Колку партнери е најдобро да имаме пред сериозна врска?

Сите наши претходни искуства, во било што, дури и во врските, влијаат на сите наши подоцнежни чекори. Кога станува збор за љубовта, колку претходни искуства е вистинската мерка? А експертите се занимаваат со тоа колку партнери е оптимално да се има пред вистинскиот.

„Идеалниот број“, доколку постои, постојано се менува, кога станува збор за ставовите на социолозите и психолозите. Така, во 2016 година беше сугерирано дека е идеално да се влезе во сериозна врска со претходните две или три случајни искуства.

Кој е идеалниот број?

Новото истражување вели дека идеалниот број е 13.

Деловната веб-страница „IllicitEncounters“ анкетираше 2.000 корисници – 1.000 мажи и 1.000 жени – за да открие колку претходни сексуални партнери испитаниците ги сметале за идеални за нивниот иден партнер.

Просечниот одговор бил 13, а 52 отсто од испитаниците го навеле тоа како идеално.

Сепак, треба да се земе предвид дека анкетираните корисници на веб-страницата за запознавање со потенцијални партнери се најмногу таму бидејќи бараат афери, а помалку од нив сакаат животна врска.

А што се смета за премногу?

Истражувањата покажаа дека имањето 18 или повеќе партнери е бројката од која повеќето луѓе ќе избегаат. Со тоа се согласуваат 73 отсто од корисниците. Тоа го доживуваат како предупредувачки знак дека потенцијалниот партнер не знае што сака или дека е тешко да го задоволат.

– Големиот број на сексуални партнери е непожелна информација за многумина. Никој не сака да биде само уште еден во низата. Исто така, никој не сака неискусен партнер, бидејќи луѓето мислат дека има премногу компликации. Тринаесет партнери е идеална бројка бидејќи е гаранција дека некој ќе биде искусен во кревет, авантуристички и отворен за нови идеи – објаснила Џесика Лиони, експерт за секс и врски на „IllicitEncounters.com“.

Една од испитаниците рече дека кога мажот има долг список на поранешни партнери, таа автоматски повеќе не е заинтересирана бидејќи мисли дека тој е женкар.

Истражувањето покажало дека дури 67 отсто од жените лажат колку сексуални партнери имале, додека 13 отсто од мажите го прават тоа.

Надминете ги овие фази и љубовта ќе трае засекогаш

Добриот брак значи работа на себе, толеранција и компромис. Сите имаат проблеми и недоразбирања во бракот, но понекогаш се чувствувате како да е најлесно да се откажете.

Но, доколку сте ги надминале следниве неколку наведени непријатни фази, вашиот брак веројатно ќе трае засекогаш.

Критикување

Критиката може да биде добра работа, но партнерот понекогаш може да се чувствува како да го напаѓате и тоа може да стане голем проблем, посебно ако сте в брак. Критикувањето на висок тон укажува дека со него нешто не е в ред, па тој ќе почне да се брани, што може да доведе до огромна караница. Стручните лица советуваат укажувањето на туѓите грешки да биде со што поблаг и посмирен тон.

Давање отпор

Повеќето од нас имале мигови кога партнерот почнал „да гради ѕид“ и не сакал да разговара за да се реши некој проблем. Понекогаш тоа може да го доживеете како да Ве игнорира.

Психологот Џон Готман смета дека 80 отсто од мажите го прават тоа. Изгледа како ништо да не го мачи, но однатре – хаос. Така, ако треба да разговарате за проблем, одберете го вистинскиот миг – кога тој е посмирен и подготвен за разговор.

Ве привлекува некој друг?

Дури 70 отсто од мажените жени признаваат дека во одреден период ги привлекувал друг маж. Тоа е сосема нормално и не значи дека ќе извршите прељуба. Важно е да не реагирате на тие чувства и бидете свесни за она што правите.

Не се оддалечувајте од партнерот само затоа што во тој миг сте збунети. Во животот има многу искушенија, но довербата е една од највредните нешта во врската и тоа не треба да го прокоцкате и изгубите.

Презир и нетрпеливост

Било да се работи за саркастични коментари, превртување очи или зајадливо исмевање, ваквото однесување може да биде уништувачко за кој било однос. Работете на себе си и настојувајте кон партнерот да покажувате повеќе разбирање и љубов.

Размислувате да си заминете од сѐ

Деца, финансиска криза, „токсични членови“ на семејството можат да ве доведат до лудило. Се чувствувате како да не припаѓате таму и тогаш сѐ што сакате е да заминете и повеќе да не се вратите. Оваа фаза може да се случи во кој било период од бракот. Но, тоа е само моментно расположение во вашиот живот и ако заедно со партнерот работите на тој проблем, брзо ќе ја надминете таа криза. Бракот значи споделување на среќата, но и на проблемите.

Прифаќање и простување

Ова е фаза кога сфаќаме дека не може импулсивно да ги решаваме проблемите, како во врската. Кога ќе бидете подготвени да му ја простите на сопружникот неговата тврдоглавост и ги прифатите неговите добри и лоши страни, тогаш е сигурно дека вашиот брак ќе трае засекогаш.

По надминувањето на сиве овие фази и стекнатото искуство, вашиот однос и бракот воопшто, ќе бидат поцврсти. Кавгите ќе бидат поретки, а проблемите ќе се решаваат со брз договор. Со поголема доверба, и двајцата ќе се чувствувате посигурно.

Три работи ги прават мажите љубоморни

Иако жените почесто изразуваат љубомора, тоа не значи дека мажите се имуни. Разликата е само во тоа кој на што ќе реагира.

И кој од што ќе се чувствува загрозен. Сепак, мажите обично добро го кријат тоа.

Доколку некогаш сте се запрашале, ова се работите кои најмногу ги мачат:

Машки пријатели

Колку и да велат дека не им пречи, на повеќето мажи едноставно не им се допаѓа кога премногу се дружите со машки пријатели. Не е дека не ти веруваат, туку дека не им веруваат на мажите, барем така ќе ти кажат.

Поранешни партнери

Особено ако имаме нешто убаво да кажеме за нив. Иако сегашниот дечко обично нема причина да се грижи за поранешното момче, љубомората е едноставно посилна од него.

Внимание на социјалните мрежи

Одамна е познато дека просечната жена добива многу повеќе лајкови и коментари за обична слика од просечниот маж. Помалку е познато дека на просечниот маж му пречи вниманието што таа го добива, а уште помалку дека тоа му пречи затоа што го прави да се чувствува запоставен.

Оваа храна треба да ја јадете пред да водите љубов

Здравјето доаѓа од устата, но изгледа истото важи и за сексуалната желба. Некои намирници можат целосно да не „спуштат“, па не сакаме да се движиме, но некои можат целосно да не „подигнат“ и да ни ја зголемат сексуалната желба. Еве која храна го прави тоа.

Чоколадо

Кога одите да се видите со вашето момче или девојка или ако планирате жешка ноќ со партнерот, купете чоколадо. Кога ќе се засладите, вашето тело ќе ослободи серотонин, хормонот на среќата и затоа ќе ви се подобри расположението и ќе почувствувате посилна сексуална желба.

Лубеница

Додека сè уште има лубеници на пазарите, побрзајте. Ова сочно овошје е богато со амино киселини наречени цитрулин. Вашето тело ги претвора во аргинин, друга аминокиселина која му помага на вашето тело да ги релаксира крвните садови.

Авокадо

Ова овошје содржи масти и влакна кои се здрави за срцето, но и ви дава дополнителна енергија која ќе ви биде потребна во спалната соба. Во авокадото има и витамин Б6, а експертите велат дека овој витамин ги ублажува симптомите на ПМС како замор, надуеност и мрморење. Сето ова може да им помогне на жените да имаат одличен секс дури и во периодот на ПМС, иако многу луѓе не размислуваат за секс во овој период.

Калинка

Калинката е симбол на плодноста и афродизијак. Плод на боговите. Истражувањата покажаа дека калинката го подига расположението и го зголемува нивото на тестостерон.

Спанаќ

Зелените листови спанаќ се богати со магнезиум, минерал кој го зголемува нивото на тестостерон. Спанаќот содржи и железо, кое може да ја зголеми сексуалната желба, возбудата, да доведе до посилен оргазам и уживање во сексот. Ова особено се однесува на жените.

Јагоди

Со шлаг, потопена во чоколадо, со шампањ – јагодите се симбол на љубовта и романтиката. Но, високото ниво на витамин Ц, кој го содржат јагодите и како тој ја зголемува сексуалната желба и протокот на крв во телото. Јагодите исто така го намалуваат стресот и анксиозноста и му помагаат на телото да го ослободи окситоцинот, познат како хормонот „љубов“.

Мака

Растението мака расте во планините на Перу и се користи за подобрување на плодноста. Научниците откриле дека неговиот корен ја зголемува сексуалната желба. Фитонутриентите од ова растение можат да го зголемат бројот на сперматозоиди и да ја подобрат сексуалната функција. Коренот на мака се продава во форма на прав, па можете да го додадете во јогурт, сокови, салати, супи или тесто.

Остриги

Цинкот, кој се наоѓа во значителни количини во остригите, му помага на телото да создаде тестостерон. Овој хормон игра голема улога кога станува збор за сексуалната желба. Но, цинкот помага и за производство на повеќе сперматозоиди во машкото тело, но и за побрзо движење на сперматозоидите. Доколку не сте љубител на „морската храна“, одете на свинско, говедско, семки од тиква, индиски ореви и јогурт.

Популарно