ВИДЕО: Ново игралиште и турнир во мал фудбал - Љубанци

Љубанци конечно доби ново игралиште по сите стандарди. Општина Бутел постави вештачка трева, трибина со над 200 столчиња, а игралиштето е осветлено и може да се користи и ноќно време. Истовремено беше отворен и меморијалниот турнир Љубанци 2022 во чест на загинатите бранители од 2001 со потекло од од оваа скопска населба. Љубанци е дел од општина Бутел и се наоѓа на скопска Црна Гора.

Вреди да се посети.

Д-Р МИТОВ СО ПРЕДАВАЊЕ И ПРОМОЦИЈА НА НАЈНОВАТА КНИГА – „ПРЕПЛЕТЕНИ СО ПРИРОДАТА“

Оваа среда, на 20 септември, во Јавна соба, со почеток од 19:30 часот, д-р Александар Митов преку предавање ќе ја промовира својата нова книга „Преплетени со природата“.

По објавувањето на „Водич за долговечност“ во 2018 година, д-р Митов со новата книга ја продолжува својата мисија да остави запишани рецепти за здрав и среќен живот. Овој пат се посветува на прашањето како одново да се поврземе со природата и со себеси. Благодарение на повторното воспоставување на подзаборавените врски, можеме да уживаме во здрав, исполнет и долг живот. Д-р Митов е долгогодишен просветлувач на патот кон здравјето. Следејќи ги најновите научни студии за влијанието што начинот на живеење го има врз поединецот, успева да ја преточи медицинската наука во практика и во конкретни совети.

Настанот, што е дел од низата Отворени предавања за отворени умови во организација на ТРИ, во чие издание е оваа книга, ќе го отвори Александра Белчева-Бела. Предавањето, како и самата книга, се повик за будење преку запознавање со петте нишки на здравјето: исхраната, движењето, спиењето, микробиомот и блиските луѓе. Д-р Митов ќе ни помогне да разбереме на кој начин сме преплетени со природата, истовремено давајќи ни исцелувачки сознанија.

Предавањето има затворен карактер, а пријавувањето е преку следниот линк: bit.ly/3ZdCl2l. Останати се уште неколку слободни места.

Ве покануваме на оваа поучна средба што ќе ви го отвори патот, не само кон едно ново јас туку кон природата – вистинската природа во која се содржат одговорите на многу наши прашања, и природата на нашата личност составена од здраво тело и здрав дух. 

Училиште во Турција ќе го носи името „Македонија“

Училиште именувано „Македонија“ кое ќе има 24 училници именувано по македонските градови, ќе започне со настава на 11 септември оваа година во Малатија, Турција. 

Стопанска Комора на Македонија-Турција (МАТТО) информира дека училиштето кое го носи името „Македонија“, е на површина 8 656 метри квадратни и има 24 училници именувани по градовите Скопје, Тетово, Охрид, Штип, Куманово...

Училиштето го симболизира духот на пријателството и соработката меѓу народите на Република Северна Македонија и Република Турција.

Овој проект, нагласуваат од МАТТО, освен што ќе биде еден дополнителен мост за поврзување на народите од двете држави, ќе биде уште една гордост на сите граѓани на Република Турција кои потекнуваат или имаат корени од нашата држава.

Училиштето е изградено со донацијата од еден милион евра, во која учествуваа членките на МАТТО, а со поголема сума учествуваше Црвениот Крст на Република Северна Македонија. Станува збор за донација со која се изгради едно од стотината срушени училишта во реонот Малатија.

Протоколот за соработка за изградба на училиштето беше потпишан во јули годинава од страна на МАТТО и подрачната единица на министрите за образование на Република Турција, и Валијата на Малатија. Овој проект се реализираше со поддршка на Црвениот Крст на Република Северна Македонија, Министерството за образование и наука на Република Северна Македонија како и со поддршка на Сојузот на турски невладини организации во земјава (МАТУСИТЕБ), здружението ЕСНАФ, општини, образовни институции, здруженија и фондации и хумани граѓани на Република Северна Македонија.

Со изградбата на училиштето се прави чекор кој чекор кој ќе стави уште еден печат во насоката на продолжување на пријателството и солидарноста меѓу двете држави.

- Ова е чекор кој придонесува за развојот на образованието на децата кои останаа без своите училишта. Ова е чекор со кој на новите генерации ќе им се даде уште еден светол пример за хуманоста, заедништвото и пријателството меѓу двата народи, истакнуваат од МАТТО.

Училиштето „Македонија“ во Малатија е круна на сите активности на МАТТО, Црвениот Крст, МАТУСИТЕБ, организации, поединци од Република Северна Македонија, кои беа преземени со цел да се помогне на турскиот народ по разорниот земјотрес што се случи на шести февруари годинава во Турција. Турција ја погодија два земјотреси со епицентар во Кахраманмараш, јужна Турција, и со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, а предизвикаа поместување на копнената маса во Турција за три метри. По августовскиот земјотрес во 1999 година, во регионот на Мраморното Море, земјотресите од шести февруари се најмоќните и најразорните во последните 100 години. 

Популарно