Тага или депресија: Кога е време да побарате стручна помош?

Тагата е само чувство како и секоја друга емоција. Но, клиничката депресија е состојба која треба да се лекува. Бројни психолози и психијатри нагласуваат дека постои тенка линија помеѓу овие две состојби и дека често се случува човек да не успее да ја разликува тагата од депресијата, поточно тешката депресија.

„Во последно време не се чувствувам добро“, „Не сум расположен“ – ова се некои вообичаени изјави што ги слушаме од луѓе кои не се чувствуваат добро психички. Не е редок случај овие луѓе да се чувствуваат обземени од бројни емоции и мисли кои ги влечат сè подлабоко и подлабоко. А најлошото сценарио е кога тагата ќе прерасне во депресија која се заканува целосно да не поремети! За да не паднете во замката на овие две чувства и состојби, треба да ја знаете основната разлика помеѓу тагата и депресијата.

Како се чувствува тагата?

Да се ​​биде нерасположен или да се чувствуваш тажен е нормално. Како што сме среќни, лути и возбудени, може да бидеме и тажни поради многу фактори и ситуации во нашиот живот. Имавте лош ден на работа? Се скаравте со партнерот? Во ред е да се биде тажен поради вакви ситуации.

Таа тага можете да ја надминете со плачење или разговор со некого. По неколку часа или денови, ова чувство ќе помине.

Меѓутоа, проблемот доаѓа кога тагата трае две недели, кога станува повеќе од само фаза. Станува дел од вашиот живот. Тогаш се предлага стручна помош. Зошто? Затоа што сте на работ на депресија!

Што е депресија?

Депресијата генерално се гледа како голем проблем, што е до одреден степен. Колку и да звучи безопасен овој проблем за некои, а за други сериозен, депресијата е ментално растројство исто како и секоја друга физичка болест. Нема специфична возраст, професија или тип – депресијата може да му се случи на секого, секаде и во секое време. Симптомите кои најчесто ги доживуваат луѓето кои се борат со депресија се чувство на безвредност, чувство на тага, чувство на демотивација и неможност да се вклучат во каква било работа или активност поради недостаток на интерес.

Најголемата грижа во оваа ситуација е што личноста која страда од депресија чувствува дека неговиот живот не вреди да се живее.

Како да препознаете депресија?

*Секој ден доживувате тага. Чувствувате дека воопшто нема надеж за живот.

*Немате интерес да ги правите активностите што некогаш сте ги сакале, многу сте се здебелиле или олслабеле.

*Имате нарушен распоред за спиење или имате несоница.

*Постојано се чувствувате уморни.

*Се чувствувате виновни и премногу размислувате за сè.

*Не можете да се концентрирате на ништо.

Доколку ги имате горенаведените симптоми, време е да побарате стручна помош и да им верувате на луѓето, односно на експертите кои ќе ви помогнат да излезете од овој маѓепсан круг

Четкањето заби кај децата е важно од најрана возраст

Родителите честопати имаат проблеми со миењето на забите на своите деца. И додека некои не сакаат ни да ја погледнат во четката, други без страв и проблеми почнуваат да ги четкаат своите заби- но неправилно, што со тек на времето може да доведе до кариес или расипување на забите.

Според стоматологот Кирби Гудвајн од САД, кој со години работи со деца, постојат начини на коишто родителите можат лесно и брзо да ги научат своите малечки да ги мијат забите правилно. А, првиот негов совет е – почнете да ги четкате забите на децата од најрана возраст.

– Малите деца ја немаат фината моторика потребна за делотворно четкање или чистење со конец. Иако не е еден од најзабавните начини да ги научите децата да ги мијат забите, четкањето со помош на родителот е неопходно уште во почетокот. Почнете да му ги четкате забите на бебето веднаш штом ќе никне првиот заб, секако – со помош на мека четка за заби наменета за доенчиња, објаснува стоматологот.

Може и да му говорите, објаснувајќи му гласно што правите. Тој разговор секако ќе ја изгради основата за детето да почне самостојно да си ги четка забите подоцна, штом ќе порасне.

Следниот совет на лекарот гласи – покажете им како правилно се мијат забите со свој пример пред нив и, повторно, подробно објаснете што правите и зошто… Но, сѐ тоа со оптимизам, позитивно и на забавен начин. Ентузијазмот е клучен зашто тоа ги буди мотивите кај едно дете за оралната хигиена.

Штом дете од предучилишна возраст ќе може правилно да држи четка, нека се обиде само да ги мие забите пред огледало. Повеќето деца најдобро учат со обиди. Но, сѐ уште треба надгледување. Огледалото секако ќе му помогне подобро да види што прави. Децата кои воопшто не ги мијат забите како мали, често имаат тешкотии да ја научат техниката како пораснати.

Витаминот Ц во оваа количина може да му наштети на организмот

Во време на вируси, витаминот Ц е една од првите работи по кои посегнуваме за да го зајакнеме нашиот имунитет. Сепак, со него исто така може да се претера.

Витаминот Ц е клучна хранлива материја која се наоѓа во многу овошја и зеленчук и е од суштинско значење за одржување на здрав имунолошки систем. Но, премногу суплементи може да имаат некои несакани ефекти.

Бидејќи нашето тело не складира витамин Ц, ниту го произведува, важно е да јадеме храна која го содржи овој витамин. Дури и во високи дози, витаминот Ц не е токсичен, но некои од најчестите несакани ефекти кои можат да се појават при високи дози се дијареа, гадење, грчеви и други гастроинтестинални проблеми.

Доколку земете поголема од препорачаната доза, вашето тело може да има потешкотии да ја преработи и да настанат негативни последици. Важно е да се напомене дека додатоците на витамин Ц обично се непотребни бидејќи повеќето луѓе лесно можат да добијат доволно од овој витамин со јадење свежа храна, особено овошје и зеленчук.

Варење

Најчестиот несакан ефект од конзумирање премногу витамин Ц се пореметувања во варењето, кои најчесто се јавуваат како резултат на земање високи дози на суплементи на витамин Ц. Најчестите симптоми вклучуваат дијареа и гадење.

Според Healthline, пријавено е дека прекумерното внесување доведува до рефлукс на киселина, иако научните докази не го поддржуваат тоа.

Познато е дека витаминот Ц ја подобрува апсорпцијата на железо. Сепак, луѓето кои имаат состојби кои го зголемуваат ризикот од акумулација на железо во телото, како што е хемохроматоза, треба да бидат внимателни со додатоците на витамин Ц.

Во такви случаи, прекумерната потрошувачка на овој важен витамин може да доведе до преоптоварување со железо, што може да биде штетно за срцето, црниот дроб, панкреасот, тироидната жлезда и нервниот систем.

Камен во бубрегот

Вашето тело излачува вишок витамин Ц како оксалат, отпаден производ кој го напушта телото преку урината. Меѓутоа, под некои околности, оксалатот може да се врзе за минералите и да формира кристали кои можат да доведат до формирање на камења во бубрезите.

Прекумерната потрошувачка на витамин Ц може да го зголеми количеството на оксалати во урината, зголемувајќи го ризикот од развој на камења во бубрезите, пишува Healthline. Високиот внес на витамин Ц не е поврзан само со поголеми количини на оксалати во урината, туку е поврзан и со развој на камења во бубрезите, особено ако консумирате повеќе од 2.000 mg на ден.

Треба да се напомене дека е речиси невозможно да се внесува премногу витамин Ц само од храната, но доколку земате и суплементи, треба да внимавате на внесувањето.

Пет промени во телото кои многумина ги игнорираат, а се симптоми на хормонски пореметувања

Сува кожа или нагло губење на косата се црвени знамиња.

Рускиот ендокринолог и нутриционистка, Оксана Михалева, предупреди на некои симптоми кои сосема сигурно укажуваат дека страдате од хормонски дисбаланс.

Губење на косата

Докторката вели дека опаѓањето на косата е еден од главните знаци на ендокрино заболување во кое се нарушува производството на хормони.

Сува кожа

Сувата кожа може да укаже и на хипотироидизам, заболувања на надбубрежната жлезда и дијабетес. Покрај тоа, симптомите се придружени со сувост на слузокожата на очите и често мокрење.

Зголемување на телесната тежина

Докторката нагласува дека зголемувањето на телесната тежина не секогаш укажува на хормонални промени. Сепак, дебелеењето може да се случи поради недоволна активност на тироидната жлезда, недостаток на „женски“ хормони кај жените или „машки“ хормони кај мажите, тумори на надбубрежната жлезда или хипофизата или болест на панкреасот.

Висок крвен притисок

Високиот крвен притисок и отекувањето на лицето се знак дека имате проблеми со регулирањето на производството на хормони. Исто така, проширувањето на предниот дел на вратот е карактеристично и за болестите на тироидната жлезда.

Нередовен циклус

Нередовните циклуси кај жени од 45 години може да укажуваат на хормонални промени, како што се болести на јајниците, хипофизата и надбубрежните жлезди. Докторката апелира да внимавате и на исцедокот од млечните жлезди (градите), и кај жените и кај мажите, што може да биде симптом на хормонално пореметување.

Популарно