Дрејк ја предводи листата номинирани за БЕТ-наградите

36-годишниот рапер е номиниран за седум гонга на претстојната церемонија на доделување награди, вклучително и за најдобар машки хипхоп-изведувач и најдобар машки аренби/поп-изведувач.

Пејачот од врвот на топ-листите, кој издаде заеднички албум со 21 Севиџ во ноември, Her Loss, исто така е номиниран во категориите: најдобра група, најдобра соработка, албум на годината и избор на гледачите.

ГлоРила е номинирана за шест гонга.

23-годишната раперка, чие вистинско име е Глорија Вудс, е меѓу кандидатите за албум на годината, најдобра соработка, најдобар женски хипхоп-изведувач, видео на годината и најдобар нов изведувач.

Сепак, ГлоРила ќе се соочи со остра конкуренција за наградата за најдобар женски хипхоп-изведувач од Карди Би, Кои Лереј, Ијс Спајс, Меган ди Сталион и Ники Минаж.

Наградите БЕТ („Блек ентертејнмент телевижн“) им оддаваат чест на Афроамериканците и на членовите на другите заедници. Победниците ги избираат членовите на БЕТ-академијата, која ја сочинуваат професионалци, новинари и фанови.

Ослепел преку ноќ, се случил сериозен проблем: Петар Грашо откри низ каква голгота поминал со татко му

Петар Грашо е познат по тоа што не сака да зборува за својот приватен живот, а ретко открива детали од него во јавноста.

Сепак, тој сега сподели низ каков тежок период поминал со својот татко.

Имено, тој открил дека неговиот татко пред неколку години имал сериозни проблеми со очите.

-Тој практично ослепе преку ноќ. На едно око не гледаше, а другото му беше тешко оштетено од дијабетес, рече Грашо, а потоа додаде:

„Во текот на ноќта се будел слеп, поспан и не знаел што се случува“.

Како што вели, Грашо веднаш повикал лекар на кој ќе му биде благодарен до крајот на животот.

-Буквално преку ноќ му го спаси окото на татко ми. Татко ми гледа денес. Што да кажам? Кога некој ќе ти го спаси видот, му го должиш остатокот од животот, изјави пејачкот.

Ѕвездата на „Еуфорија“ Ангус Клауд починал од случајно предозирање

Ѕвездата на „Еуфорија“ Ангус Клауд починал од случајно предозирање, потврдија од округот Аламеда, пренесоа американските медиуми.

Соопштено е дека актерот починал од смртоносна комбинација на фентанил, кокаин, метамфетамин и многу други супстанции.

Ангус боледуваше од акутна интоксикација од комбинација на лекови, која вклучуваше и бензодиазепин“, објавија тие. Тие потврдија и дека Клауд не оставил проштално писмо.

Тој инаку се борел со психички проблеми, а тие во тој момент се засилиле.

„Ангус отворено зборуваше за неговите борби со менталното здравје и се надеваме дека неговата смрт може да биде потсетник за другите дека тие не се сами и не треба да се борат сами во тишина“, рече неговото семејство.

Најпрво се посомневале дека актерот можеби извршил самоубиство.

Само една недела пред неговата смрт, актерот отпатува во Ирска за да го погреба својот татко Конор Хики, кој почина во мај по кратка битка со ракот.

(Видео) Наоми Кемпбел јавно проговори за својата борба со зависностите

Манекенката Наоми Кемпбел во новата документарна серија „Супермодели“ (The Super Models) открива дека зависноста од дрога за малку ќе ја убиела кога била на врвот на својата кариера во 90-тите.

Модната икона искрено проговори за злоупотребата на дрога, признавајќи дека се свртела кон кокаинот за да се справи со траумите од детството и по смртта на италијанскиот дизајнер Џани Версаче. Наоми била вистински потресена, вели, кога нејзиниот близок пријател бил убиен пред неговиот дом во 1997 година.

– Претпоставувам дека кога почнав да земам дрога, тоа беше нешто со што се обидував да ја прикријам тагата. Зависноста е многу опасна работа. Навистина е така! Си мислите „Тоа ќе ја залечи таа рана“. Не! Тоа може да предизвика толку многу страв и вознемиреност, вели Кемпбел.

Манекенката родена во Велика Британија пет години се борела со својата зависност, а еднаш дури и се онесвестила на фотосесија во 1999 година.

– Кога се обидуваш да прикриеш нешто, твоите чувства – на пр. за напуштањето… Се обидов да ги прикријам со нешто… Не можеш да гo прикриеш тоа. Се убивав себе! Беше многу болно!, признава таа во документарецот.

Падот на сцената го оценува како „повик за будење“ што ѝ требал за да се пријави на рехабилитација. Во разговорот, Кемпбел говори и за своите стравови од детството и гневот поради тоа што не ги познава своите родители. Во документарната серија „Супермодели“ свое учество имаат и Синди Крафорд, Линда Еванџелиста и Кристи Тарлингтон.

 

Популарно