Почесна „Златна палма“ за Харисон Форд

Холивудската легенда Харисон Форд, кој дојде на Канскиот филмски фестивал да го претстави петтиот дел од сагата „Индијана Џонс“ и последен во кој го глуми археологот авантурист, синоќа доби почесна „Златна палма“ пред прикажувањето на филмот.

Ѕвездата на „Индијана Џонс“ (80) имаше прилично емотивно обраќање на публиката во преполната сала.

„Длабоко сум трогнат од ова признание“, рече тој видно возбуден примајќи ја наградата.

„Велат дека пред да умреш го гледаш животот како блеска пред твоите очи“, рече насолзениот Форд откако пред почетокот на филмот, на публиката ѝ беа прикажани најсветлите моменти во неговата кариера.

„И штотуку го видов мојот живот како ми блесна пред очи“.

„Голем дел од мојот живот, но не целиот“, додаде тој пред да ѝ се заблагодари на својата сопруга, актерката Али Мекбил Калиста Флокхарт.

„Таа со години ги поддржува мојата страст и моите соништа“.

Неговиот последен филм како смел археолог со камшик беше меѓу најочекуваните на фестивалот.

Во своето петто и последно портретирање на акциониот херој Форд глуми заедно со Мадс Микелсен и Фиби Волер Бриџ.

„Длабоко сум трогнат од оваа чест и понизен сум, но имам филм што мора да го гледате. Затоа дозволете ми да се тргнам од патот“, рече тој на крајот од својот говор.

(Фото) Џеј Ло и Афлек фотографирани заедно на натпревар

Џенифер Лопез и Бен Афлек беа на кошаркарскиот натпревар на Семјуел, 12-годишниот син кој актерот го доби во бракот со Џенифер Гарнер.

Џеј Ло и Бен се сретнаа на влезот од салата во Санта Моника, Калифорнија. Актерот се смешкал, а кога се сретнале се бакнале во образ. На многу обожаватели ова им е чудно бидејќи претходно папараците често го снимаа парот како јавно разменува нежности.

Исто така, тие не се држеа за раце како обично. И покрај очигледните заладени односи меѓу нив, Бен сепак беше кавалер, па по натпреварот Џеј Ло ја отвори вратата од автомобилот, а потоа заедно тргнаа.

На спортскиот настан беше присутна и поранешната сопруга на Афлек, Џенифер Гарнер.

Видео: Зошто сите се чудат за новиот портрет на Кејт, принцезата од Велс?

Кралот Чарлс објави нов портрет, а сега портретот на Кејт Мидлтон се појави на насловната страница на магазинот „Татлер“ за да „ѝ оддаде почит на нејзината храброст“, и тоа два месеца откако принцезата од Велс во видео објави дека има рак.

Портретот го насликал британско-замбиската сликарка Хана Узор, која користела разни фотографии од принцезата за инспирација. Покрај портретите на принцезата, списанието објави и портрети на покојната кралица Елизабета Втора и кралот Чарлс.

Сепак, обожавателите на кралското семејство не беа воодушевени од портретот на нивната омилена принцеза. „Ова изгледа како дете да го нацртало“, „Кога стана Азијка?“, „Каков страшен портрет на толку убава жена“, „Дали ова е шега?“, се само дел од коментарите.

Инаку, и кога Чарлс го откри својот портрет, на социјалните мрежи бргу почнаа со исмејување.

Толку беше: Сопругот на Џенифер Лопез фотографиран без прстен

Поминаа неколку дена откако во јавноста протече веста дека бракот на Џенифер Лопез и Бен Афлек е во криза, а не му требаше многу време на популарниот актер со едноставен гест да покаже дека љубовната среќа завршила.

Многумина не сакаат да веруваат дека на приказната за повторното обединување на Бенифер и дојде крајот, но се чини дека е така. Откако парот не беше виден заедно повеќе од еден месец, тие се собраа за училишната претстава на 15-годишниот син на Бен, Фин, а ноќното возење низ Лос Анџелес откри дека Афлек си го извадил прстенот.

Популарниот актер беше фотографиран како вози црно БМВ, а папарацо фотографиите открија дека венчалниот прстен веќе не може да се види на неговата лева рака, поради што може да се заклучи дека Афлек завршил со поглавјето со Џенифер Лопез.

Странските медиуми пренесуваат дека парот не живее заедно веќе неколку недели и дека Афлек се иселил од нивниот заеднички дом.

Дека целата ситуација не е едноставна и дека не сакаат така лесно да се откажат, открива и извор кој тврди дека посетуваат брачен терапевт и се обидуваат да ги израмнат проблемите: „Бен, до одреден степен, верува во терапија и е подготвен да учествува во се со отворен ум, иако всушност го мрази целиот тој понижувачки процес. Тој никогаш нема да го мери успехот на овој брак со она што се случува во канцеларијата на терапевтот. Тој, исто така, има поголема толеранција за конфликти и борби од просечниот маж“.

Популарната уметница од Бруклин е посветена на кариерата, а врската со сопругот ја ризикувала поради работата.

Во својот последен проект, таа им кажа на фановите сè за нејзината врска со Афлек и покажа некои од нејзините најинтимни спомени. На последниот албум таа пееше за нивното помирување, а само три месеци подоцна брачната среќа заврши со бродолом, што може да доведе до четврти развод на популарната Лопез.

Популарно