелината или бојата може да бидат сигнал дека сте болни пред да се појават други симптоми. Од недостаток на витамини до одредени видови на рак и раните знаци на висок шеќер во крвта, ноктите содржат многу траги.

Кога страдате од хронична болест како што е дијабетес тип 2, уште поважно е да обрнете посебно внимание на здравјето на вашите нокти. Игнорирањето на симптомите и лошото управување може да доведе до катастрофални здравствени ризици. Промените во бојата и дебелината на ноктите може да ве предупредат за ризикот.

Што е дијабетес тип два

Дијабетесот тип 2 е хронична здравствена состојба во која нивото на шеќер се зголемува во крвотокот.

Вообичаено, хормонот инсулин помага во движењето на гликозата од крвта до клетките, каде што се користи за енергија. Меѓутоа, со дијабетес тип 2, клетките на телото не можат да одговорат на инсулинот како што треба.

Во подоцнежните фази на состојбата, телото исто така може да не произведува доволно инсулин. Неконтролираниот дијабетес тип 2 може да доведе до хронично високи нивоа на гликоза во крвта, што може да предизвика неколку симптоми и потенцијално да доведе до сериозни компликации.

Симптоми на дијабетес тип 2 на ноктите

Кај некои луѓе со дијабетес, ноктите добиваат жолтеникава нијанса.

– Често, оваа промена на бојата има врска со разградувањето на шеќерот и неговото влијание врз колагенот во ноктите – вели Хелтлајн.

Други промени на ноктите

– Многу чести болести може да се манифестираат преку изгледот на вашите нокти – додала д-р Елизабет Салада.

Секогаш сакате да бидете свесни за каква било промена во обликот на ноктот, дебелината, конзистентноста гледајќи ја површината, бојата на ноктот, дали ноктот е одвоен од подлогата на ноктите. Мало руменило на дното на ноктот понекогаш е и симптом на дијабетес.

Раните симптоми на дијабетес вклучуваат:

Постојана глад; Недостаток на енергија; Замор; Прекумерна жед; Често мокрење; Заматен вид; , пецкање или вкочанетост во рацете или нозете.

Популарно