Што може да ви кажат ноктите за вашето здравје?

Можете да не обрнуваме внимание на ноктите, но тие можат да нè предупредат за некои сериозни состојби, вклучувајќи артритис, воспаление и, во екстремни случаи, рак.

„Критично е луѓето сами да ги прегледуваат ноктите околу еднаш месечно и да се консултираат со дерматолог за какви било промени“, изјави д-р Шари Липнер од Универзитетот Корнел во Њујорк за Daily Mail.

Модринки на ноктите

Ако го удрите ноктот, се очекува модринка. Но, ако сте забележале модринка која нема да исчезне, постои мала шанса тоа да е знак за рак. Кога се појавува рак на кожата под ноктите, медицински наречен субунгвален меланом, тој создава црна или темна дамка која не исчезнува.

“Луѓето обично се сеќаваат на траумата што предизвикува модринка под ноктот. Но, ако мислите дека не сте се удриле и модрината се шири, тогаш тоа е обично лош знак. Кога ноктот ќе порасне, модрината под ноктот ќе исчезне, но со рак на кожата, дури и како што поминува времето, нормалната боја на ноктите повеќе не е видлива“, објасни дерматологот Кристин Ко од Медицинскиот факултет Јеил во Конектикат.

Ракот на кожата под ноктот може да се манифестира и како една темна лента низ ноктот која не исчезнува. Ракот на кожата под ноктите е релативно редок и сочинува до три проценти од сите случаи на рак на кожа пријавени годишно во САД. Кога е рано откриен, тој е многу излечив.

Црвени ленти

Црвените ленти, исто така, може да бидат резултат на повреда на ноктите, но вреди да се обрне внимание бидејќи, според лекарите, тие можат да бидат првиот предупредувачки знак за опасна по живот срцева состојба наречена бактериски ендокардитис, каде што микроорганизмите ги инфицираат срцевите залистоци. .

“Доколку оваа состојба не се лекува, може да влијае на ноктите. Не е невообичаено ова да биде првиот предупредувачки знак за проблем”, истакнува д-р Липнер.

Инфекцијата се јавува кога бактериите влегуваат во крвотокот и го наоѓаат својот пат до срцето. Таму, тие можат да ги нападнат срцевите залистоци и да предизвикаат воспаление во внатрешната обвивка на органот, оставајќи го помалку способен да пумпа крв низ телото.

Други предупредувачки знаци на ендокардитис вклучуваат болка во градите при дишење, отежнато дишење и болки во зглобовите и мускулите. Бројките покажуваат дека има околу 47.000 случаи на ендокардитис во САД секоја година.

Вдлабнатини на ноктите

Често се смета дека вдлабнати или испукани нокти се должат на бактериска или габична инфекција. Но, дерматолозите велат дека во некои случаи тоа може да биде и ран предупредувачки знак за артритис.

„Околу 40 проценти од луѓето со псоријаза имаат и артритис. Псоријазата може да влијае и на ноктите. Тогаш ќе забележите ситни јами“, додава д-р Липнер.

Околу 7,5 милиони Американци имаат псоријаза. Во некои случаи, промените на ноктите може да се појават години пред артритисот, според студијата во списанието Reumatologia.

Испакнати линии

Вертикалните гребени на ноктите кои наликуваат на тенки ленти се природен знак на стареење, но тие исто така може да укажуваат на прекумерно миење на рацете или прекумерна употреба на средства за дезинфекција.

„Прекумерната употреба на гелови за дезинфекција на рацете може да предизвика кршливи нокти и појава на бразди. Ова ми се случи и мене. Средствата за дезинфекција се сеприсутни од почетокот на пандемијата „Ковид-19“, но нивната пречеста употреба може да претставува опасност за рацете “, тврди др. СЗО.

Кршливи нокти

Експертите тврдат дека кршливите нокти може да бидат знак за лоша исхрана, односно недостаток на витамини и минерали. Според Американскиот остеопатски колеџ за дерматологија (AOCD), кршливите нокти исто така може да бидат знак за проблем со тироидната жлезда.

Свиткани или закривени нокти

Недостатокот на кислород во снабдувањето со крв или проблемите со циркулацијата може да предизвикаат повеќе крв да се собира во екстремитетите, како што се врвовите на прстите. Поради ова, врвовите на прстите се зголемуваат, а ноктите се наведнуваат преку рабовите на прстите. Планината Синај вели дека ракот на белите дробови е најчеста причина за испакнати или закривени нокти. Се јавува кај околу 5 до 15 проценти од луѓето кои имаат рак на белите дробови.

Но, овој проблем може да биде предизвикан и од срцеви дефекти во телото, инфекција на белите дробови како бронхитис или апсцес на белите дробови што влијае на органот.

Победете ги паничните напади

За жал, анксиозноста денеска практично е составен дел од животот на речиси секој човек. Некои лесно се справуваат со неа, но други ги „држи“ многу долго.

Општото анксиозно нарушување најчесто оди „под рака“ со паничните напади. Поради неможноста да се контролираат чувствата, личноста чувствува страв, паника и е спречена нормално да функционира.

Во тој момент во телото се случува и физички и ментален стрес, а некогаш е потребна дури и лекарска помош за да се интервенира.

Паничните напади може да се јават кога нивото на серотонин во организмот е многу ниско, па личноста не чувствува никаква среќа. Доколку оваа состојба потрае, доаѓа до анксиозност и депресија. Серотонинот се синтетизира од аминокиселината триптофан, а процесот го потпомагаат витаминот Б6 и железото.

Откритието дека овој витамин може да влијае врз расположението, паничните напади и анксиозноста дава надеж дека може да се најде брзо и лесно решение кога тие состојби стануваат неподносливи.

Во кујната ги имате намирниците со кои болките во грбот ќе исчезнат

Болката во грбот е една од најстрашните, покрај онаа во забот и увото, бидејќи ја попречува нашата активност и желба за станување од кревет.

Доколку и вие сте соочени со ваква болка или во иднина се соочите, без разлика која и да е причината, испробајте ги овие природни лекарства наместо да ја лекувате со апчиња кои се штетни за вашиот организам.

Прв домашен лек за болки во грбот е лукот. Две или три чешниња треба да се консумираат секое утро за подобри резултати.

Маслото од лук е одлично за масажа на грбот и дава одлични резултати и олеснување. Ова масло се подготвува на тој начин што се пржат десет чешниња лук во 60 милилитри масло во тава за пржење.

Треба да се испржи на тивок оган се додека чешнињата од лук не добијат кафена боја. Откако ќе се олади маслото, треба да се нанесе поголема количина на грбот и да отстои 3 часа.

Потоа може да се истуширате и да продолжи со третманот најмалку петнаесет дена.

Втор природен лек против болката во грбот е лимонот. Сокот од лимон промешајте со сол и консумирајте два пати на ден.

Третиот но, не помалку ефикасен е лек е компирот. Свежиот компир е стар лек против болка во грбот, посебно за онаа лоцирана во долниот дел. Облога од свеж компир е повеќе од ефикасна за ваквата состојба.

Ги запознаваме ретките болести 2023 - 28 дена во февруари со 28 ретки дијагнози

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, петта по ред, ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести. Да ги дознаеме предизвиците и проблемите со кои се соочуваат. Како ја добиваат дијагнозата? Дали има некаков лек? Колку и дали воошто се пристапни и достапни лековите?...

Гронблад-Страндбергов синдром

Pseudoxanthoma elasticum (PXE)

МКБ Q 82.8

Преваленца (распространетост): 1-9/100.000

Гронблад-Страндбергов синдром е ретка наследна болест која главно влијае на кожата, очите и крвните садови. Синдромот Гронблад-Страндберг се манифестира во ткивото на кожата, во садовите, во кардиоваскуларниот систем и во гастроинтестиналниот тракт. Текот на болеста, сепак, е многу различен и не секое засегнато лице ги покажува сите симптоми. Покрај тоа, дијагнозата е често тешка, така што научниците претпоставуваат дека има голем број неоткриени случаи на Гронблад-Страндберговиот синдром. Првиот опис на овој синдром што го разликуваше од другите состојби на ксантома е од д-р Фердинанд-Жан Дариер, објавен во 1896 година. Епонимот „синдром Гренблад-Страндберг“ го добива по двајца шведски лекари кои направија дополнителни откритија во манифестациите на болеста, д-р Естер Елизабет Гронблад, офталмолог, и дерматологот Џејмс Виктор Страндберг.

Клинички манифестации:

Почетните манифестации на заболувањето се јавуваат уште во детството, но раните оштетувања се суптилни и можно е клинички да не се препознаат, сѐ до втората декада на животот. Првиот клинички знак речиси секогаш е појавата на мали жолтеникаво пребоени папули лоцирани на тилот и странично на вратот. Папулите понатаму се спојуваат, а кожата станува млитава и набрчкана, дури и се споредува со кожа на „искубана кокошка“. Во ретината се појавуваат дистрофични калцификации во Брашовата мембрана, кои при преглед на очното дно се претставени како ангиоидни ленти. Тие можат да поттикнат хороидална неоваскуларизација и на крајот да доведат до губиток на централниот вид,  дури и слепило. Во раните стадиуми, можат да се присутни површни ерозивни лезии во гастроинтестиналниот тракт и крварење. Во поодминати стадиуми, на гастричната мукоза се откриваат жолтеникави папуларни промени. Васкуларните лезии, карактеристични за овој синдром, се стенотично оклузивно заболување на средните периферни артерии,  вклучувајќи ги реналните, спленичните, илијакалните, феморални и срцеви крвни садови. Пациентите се подложни на рана коронарна артериска болест која клинички може да се презентира со ангина пекторис и ненадејна смрт. Може да се види фиброзно задебелување на ендокардиумот на вентрикулите, атриумите и атриовентрикуларните валвули. Кај околу 25 % од пациентите се согледува појава на реноваскуларна хипертензија, почесто во адултната возраст, многу поретко кај децата. Причина за хипертензијата е зголемената ренинска активност, како резултат на опструкција и калцификација на реналните артерии. Калцификацијата на интерлобуларните и аркуатните артерии во бубрезите при ехоренографија се прикажува како карактеристична точкеста хиперехогеност во пределот на кортико-медуларната граница. Можат да се сретнат калцификации и во други органи како бубрези, бели дробови, панкреас, тестиси, слезина. 

Етиологија:

Кај најголем број од случаите, болеста настанува поради присуство на  биалелични патогени варијанти во  АБЦЦ6 (ABCC6) генот (16p13.11). Ретко, некои пациенти кои имаат симптоми слични на РХЕ, се носители на патогени варијанти на ЕНПП1 (ENPP1) генот  (6q23.2), а станува збор за мутација која клинички се поврзува со генерализирана  калцификација на артериите  во периодот на доење. 

Дијагноза:

Дијагнозата се поставува врз основа на клиничките манифестации, најчесто појава  на карактеристични жолтеникави кожни лезии на предилекционите места. Биопсијата на кожните промени со употреба на еластин и калциум има специфично боење и открива изразени морфолошки промени, со присуство на фрагментирани, групирани и калцифицирани еластични влакна во средниот слој и подлабоките слоеви на кожата. Со преглед на очното дно се открива карактеристична ретинопатија со ангиоидни ленти или макулопатија. Генетско тестирање за  генот АБЦЦ6 (ABCC6) може да ја потврди или отфрли дијагнозата во сомнителните случаи. 

Диференцијална дијагноза:

Диференцијалната дијагноза на ангиоидните ленти вклучува дијагноза на хемоглобинопатии (српеста анемија, бета-таласемија, сфероцитоза), некои зболувања на еластичното ткиво на кожата (соларна еластоза, фокална дермална еластоза, папиларна дермална еластолиза) и други мултисистемски заболувања.

Генетско советување:

Наследувањето е автосомно-рецесивно, со постоење на ризик за болеста да се јави кај 25% од потомството. Понекогаш се забележува и т.н. псевдо-доминантен начин на наследување, кој се должи на високата зачестеност на АБЦЦ6 (ABCC6 ) хетерозиготи  (околу 1/200). Во тој случај, некој од родителите претставува одредени симптоми карактеристични за PXE. Бидејќи се работи за наследно заболување треба да се евалуира семејството на пропозитусот. Кај таквите семејства се препорачува генетско советување.

Третман:

Не постои специфичен третман, па како симптоматско лекување се користи директна инјекција на васкуларен ендотелијален инхибитор на растот во окото (за намалување на хороидалната неоваскуларизација), се препорачува здрав животен стил, здрава исхрана (за редукција на васкуларните ризик-фактори), васкуларна хирургија (за тешка артериосклероза) и пластична хирургија (за екцесот на кожните набори). 

Прогноза:

Се работи за доживотна прогресивна болест која доведува до онеспособување на пациентите, но животниот век, кај повеќето, не е скратен.

gizapoznavameretkitebolesti

за проектот:

Гордана Лолеска, Супер радио и Здружението „Живот со предизвици“ и овој февруари, во рамките на петтата сезона од проектот „Ги запознаваме ретките болести“, Ве запознаваат со ретките болести во Република Македонија, со надеж дека преку овие нови 28 ретки дијагнози сите заедно ќе успеене да го кренеме гласот за проблемите со кои се среќаваат лицата со ретки болести, но и нивните семејства. 

Првиот ден на ретки болести беше одбележан во 2008 година, точно на 29-ти февруари, „редок“ датум кој се случува само еднаш на секои четири години. Од тогаш, Денот на ретки болести се одржува секоја година на последниот ден од февруари, месец познат по тоа што има „редок“ број на денови.

Денот на ретките болести е меѓународна кампања за подигнување на свеста за ретките болести. Од почетокот во 2008-ма година, илјадници настани се организираат низ целиот свет и опфаќаат милиони луѓе. Кампањата започна како европски настан и со текот на времето стана глобален феномен, со учество на над  90 земји од целиот свет во 2018 година. Република Македонија за прв пат се вклучи во одбележување на овиј редок ден во 2013-та година.

Кампањата за Денот на Ретки Болести е за пошироката јавност, за релевантните институции и секој е добредојден да се приклучи: пациенти и семејства, организации на пациенти, медицински професионалци, истражувачи, фармацевтска индустрија, јавни здравствени институции - колку повеќе не има, толку подобро. Денот на ретките болести е можност за учесниците да бидат дел од глобалниот повик кон креаторите на политики, истражувачите, компаниите и здравствените професионалци повеќе и поефикасно да ги вклучат пациентите во истражувањата за ретки болести.

Вклучете се

Популарно